Lider beneficiar a 3 penalty-uri e lăsat în 9 de Brădău și detronat de Gătaia. Șețu: ”N-am înțeles delegarea lui Brădău în contextul următorului joc cu Ghiroda”

Liderul Diviziei D Timiș a fost stopat din seria de 6 victorii consecutive în ciuda faptului că a beneficiat de 3 lovituri de la 11 metri în deplasarea de la ora 11 din etapa a X-a a ligii a patra, încheiată în dublă inferioritate numerică și cu antrenorul principal Adrian Șețu trimis în premieră în cariera sa în tribună: Progresul Gătaia – Voinţa Maşloc 2-1 (2-0).

Deși în nefericita posesie a unor copioase înfrângeri în prima jumătate a turului, gen 1-6 acasă, cum a fost cazul în precedentul meci găzduit cu Cocoșul, dar și 2-5, 2-9 sau 2-7 în deplasare, deținând în schimb numai două succese în precedentele nouă etape, Progresul Gătaia a furnizat surpriza de a detrona vicecampioana județeană, surpriză conturată astăzi încă după primele 45 de minute, la capătul cărora liderul era condus cu 2-0.

Fruntașa Voința Mașloc a ratat o lovitură de la 11 metri prin portarul Cosmin Amarinei în minutul 30 iar în ultimul minut din prima repriză a suferit eliminarea lui Cosmin Bogdan, pentru două cartonașe galbene.

Remus Barburescu deschidea scorul pentru Progresul în minutul 10, ca apoi, după ce portarul Mario Bota a apărat un penalty, Robert Stoicoiu să dubleze avantajul celor din Gătaia la 2-0, cu cinci minute înainte de pauză.

În mitanul secund, neta dominare exercitată de oaspeţi nu a putut fi însă fructificată pe tabela de scor, capac la toate, consemnându-se premiera trimiterii în tribună a antrenorul Adrian Şeţu, pentru proteste, Brădău devenind întâiul arbitru care să-l elimine pe tehnician de pe bancă.

Totuşi, vizitatorii au reuşit să transforme o lovitură de la 11 metri în minutul 75, prin același Cosmin Amarinei, reducând din diferenţă: 2-1. Iar în minutul 88 puteau chiar obţine egalarea, și tot din penalty, irosit însă de… portarul Amarinei, la al doilea său rateu, lovitura fiind apărată de omul meciului, goal-keeper-ul Mario Bota. Era pe când Voința evolua deja în numai 9 jucători, Glodean fiind eliminat și el de Brădău în minutul 80.

Chiar și așa, în dubla inferioritate numerică a formației conduse pe tabela de marcaj, în minutul 90, gazdele au tremurat la tentativa lui Rațiu de a egala, acesta nimerind însă stâlpul porţii apărate de Bota.

Progresul: Bota – Hanceriuc (min 70, Alex Prodana), Ilea, Daju, Gavrilă, Stoicoiu, Dumea, Parvany (min 85), Olar, Pleşcan, Bărburescu.

Antrenor: Adrian Bungău.

Voinţa: Amarinei – Branişte, Gabără, Hriţcan (min 78, Vlad Cristea), Bogdan, Rus, Demian, Glodean, Raţiu, Şchiopu, Pele.

Antrenor: Adrian Şeţu. Au lipsit: Berceanu (accidentat), Ignea, Obeşterescu, Năstase şi Ilie, cu responsabilități de servici.

Au arbitrat: Florin Brădău – Petru Gaşpar şi Bogdan Chiorpec. Observatori: Iulian Spătaru şi Nicuşor Tanasoglu.

Declaraţii…

Manu Roşu (manager Gătaia): ”A fost un meci reuşit de echipa noastră. Doresc să-i felicit pe băieţi pentru dăruire şi victoria meritată pe care au obţinut-o pe teren. Am înţeles că oaspeţii au acuzat arbitrajul, dar nici vorbă de aşa ceva! Cum poţi să te plângi de arbitraj când tu, echipă oaspete, ai primit trei de 11 metri!? Și cu asta am spus totul…”

Adrian Şeţu (antrenor principal Maşloc): ”Noi am ratat iar ei au marcat un gol mai mult decât noi, dar nu am înţeles delegarea lui Florin Brădău în contextul următorului joc cu Ghiroda, atâta timp cât el joacă la echipa a doua a Ghirodei, din Municipiu. Mă aşteptam la eliminări, cu toate că la şedinţa tehnică, înainte de meci, i-am avertizat în privința aceste lucruri pe cei doi observatori. Pentru noi, jucătorii au fost sancţionaţi cu două cartonașe galbene, dar invers, când au fost aceleaşi abateri, chiar şi de 7 ori, a primit numai un galben. La ei nu a existat roşu, nu a fost echidistant, pe când pe noi chiar ne-a ars. Este primul arbitru care m-a trimis după gard, chiar m-a supărat foarte tare. Eu nu sunt omul acela care să protestez, niciodată nu am făcut aşa ceva, dar m-a scos din pepeni. Aşa ceva nu mi s-a întâmplat niciodată”.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.