Fără Chiricheș, spre Spurs, Legia – Steaua 2-2: calificare în grupele Ligii Campionilor

Deși egalată la Varșovia în cel de-al patrulea minut de prelungire al manșei retur din faza play-off a Ligii Campionilor, Steaua s-a calificat în grupele competiției, pentru prima oară după 5 ani, grație golurilor în plus marcate în deplasare, 2-2 (1-2) în Polonia cu Legia, contra căreia s-a desprins în primele nici 10 minute, prin reușitele lui Stanciu și Piovaccari, cu șuturi plasate din careu.

Deși fără Vlad Chiricheș, aproape de un transfer la Tottenham Hotspur, care evoluează în UEFA Europa League, Steaua a reușit să răstoarne soarta calificării, periclitată după acel 1-1 din tur, pe Național Arena. Peninsularul Piovaccari a marcat însă din nou iar roș-albaștrii, cu Bourceanu căpitan, așteaptă acum să-și afle adversarele, Bayern, Fiorentina și Lyon la ultima lor prezență în faza grupelor, din 2008-2009.

În celelalte retururi, Austria Viena – Dinamo Zagreb 2-3 (tur-retur: 4-3), Basel – Ludogorets 2-0 (6-2), Arsenal – Fenerbache 2-0 (5-0) și PAOK Salonic – Schalke 04 2-3 (3-4). Echipele subliniate s-au calificat în grupe, alte 5 meciuri având loc miercuri seară.

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.