Liderul ASU Politehnica pierde derby-ul la Cugir: 2-1 și doar două puncte avans

Nou-promovata ASU Politehnica Timișoara a pierdut astăzi în premieră în afara județului Timiș de la începerea campionatului, egalând puțin după pauza derby-ului de la Cugir cu secund clasata CF Metalurgistul dar primind tot puțin mai apoi și golul doi, eșec ce-i lasă pe alb-violeți cu un punct mai puțin în aparițiile din retur față de învingătorii din Alba, în ciuda recentelor cele mai categorice victorii din întregul sezon, 4-0 la Motru și 6-1 cu Millenium.

Într-o atmosferă pe măsura duelului între primele două clasate în Seria a IV-a, în fața unei tribune arhipline cu aproximativ 800 de privitori dar și a fanilor viola, circa 250, Metalurgistul Cugir și-a valorificat avantajul terenului propriu prin reușitele experimentatului fost prim-divizionar Lucian Itu, una puțin după mijlocul primei părți și direct din corner, iar cea de-a doua după aproape o oră din meci dar la momentul oportun, ca o replică la nici 10 minute în urma egalării izbutite de alb-violeți.

Cugirenii, redutabili pe teren propriu aproape în aceeași măsură ca și timișorenii cu punctaj maxim în partidele de pe ”Știința”, doar codașa CS Millenium Giarmata smulgând o remiză 2-2 în acest campionat pe terenul Metalurgistului, s-au revanșat astfel pentru eșecul din tur cu 2-0 pe Bega, apropiindu-se la numai două puncte de învinșii lor, două puncte echivalând cu cele irosite în ceea ce era al doilea meci acasă din vară, cu ”lanterna roșie”.

Astăzi de la ora 15, cu ocazia celei de-a doua partide pe teren propriu din retur, elevii lui Călin Moldovan n-au mai lăsat marcarea celor două goluri pe ultimele minute, cum se întâmpla în urmă cu nici două săptămâni acasă într-un 2-0 cu Mama Mia, ci au tranșat un derby pe care erau practic obligați să-l câștige, exploatând niște erori în defensiva primei clasate.

Care, timidă în prima repriză, înaintea căreia a desfășurat banner-ul „Odihnește-te în pace, Nea Puiu”, un ultim omagiu în memoria maseurului polist stins ieri din viață, a căutat spre final egalarea, rezerva Șulea ratând însă rarisim din apropiere în urma unei recentrări în minutul 79 iar șutul său din prelungiri fiind respins cu un ultim reflex de Tiut. Un 2-2 n-ar fi fost inechitabil, chiar dacă Burtic a fost mai adesea încercat…

Într-unul din cazuri, mai exact în minutul 25, a fost surprins cu un gol parabil, precum în prima repriză a jocului anterior, Itu înscriind din lovitură de colț, de pe partea stângă, executată la colțul scurt, unde goal-keeper-ul a scăpat balonul în plasă: 1-0.

Miza derby-ului își spunea așadar cuvântul dar minutul 50 a adus totuși egalarea, 1-1, printr-un șut al lui Răzvan Ghinescu de la marginea careului, la colțul lung, primul al ”violeților” pe cadrul porții, care l-a surprins pe Tiut.

Metalurgistul Cugir - ASU Politehnica 2-1 (1-0) / foto: ziarul unirea.ro

Metalurgistul Cugir – ASU Politehnica 2-1 (1-0) / foto: ziarul unirea.ro

Liniștea vizitatorilor n-avea să dureze însă prea mult, minutul 59 readucând-o pe Metalurgistul în avantaj, 2-1. Același Itu a reluat cu capul de la 8 metri, după o bună centrare din dreapta a lui Bold, profitând de nesiguranța defensivei liderului.

Care a adăugat alte 3 schimbări unei prime înlocuiri, efectuată la pauză, dar n-a mai reușit și modificarea tabelei de marcaj, în ciuda oportunităților lui Șulea, din final. Ieșirile în județul Alba nu i-au priit așadar grupării timișorene, care smulgea anevoios un draw alb în toamnă la Alba Iulia, cu nou-promovata Performanța Ighiu, câștigătoarea astăzi în deplasare, iar acum ASU Politehnica n-are altceva de făcut decât să-și conserve avantajul de puncte mai mult decât înjumătățit, primul pas fiind sâmbăta viitoare acasă cu CSM Lugoj.

O vineri în care prima clasată se putea desprinde eventual decisiv nu s-a încheiat conform planurilor și așteptărilor, alb-violeții îngreunându-și parcursul din viitoarele 11 apariții.

*

Metalurgistul Cugir: Tiut – Bold, Letan, Ștefan Radu, Huțanu – Preda, Necșulescu (90+4, Iovănescu), Chelaru, Șuteu (87, Tăban) – Itu (68, Piko). Cîrstean (69, Radu).

Rezerve: Dragotă – Iovu, Petricău.

ASU Politehnica: Burtic – Contescu, Gălan, Bilia, Taub – M. Stancu (46, Rebenciuc) – Vucea, Giuricici (68, Țugui), Marin, Ghinescu (68, Birău) – Bădăuță (73, Șulea).

Rezerve: Fișteag – Todorov, Tulcan.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.