Liga 2. Oaspeții, pe cai mari

Grosul meciurilor celei de-a doua etape din 2019 în Liga 2 s-a jucat astăzi de la ora 11, urmând ca de la ora 14 să înceapă cea de-a doua partidă găzduită de Timișoara pe ”fâșia vestică” în prima sâmbătă din martie, Ripensia – UTA pe ”Dan Păltinișanu”, iar mâine de la ora 14, Petrolul – Metaloglobus. Apoi, luni la 17:30, AS FC Universitatea Cluj – ASU Politehnica. Dar iată rezultatele și marcatorii primelor 7 întâlniri din runda a XXIII-a…

Cu observația că oaspeții au făcut legea, cel puțin până acum, ceea ce n-a fost cazul în majoritatea etapelor din acest campionat al Ligii 2. Trei remize, 4 victorii în deplasare.

ACS Poli – CS Luceafărul Oradea 1-1 (0-1): Bădăuță 80 – Pop 23 – după un corner. Sidorenco (ACS) a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 58. Eliminat: Yabre (CS LO) – 57.

Dacia Unirea Brăila – Academica Clinceni 0-2 (0-1): Achim 30 – după o lovitură liberă, Pîrvulescu 61.

Farul Constanța – CS Sportul Snagov 1-2 (0-1): Fotescu 90 – Ioniță 13 – lovitură de la 11 metri, Tazouti 53.

Daco-Getica București – CS Balotești 1-2 (1-1): Nica 44 – Mihai 15 – lovitură liberă, Niculae 55.

CS Mioveni – Pandurii Lignitul 2-2 (1-1): Rădescu 45+2, Măzărache 62 – Blejdea 20, Patrick Popescu 60.

CS Aerostar Bacău – Energeticianul 1-1 (1-0): Buhăcianu 32 – Alexandru Popescu 85. Eliminat: Guiti (E) – 89.

Ieri, FC Argeș – AFC Chindia 0-1 (0-0), Leca înscriind cu capul în minutul 89, în urma unei lovituri libere. Astfel, târgoviștenii au câștigat la limită pentru a doua etapă la rând în ceea ce a fost tot jocul inaugural al rundei. Nu însă fără mari emoții, Buhăescu ratând o lovitură de la 11 metri pentru gazde în prelungirile primei reprize iar Panait fiind eliminat tot de la amfitrioni în primul minut al părții secunde.

Clasamentul actualizat și programul etapei a XXIV-a, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.