Unul dintre cele 5 succese ale gazdelor în tot atîtea partide din Seria a II-a disputate sîmbătă s-a consemnat în etapa – cădere de cortină pe terenul liderului. Campionatul Județean Timiș este așadar în runda sa finală, ale cărei prime rezultate le puteți parcurge pe coloana dreaptă a secțiunii Fotbal, Progresul Gătaia despărțindu-se en fanfare de liga a V-a și promovînd în Divizia D Timiș cu un succes clar, conturat după pauză: Progresul Gătaia – Gloria Moşniţa Nouă 5-1 (1-0).

Ultimele speranţe pentru echipa lui Traian Hinț s-au risipit sîmbătă la prânz pe arena din Gătaia, unde echipa locală Progresul a spulberat-o şi a trimis-o în liga a VI-a în cazul unui eşec al echipei Diniaş la Ghilad.

Campioana Seriei a II-a a deschis scorul după numai 7 minute, la o pasă peste linia de fund a antrenorului-jucător Brian Filimon. Mingea a fost preluată de Boldor în careu şi, de la 8 metri, a finalizat: 1-0.

Ulterior, portarul gazdei-lider, Timiş, a fost faultat de Andriuca, fiind nevoit să părăsească terenul, accidentat, în minutul 33. Iar căldura i-a sufocat pe toti cei 25 din teren, jocul lîncezind până la pauză, fără a se mai marca vreun gol.

Boldor a șutat în minutul 63 de la 18 metri, portarul Laichici a respins și, pe fază, Roman a înscris pentru 2-0. După numai 5 minute avea să fie 3-0, prin acelaşi Boldor, care a împins mingea din faţa porţii, la o centrare perfectă a lui Bucure. Cea mai frumoasă reușită a meciului a fost reuşită de antrenorul-jucător Brian Filimon, cu un lob din colţul careului de 16 metri, peste portarul ieşit în întâmpinare.

Oaspeţii au redus din diferenţă prin Şerban, în urma unui contraatac, lăsându-l mască pe portarul Irimiea. Ultimul gol al partidei a fost reuşit de Sebastian Bucure, cu un şut de la 35 de metri, jos, lângă rădăcina barei.

Speculaţiile ”gurilor rele”, dinaintea jocului, cum că liderul nu-şi va juca şansele corect, au fost contrazise…

+

Progresul: Claudiu Timiş (min. 33, Alin Irimiea) – Marius Hort, Claudiu Ionesi, Lucian Gavriluţă, Claudiu Apro (min. 65, Florin Mandache), Alexandru Marco (min. 71, Alexandru Olar), Brian Filimon, Sebastian Bucure, Levente Parvani (min. 75, Alin Hajdu), George Boldor, Florin Roman.

Antrenor: Brian Filimon. Antrenor secund: Mihai Racz.

Pe bancă: Mihai Boşca, Remus Moga, Cosmin Lungu şi Octavian Jude.

Gloria: Cosmin Laichici, Andrei Şerban, Daniel Cotarleţ, Iosif Blaş, Florin Luca, Doru Marcu (min. 65, Cornel Cismaru), Claudiu Mariş, Szabolcs Tifan, Alexandru Vedinaş, Bogdan Andriuca, Corneliu Ignat.

Antrenor: Hinţ Traian. Antrenor secund: Cristian Anghel.

Pe bancă: Ioan Naghi şi Daniel Rad.

Arbitri: Marius Rotaru – Lavinia Bozdoc, Florin Ciorogar. Observator: Alexandru Rup şi Raul Dragomir.

+

La cald…

Brian Filimon (antrenor Progresul Gătaia): „S-a încheiat un campionat reuşit, în care ne-am făcut fiecare meseria, atât noi – jucătorii, cât şi staff-ul tehnic,  şi cei care ne-au fost un sprijin, în persoana domnului primar Raul Cozarov, preşedintele clubului, Gheorghe Grăbeanu, managerul echipei Emanuel Roşu. Fără aceştia nu se putea realiza această performanţă. Doresc să-i felicit pe băieţi, care au răspuns în toată perioada de campionat, excepţie Carmin şi Jude, care au venit din retur. A fost seriozitate maximă din partea jucătorilor, chiar dacă am fost la un nivel de liga a V-a. Drept dovadă este avansul de puncte cu care am încheiat campionatul. Sperăm ca în liga a IV-a să nu dezamăgim suporterii şi să demonstrăm că se poate mai mult.”

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

3 răspunsuri la GALERIE FOTO. Liderul nu se compromite nici în ultima etapă: Progresul Gătaia – Gloria Moşniţa Nouă 5-1 (1-0)

1. Stefan spune:

Ultimele sperante pentru echipa lui Traian Hint sau risipit sambata dimineata D-le Valentin,meciul avand loc sambata dimineata de la ora 11.Sarbatoarea care a fost dupa meci probabil ca sa terminat seara. In rest numai de bine si succes pe mai departe in informarea celor interesati de acest esalon.

2. suporter Gătaia spune:

domnule Ştefan chiar nu înţeleg la ce vă referiţi este adevărat că sărbătoarea sa încheiat sâmbătă seara să fiţi sănătos şi la mai multe.

3. Stefan spune:

Domnule suporter din Gataia,initial in articol se spunea ca meciul a avut loc sambata dupa amiaza. Intre timp domnul Valentin Canea a facut rectificarea cuvenita la articol si interventia mea a ramas fara subiect.Va doresc multa sanatate si succes echipei din Gataia in campionatul ligii a-IV-a Timis.Chiar nu am avut nici o problema cu cat a durat sarbatoarea.Dupa umila mea parere Gataia ar merita un loc in liga a-III-a si va doresc sa ajungeti cat mai sus.Cu stima Stefan.