Liga 2. Mai degrabă din faze fixe. Numai 3 goluri până la pauză, toate din corner, unul pentru gazde

Mai ales victorii ale gazdelor, în special la limită, dar mai degrabă goluri marcate în urma unor lovituri de colț sau de pe punctul cu var, iată rețeta startului celei de-a treia etape din sezonul de primăvară în Liga 2, rundă a XXIV-a care a programat sâmbătă la matineu jumătate plus unu din meciurile acestui al doilea weekend din martie.

Penurie de goluri în prima repriză, numai trei înscrise dintre care unul în contul amfitrionilor, și toate acestea invariabil din lovituri de la colțul terenului. În cele din urmă, 9 goluri marcate în 6 întâlniri, în medie 1,5 pe meci, dintre care doar 4 din acțiune.

În disputa polilor clasamentului, liderul antrenat de Eugen Trică a depășit la limită ”lanterna roșie”… CS Sportul Snagov – Dacia Unirea Brăila 1-0 (1-0): Lică 26 – în urma unui corner.

La Arad, o răsturnare de scor izbutită după pauză de gazdele mai bine clasate, în urma unor centrări… UTA – ACS Poli 2-1 (0-1): Miculescu 53, Ciucur 76 – Bilia 3 – în urma unui corner. Iar pentru timișoreni urmează tripla cu ilfovenii, acasă cu Academica Clinceni, la CS Sportul Snagov și pe teren propriu cu CS Balotești.

În capitală, încă un rezultat favorabil elevilor lui Laszlo Balint… Metaloglobus – CS Mioveni 2-0 (0-0): Florin Plămadă 51 – în urma unui corner, Claudiu Herea 90+3.

La Petroșani, unica remiză înregistrată în partidele de sâmbătă de la ora 11: ACS Energeticianul – FC Argeș 0-0.

Dar și două victorii la zero în deplasare…

Așadar, bucureșteni învingători și pe Jiu… CS Pandurii Lignitul – Daco-Getica 0-2 (0-1): Nica 43 – în urma unui corner, Stănescu 78. Eliminat: portarul Gavrilaș (DG) – 87.

Și un duel cu scântei al vecinelor de pe locuri de retrogradare tranșat de vizitatorii nou-promovați… CS Balotești – Farul 0-1 (0-0): Celestino 53 – lovitură de la 11 metri. Eliminați: Flămânzeanu (CSB) – 90+1 și portarul Fulga (CSB) – 90+2 / Moise (F) – 60. Atacantul Stoica a apărat o lovitură de la 11 metri executată de Celestino în prelungiri (90+2).

Etapa continuă de la ora 15 pe ”Știința”, cu meciul ASU Politehnica – CS Aerostar Bacău, iar mâine prin ultimele sale trei partide. Clasamentul actualizat și programul viitor, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.