Liderul Seriei 1, Obilic, învins la Jamu Mare, schimbare la vârf în Seria 3, cu Ghiroda și Giarmata Vii 2 în frunte: liga a VI-a ”Promoție” Timiș. Rezultate, detalii, program viitor…

Eșalonul șase județean în fotbalul timișean a continuat cu meciurile jucate în etapa a VII-a, a cincea în Seria a III-a, ”timișoreană”. Liderul Seriei I a fost întrecut la Jamu Mare, pe când Banatul Teremia Mare, fruntaș al Seriei a II-a, a înregistrat primul semieşec în deplasare. Altfel, o schimbare de lider în Seria a treia, în vreme ce în Seria a patra cei din Iosifalău nu se dezmint, victorioși la scor. Enumerarea rezultatelor și programul viitor…

În Seria I, lider este AS Obilic Sânmartinu Sârbesc, cu 16 puncte, secondat de AS Viitorul Ionel, cu 13 puncte. Pe locul trei, cei din Jamu Mare cu 12 puncte.

Rezultatele etapei a 7-a…

AS FC Inter Foeni – ASC Tolvădia 4-4. Pentru gazde au marcat: Silviu Ciopei două goluri, Marius Mladenov și Laurentiu Smeu.

Recolta Stamora Germană – AS Viitorul Ionel 2-1.

AS Avântul Jamu Mare – Obilic Sânmartinu Sârbesc 3-0: Ion Feneșan două goluri și Mihai Ciobanu un gol.

Etapa viitoare: AS Viitorul Ionel – AS Inter Foeni, Jamu Mare – Stamora Germană, Tolvădia – Obilic Sânmartinu Sârbesc.

*

În Seria a II-a lider este Banatul Teremia Mare cu 19 puncte, secondat de Pobeda 2 Star Bişnov cu 15 puncte, la egalitate cu Olimpia Lenauheim.

Rezultatele: Checeana Checea – Olimpia Lenauheim 2-1, Voinţa Sarafoleana Saravale – Banatul Teremia Mare 3-3,  Pobeda Star Bişnov 2 – AS Pindul Dudeştii Noi 8-1 și Juventus Pişchia 2 – Recolta Fibiş 2-3.

Etapa viitoare: Voinţa Sarafoleana Saravale – Pindul Dudeştii Noi, Recolta Fibiş – Banatul Teremia Mare, Juventus Pişchia 2 – Checeana Checea și Pobeda Star Bişnov – Olimpia Lenauheim.

*

În Seria a III-a lider este CSC Ghiroda și Giarmata Vii 2, cu 13 puncte, secondat de AS Roma Florin Pădurean cu 12 puncte. Iar pe locul trei ASU Politehnica, având 11 puncte, cu un meci mai puţin jucat.

Rezultatele etapei a 5-a…

ACS Atletico Timişoara – AS FC Srbianca Giuchici 3-3 (2-1).

Zoltan Rada – în minutul 20, Cristian Condescu (min. 37) şi Alex Buzatu (min. 60) au marcat pentru primul punct al celor de la Atletico în noul campionat, răsturnând scorul până la pauză, după ce Ciovincă ”Mile” deschidea scorul în minutul 5 din lovitură de la 11 metri. Același ”Mile” a semnat ”dubla” iar Dan Noje a semnat egalarea cu trei minute înainte de final.

CFR Timişoara – Auto Timişoara 3-5, jucat luni.

AS Timişul Urseni –CSC  Ghiroda şi Giarmata Vii 2 1-5.

AS Roma Florin Pădurean – ASU Politehnica Timişoara 3-3.

Etapa viitoare: Srbianca Giuchici – Timişul Urseni, Ghiroda şi Giarmata Vii 2 – AS Roma Florin Pădurean, ASU Politehnica – CFR Timişoara, Atletico Timişoara – Auto.

*

În Seria a IV-a lider este Voinţa Iosifalău cu 15 puncte, secondat de AS Viitorul Sacoşu Turcesc, cu 13 puncte.

Rezultatele…

AS Viitorul Sacoşu Turcesc – AS Margina 2-2 (1-1): Sebastian Vasii (min. 43) și Denis Ţurcaş (min. 64), respectiv Alex Ionescu (min. 35) şi Alexandru Şerban (min. 69).

AS Voinţa Iosifalău – Sporting Dumbrava 9-1.

AS Şoimii Ghizela – AS Olimpia Niţchidorf 0-0.

VHP Pădureni – AS Avântul Capăt 5-1.

Iar Progresul Racoviţa a stat.

Etapa viitoare: Sporting Dumbrava – Progresul Racoviţa, Avântul Căpăt – Şoimii Ghizela, AS Niţchidorf – Voinţa Iosifalău, AS Margina – VHP Pădureni. Viitorul Sacoşu Turcesc va sta.

Suspendări şi amenzi…

Au fost suspendaţi următorii: Cătălin Buhai (CSC Tolvădia) pentru 6 etape şi penalizat 300 de lei; Andrei Frăsincar (Viitorul Ionel)pe 6 etape şi penalizat 300 de lei, respectiv Mihai Claudiu Tolici (Avântul Jamu mare) – 3 etape şi 300 de lei.

Rezultatele tehnice ale rundei a 7-a, programul viitor și clasamentele Seriilor I și a II-a, pe coloana datelor secțiunii Fotbal.

Clasamentele Seriilor a III-a și a IV-a, mai jos…