Liga 2. Intermediară cu surprize

ASU Politehnica le-a imitat în această după-amiază pe concitadinele Ripensia și ACS Poli, care remizau 1-1 sâmbătă în deplasare prin a egala în a doua jumătate a reprizei secunde, după ce erau conduse la pauză, elevii lui Cosmin Petruescu obținând un punct la malul mării grație unui gol înscris tot după minutul 70, în urma deschiderii de scor semnate de nou-promovata Farul la mijlocul primei părți: 1-1 (1-0). Alte formații din jumătatea secundă a clasamentului au obținut însă victorii surpriză la două goluri diferență în intermediara continuată astăzi, etapa a XXIX-a…

Jumătate dintre partidele rundei de la mijlocul returului s-au jucat astăzi de la ora 17…

La Constanța, ASSCS Farul – ASU Politehnica Timișoara 1-1 (1-0): Surdu 21 – Bedea 74.

Amenințați cu retrogradarea, bihorenii s-au impus pe terenul campioanei de toamnă… Sportul Snagov – Luceafărul Oradea 2-4 (0-2): Ion 72, Ioniță 87 – Pop 43 – lovitură de la 11 metri, Dulca 45, Preoteasa 56, Ludușan 89.

Argeșenii au complicat situația nou-promovatei de pe loc de retrogradare… CS Mioveni – Aerostar Bacău 2-0 (0-0): Măzărache 62, Boboc 71.

Victorie a gazdelor și la Dunăre, ”lanterna roșie” depășind nou-promovata… Dacia Unirea Brăila – Energeticianul 3-1 (2-0): Jallow 17, Onyeka 38, Ciucureanu 48 – lovitură de la 11 metri – Ionică 88.

Arădenii au răsturnat scorul dar au fost egalați pe final… UTA – Pandurii 3-3 (0-2): Popa 57, Ciucur 59, Rus 72 – Popescu 7, Blejdea 25, Dodoi 82.

În prealabil, tot astăzi, de la ora 12, liderul Ligii 2, ce a luat avans, și-a făcut meciul ușor… Academica Clinceni – CS Balotești 4-0 (2-0): Buziuc 13, Barbu 23 – lovitură de la 11 metri și 82, Ion 77. Vizitatorii au pierdut cu un nou antrenor la cârmă, Ciprian Niță, învestit după despărțirea ilfovenilor luni de Gheorghe Mihali.

Apoi, de la ora 15, în jocul transmis în comentariu text în direct de Sporttim, ACS Poli – FC Metaloglobus București 1-0 (0-0): Bădăuță 50 – lovitură de la 11 metri.

Ieri, în uvertura rundei, ASC Daco-Getica București – AS FC Universitatea Cluj 2-6 (0-2): Stănescu 74, Călințaru 88 – Gavra 31 și 78, Goga 43 și 49, Pîrvulescu 60, Hațiegan 90+2.

Petrolul Ploiești – FC Argeș a început la ora 19, scorul fiind 1-2 (1-1) la intrarea în ultimul sfert de oră al partidei. Moldoveanu a egalat pentru gazde în minutul 11, Buhăescu și Barbu înscriind pentru piteșteni în minutele 5 și 56. Rezultatul final, în timp util pe coloana datelor tehnice.

Iar etapa se va încheia mâine, cu începere de la ora 17:30, în Ciarda Roșie: Ripensia – Chindia Târgoviște. Clasamentul și programul rundei a XXX-a, din weekend, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.