Liga 2. Doar ASU Politehnica și Daco-Getica înving din jumătatea a doua a ierarhiei, majoritatea pierd. Cele 9 echipe, numai 4 goluri marcate

Echipele de pe locuri de retrogradare au pierdut pe linie în ziua inaugurală a etapei a 33-a în Liga 2, ultima dintre acestea, din Brăila, și retrogradând matematic înainte de termen, însă în general majoritatea formațiilor din jumătatea inferioară a clasamentului au avut de suferit, cinci încheind pe scut iar chiar și 6 dintre cele nouă fără a înscrie. Două în schimb au triumfat, ASU Politehnica Timișoara printr-un 0-2 (0-1) la UTA, iar ASC Daco-Getica printr-un unic gol acasă cu CS Mioveni. În cvintetul fruntaș, un succes de rutină pentru liderul Academica Clinceni și unul la scor de forfait în duelul de pe litoral al nou-promovatelor, Farul – Petrolul 0-3 în ultima întâlnire de sâmbătă, de la ora 15:30. Un tur de orizont…

Mai numeroase au fost sâmbătă în cele 8 partide succesele în deplasare, dar cel mai clar pe teren propriu a fost semnat de fruntașii din Clinceni, desprinși deja în prima jumătate a reprizei I: Academica – ACS Energeticianul 3-1 (2-0).

Şut a marcat pentru ilfoveni în minutele 7 și 21 iar Dumitru a pus cireașa pe tortul elevilor lui Ilie Poenaru în minutul 89, după care Cosmin Ionică a transformat în primul minut de prelungiri o lovitură de la 11 metri. În continuare fără victorie în retur, nou-promovații din Valea Jiului au rămas astfel la 3 puncte în urma ocupantei ultimului loc salvator, fără ca alb-negrii de pe treapta a 16-a să fi putut emite cu adevărat pretenții în fieful liderului.

Tot de la ora 11 și în aceeași zonă, un rezultat ce a complicat cu atât mai mult situația celor din Petroșani, ex-prim-divizionara redenumită distanțându-se la 4 puncte de promovata din județul Hunedoara: ASC Daco-Getica Bucureşti – CS Mioveni 1-0 (0-0). Și în acest caz gazdele au marcat până la mijlocul primei părți, prin Muşat, în minutul 22.

Rezultat identic, dar conturat pe final de experta Ligii 2 în adjudecarea de puncte în ultimele faze ale întâlnirilor: Ripensia – CS Aerostar Bacău 1-0 (0-0). Deja 17 puncte adăugate în plus la zestre de bănățeni prin goluri în ultimele minute, șase partide din acest campionat fiind adjudecate cu ochii la ceas iar alte 5 fiind remizate prin egalări târzii. Astăzi, în partida de la ora 15 de pe ”Dan Păltinișanu”, la rând a fost Adrian Popa, în minutul 88, prim gol al roș-galbenilor acasă după două eșecuri la zero pe teren propriu. Situație însă și mai ingrată decât a Energeticianului pentru ”aviatorii” nou-promovați din orașul lui Bacovia. Plumb.

Remiză albă de la 11 la Târgu Jiu, între gorjenii coborâți astfel o treaptă, pe ultimul loc salvator, și bihorenii care și-au conservat poziția a douăsprezecea: CS Pandurii Lignitul – Luceafărul Oradea 0-0.

Jumătate dintre meciuri au fost tranșate de vizitatori, ultimele două clasate luând și mai multă apă la bord, ba chiar ”lanterna roșie” scufundându-se în Dunăre și în… Liga 3.

CS Baloteşti – Metaloglobus Bucureşti 0-3 (0-1): Ovidiu Herea 19, Ionescu 60, Caramalău 75.

Dacia Unirea Brăila – FC Argeş 0-2 (0-0): Buhăescu 53, Eduard Florescu 62.

Iar alb-violeții au învins tot la zero în deplasare și în cea de-a doua ieșire din ”seria de trei” a ultimelor runde, victoriei la Ripensia adăugând-o pe cea de la Arad… UTA – ASU Politehnica Timişoara 0-2 (0-1).

Sâmbătă cum nu se poate mai bună pentru alb-violeți, atât prin reușita revanșei dar și grație jocului rezultatelor, ceea ce le permite să poată aștepta nițel mai liniștiți descinderea liderului Academica. Până atunci, Alin Ignea, din centrarea lui Manea, și Alin Manea, pe fază la ricoșeul din transversală, ochită de Ursu, au fost responsabili cu golurile în jocul de la ora 13:30, în minutele 10 și 71, alb-roșii rămânând în schimb din minutul 85 fără Neagu, eliminat după faultul asupra lui Ursu.

Este primul triumf înafara Timișoarei pentru ”violeți” după 14 etape.

În fine, un alt 0-3 și în căderea de cortină peste sâmbăta Ligii 2, în duelul nou-promovatelor: ASSCS Farul – Petrolul 0-3 (0-2).

Prahovenii s-au desprins rapid, prin Puşcaş în minutul 2 și Tudor Şaim în minutul 9, apropiindu-se la un punct de clujenii care joacă duminică. Borţa a completat succesul ploieștenilor în minutul 89, pentru a doua victorie consecutivă afară.

Cea de-a 12-a etapă din 2019 continuă duminică de la ora 13 pe ”Electrica”, duel al locurilor 18 și 3, ACS Poli Timişoara – Universitatea Cluj, urmând a se încheia luni 6 mai de la ora 18, cu întâlnirea dintre campioana de toamnă, în recul la zi pe locul 5, și a doua clasată: CS Sportul Snagov – Chindia Târgovişte.

Clasamentul actualizat și programul etapei viitoare, a 34-a, pe coloana dreaptă. Revenim cu cronici de la Arad și Timișoara.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.