Liga 2. Gazdele, 5 succese la zero. ”Nu lăsați Olimpia să moară!”

Inaugurată cu un triumf cu 3-0 al gazdei CS Știința Miroslava în partida de vineri cu Ripensia, runda finală a turului în Liga 2 a adus astăzi și alte victorii la zero ale formațiilor organizatoare, una dintre acestea fiind repurtată pe ”Știința” de ASU Politehnica Timișoara, 3-0 (1-0) cu ASA Târgu Mureș, pe care a depășit-o astfel și în clasamentul afișat pe coloana datelor tehnice.

Într-un alt meci al etapei a XIX-a jucat tot de la ora 12, fruntașa Dunărea Călărași a mai smuls tot pe final o victorie acasă cu 1-0, Valentin Alexandru înscriind în minutul 84 împotriva nou-promovatei Metaloglobus București.

Un al treilea 3-0 al rundei în curs s-a înregistrat la Suceava, în partida Foresta – Luceafărul Oradea, Marius Matei înscriind la începutul reprizelor pentru gazde, în minutele 4 și 47, dar și Bosânceanu, în minutul 50. Triumf pentru sucevenii care i-au egalat astfel la puncte pe bihoreni, Foresta acumulând 17, cu 4 mai puține decât Ripensia, pe care o așteaptă în nord-est etapa viitoare.

Între alte meciuri începute la ora 11, un duel ilfovean al locurilor 6 și 4, tranșat la zero de gazde, care au efectuat astfel rocada ierarhică. CS Afumați – ACS Academica Clinceni 1-0 (1-0), Patriche marcând în minutul 19 după al cincilea corner al gazdelor.

În rest, dispute cu puncte adjudecate în deplasare…

UTA – FC Argeș 0-1 (0-1) la Șiria, Ionuț Năstăsie înscriind în minutul 30 din lovitură liberă, deși piteștenii jucau încă din minutul 6 în inferioritate numerică prin eliminarea lui Vișa. A mai primit cartonașul roșu și Adili, de la arădeni, în cel de-al doilea minut de prelungiri, pentru acumulare de cartonașe galbene.

Olimpia – Chindia Târgoviște 1-3 (0-3): Jurj 90+1 / Mihai 12, 44, Honciu 26. Eliminat: Ispas (CT) – 85. Gazdele sătmărene s-au aliniat la centru cu înscrisul ”Nu lăsați Olimpia să moară!”, jocul începând cu 8 minute întârziere.

Și o remiză la Motru în partida CS Pandurii Lignitul – Dacia Unirea Brăila 3-3 (0-1): Dănăricu 73 și 79, Vasilescu 75 / Pop 45, 48, 70 – din lovitură de la 11 metri.

Început la Sibiu la ora 14, jocul AFC Hermannstadt – Sportul Snagov s-a încheiat cu 2-0 (1-0) grație loviturii de cap a căpitanului Răzvan Dâlbea în minutul 25 și golului lui Rusu din minutul 62, prin care liderul de pe Cibin și-a păstrat șefia, elevii timișoreanului Alexandru Pelici încheind turul pe locul I, treaptă pe care s-au aflat după 13 din ultimele 14 runde.

Rezultatele și clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice. Duminică de la ora 14, CS Balotești – CS Mioveni.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.