Liderul ACS Recaş, desprindere la 4 puncte: 3-2 la Caransebeş

Liderul ACS Recaş a obţinut sîmbătă seară un succes cu atît mai preţios într-un fief foarte ferecat, cel al Autocataniei Caransebeş, cu cît FC Hunedoara risipea două preţioase puncte în seara precedentă, pe tărîm timişean, la Făget. Aşadar o a 25-a rundă favorabilă alb-verzilor lui Cosmin Petruescu, desprinşi la 4 puncte în fruntea ligii C5, cu 5 runde înainte de finish. A fost Autocatania – ACS Recaş 2-3 (1-1), după un joc cu de toate între fruntaşe, pigmentat cu 3 lovituri de la 11 metri, două eliminări, tribune pline şi o galerie a gazdelor care nu doar s-a limitat la a-şi încuraja favoriţii, ci a pus o trivială presiune asupra delegaţiei oaspete, în cele din urmă şarjînd în teren, frustrată de golul lui Şchiopu, din minutul 90: 2-3. A preluat de 3 ori conducerea şi a cîştigat!

„Remarc întreaga echipă pentru efortul colectiv! Într-adevăr, suntem principala favorită la promovare dar mai sunt 15 puncte puse în joc şi mai avem meciuri dificile, cum de altfel sunt toate, căci este foarte greu să joci sub presiunea rezultatelor”, ne-a spus profesorul Petruescu după victoria liderilor, adăugînd în privinţa gazdelor învinse că „adversarii sunt foarte bine aşezaţi în teren şi îi felicit atît pe Cosmin Popovici cît şi pe toţi cei de la Caransebeş pentru emulaţia pe care au reuşit să o menţină la club”.

Într-o ambianţă cu totul specială, dată de presiunea exercitată de publicul local, care însă a recurs şi la a lansa proiectile de tot felul, pe lîngă o colorată tiradă de expelative dintre cele mai obscene, ACS Recaş s-a impus în adversitate în ceea ce s-ar putea dovedi la final o etapă pivotală în cursa promovării. La derby-ul de frunte a fost prezentă foarte multă lume, inclusiv mulţi lugojeni şi recăşeni, dar şi hunedoreni, înghiţind în sec la final.

„O victorie muncită, meritată, obţinută cu multe, multe sacrificii, după un joc cu de toate”, a punctat Petruescu, ai cărui elevi s-au văzut la timonă după primele nici o sută de secunde de joc. Nanu a fost faultat în careu iar golgeterul Szabolcs Szekely a marcat din penalty, 0-1 în minutul 2.

1-1 a fost în minutul 40, şi tot din penalty, acordat după o pătrundere a gazdelor pe partea stîngă, la care Mînecan a faultat în careu. Enciu i-a readus pe vizitatori în avantaj, în minutul 53, după o prelungită acţiune de atac, cu minge respinsă de apărarea gazdelor, un şut al lui Chivoiu în diagonală, deviat din adversar şi finalizarea atacantului Recaşului.

Autocatania a egalat, 2-2, tot din lovitură de la 11 metri, spre mijlocul părţii secunde, acordată după ce Ticană a comis henţ în careu, în urma unei mingi aruncate de gazde în spatele apărării Recaşului.

Care oaspeţi au rămas din minutul 72 în inferioritate numerică, fundaşul central Ştreangă văzînd un al doilea cartonaş galben în partea a doua, în urma unui duel în care oponentul său a comis joc periculos, ridicînd piciorul sus iar timişeanul şutîndu-i în talpă, totul întîmplîndu-se la 40 de metri de poarta Recaşului.

Minutul 90 a adus victoria unor oaspeţi care au preluat aşadar pentru a treia oară conducerea, 2-3, marcator fiind Şchiopu, la finele unui contraatac pe dreapta, în care Boldea a centrat în diagonală. Mai apoi Şchiopu a fost ochit cu mingea, nu însă într-o fază de joc, şi Autocatania rămînînd în 10 oameni, iar spectatorii au şarjat în teren, frustraţi de deznodămîntul final.

ACS Recaş: Amarinei – Mînecan (77, Opriş), Ştreangă, Şeroni, Ticană – Boldea, Chivoiu, Trandu, Nanu – Enciu (60, Şchiopu), Szekely (80, Rogozinaru). Pe bancă: Burtic – Moroşan, Cuciorvă, Paleacu.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

3 răspunsuri la Liderul ACS Recaş, desprindere la 4 puncte: 3-2 la Caransebeş

1. un suporter al Recasului spune:

bv baieti…asa va vreau…hai ca se poate…doar pe teren!!!!!

2. Gugulanu spune:

Niciun cuvant despre faza cel putin suspecta de offside de la golul de 3-2? Nimic despre faptul ca pentru un hent in careu se acorda cartonas galben, infractiune pentru care Ticana a fost „iertat”, pentru ca mai avea unul? Nimic despre penalty-ul neacordat Autocataniei, la scorul de 2-2?
    Va stiam obiectivi, cum de nu ati publicat macar o replica verbala din partea gazdelor?

3. un suporter spune:

bv recas.ati aratat k meritati sa jucati la div b inca o data.hunedoara si caransebes numai la arbitri si la indirecte umbla.bv recas meritati la div b