Etapa a XVII-a în liga a V-a, Campionatul Județean Timiș, a adus victorii celor 3 lideri.

Un singur meci nu s-a jucat, FC Jebel – Liebling, omologat cu 3-0 pentru gazde, întrucât oaspeţii nu au achitat baremul arbitrilor şi al celor doi observatori în etapa anterioară, la jocul de pe teren propriu, cu Agrotrifan Sânmihaiu Român. La Dudeştii Vechi, meciul cu AS Carani s-a încheiat la egalitate, 2-2, însă gazdele au contestat la sfârşitul partidei substituirea unui jucător.

În legătură cu retragerea echipei FC Jebel din campionat, conform spuselor sponsorului Cristi Olaru, preşedintele clubului, Teodor Petruş, ne-a declarat că ”nici vorbă de retragere. Noi vom continua mai departe cu jucătorii pe care îi avem şi de la echipa a doua, de Promoţie, care s-a retras din campionat”.

*

Spicuim câteva rezultate şi marcatorii, toate fiind enumerate pe coloana dreaptă a secțiunii Fotbal, laolaltă cu ierarhiile actualizate:

Vulturii Lugoj – FC Bazoş 3-2 (1-2). Victorie pe ultima sută de metri obţinută de tinerii lugojeni prin golurile marcate de Fabian Pop şi Denis Vânătu, de două ori, ultimul din 11 metri, în minutul 92, semnând un succes meritat.

ACS Poli II – Moraviţa 12-0 (4-0). Scorul etapei l-au înregistrat juniorii polişti în dauna celor de la Moraviţa, prin golurile marcate de: Marius Staicu – 4, Bogdan Pleşcan – 2, Mădălin Semenea – 2, Alin Roman – 2 şi Daniel Dragu respectiv Cristian Bocşan, cu câte o reușită.

AS Remetea Ianova 2000 – Lorena Giarmata Vii 0-11 (0-5). Terenul gazdelor este suspendat şi meciul a avut loc la Giarmata Vii. Au punctat Lobonea – 4, Văcaru – 2, Călugărean – 2, Inoveanu, Stroe şi Nicolin.

Mureşul Cenad – Tricoul 1 Iunie 5-2 (2-1). Samir Colompar a reuşit un hat-trick iar Fabian Fazekaş o ”dublă”, pentru oaspeți replicând Ştefan Laszko şi Cătălin Buzatu.

AS Agrotrifan Sânmihaiu Român – Solventul Timişoara 2-2 (0-1). Trupa lui Dan Miron a condus de două ori şi în finalul meciului s-a văzut egalată. Au marcat: Alin Gârz şi Florin Vasilescu respectiv Daniel Ursu şi Dan Capbun.

AS Topolovăţu Mare – AS Bacova 7-0 (5-0). Victorie la scor pentru gazde, prin golurile marcate de: Bogdan Balint – 2, Tomici Andrei, Alexandru Sâşcă, Murariu Beniamin, Alin Pindeac şi Nicolae Bagiu.

Raul Briciu, brici cu încă 3 goluri

Avântul Periam – Ripensia Timişoara 0-6 (0-3). Fără căpitanul Florin Uzun (suspendat o etapă pentru cartonaşul roşu încasat în etapa anterioară), dar și fără delegatul echipei, Adrian Onica, suspendat două etape, ultimul pentru cuvinte dulci adresate brigăzii de arbitrii, elevii lui Radu Suciu și Ovidiu Olariu au trecut uşor peste acest obstacol, reuşind o victorie la scor prin golurile marcate de Raul Briciu – 3, Olimpiu Ciobai, Horea Mureşan şi Cristian Radu, cu câte unul.

Chevereşu Mare – Remetea Mare 7-2. Vasile Ciuca a reuşit o triplă, iar Ioan Sârb, Cristian Ţermure, Ioan Căenar şi Ioan Cioca au marcat restul golurilor pentru gazde, Florin Coşa replicând cu o dublă pentru Gloria.

Viitorul Ştiuca – Avântul Chizătău 0-1 (0-1). Greu au câştigat elevii pregătiţi de Ioan Copaci, prin golul lui Cosmin Ripan, în minutul 2, dar continuă să rămână lideri.

Timişul Urseni – Voinţa Maşloc 0-6 (0-4). Trupa lui Imi Vasko continuă cursa pentru primul loc cu această victorie la scor obţinută în deplasare. Tânărul senegalez Sar-Malin a reuşit o triplă, urmat de Claudiu Cosur, cu o dublă, şi Marius Matei.

*

AS Murani – FC Deta 2-1 (1-0).

Liderul a deschis repede scorul, în minutul 8, prin golgeterul Raul Costescu. În minutul 70, Chiu a egalat la unu iar 6 minute mai târziu din nou Costescu a adus 3 puncte de aur pentru echipa sa.

AS Murani: Sofran – Mariş, Coman, Temelie, Iosof, Stelian Argatu, Hodineanţ, Martin, Pârjol, Costescu, Morcan.

Au mai intrat: Lăpădatu, Halcea, Mateiu şi Corduneanu.

Antrenor: Cosmin Sântean.

Deta: Marta – Franc, Paraschiv, Mincu, Ianuş, Chiu, Seculin, Marcu, Panchiş, Chiticaru, Gheorghiţă.

Au mai jucat Roman, Gherman, Minea, Rus.

Antrenor: Imre Olah.

*

Golgeterii Campionatului Județean Timiș:

– 31 goluri: Raul Costescu (Murani),

– 27 goluri: Raul Briciu (Ripensia),

– 25 goluri: Cosmin Ripan (Chizătău).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

3 răspunsuri la Campionatul Județean Timiș: rezultate, marcatori, detalii, golgeteri. Liderii obţin victorii şi se menţin primii dar FC Jebel – Liebling nu s-a disputat

1. Giocan spune:

JUNIORII DE LA POLI: DRAGU, PLESCAN, ROMAN!!! IA MAI VEDEȚI STIMABILILOR ÎN CE ANI SUNT NĂSCUȚI RESPECTIVII!

2. dorin spune:

Vă felicit pentru articolele şi reportajele pe care le scrieţi , veniţi şi pe la Checea, dacă aţi fi fost la acest meci cu Cenei sigur aţi fi văzut un un observator pilit să nu spun beat.