Liga 2. Oaspeții, neînvinși sâmbătă. Numai 3 goluri până la pauză în cele 20 marcate în 8 jocuri

Primul calup din sezonul de primăvară al Ligii 2 cu 3 etape într-o săptămână a fost inaugurat vineri cu un succes al gazdelor la un scor de forfait, dar continuarea rundei a XXVIII-a a consemnat sâmbătă 3 remize și chiar 4 victorii în deplasare, inclusiv a argeșenilor de la CS Mioveni la Cluj.

Vineri de la ora 17, aspiranta la promovare Chindia s-a desprins numai după pauza jocului de la Târgoviște de codașa Dacia Unirea Brăila: 3-0 (0-0). Leca a deschis scorul în minutul 52, în urma unui corner executat de Cherchez, iar Daniel Florea și Cherchez l-au majorat în minutele 56 și 62, al doilea, din lovitură de la 11 metri.

Mai complicat pentru gazde a fost sâmbătă, când, în partidele de la ora 11, s-au înregistrat două rezultate de egalitate, 1-1, respectiv 3 succese în deplasare. Timișorenele au remizat în sudul țării, Ripensia în București, ținând-o pe Metaloglobus în urma sa la mijlocul ierarhiei, iar ACS Poli la Târgu Jiu. În ambele cazuri, bănățenii au egalat în ultimul sfert de oră, după ce erau conduși la pauză…

Metaloglobus Bucureşti – Ripensia Timişoara 1-1 (1-0): Mihai Potecea 40 – Alexandru Popovici 75.

CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu – ACS Poli Timişoara 1-1 (1-0): Andrei Blejdea 6 – Igor Ţîgîrlaş 77.

Penultima clasată de pe Bega s-a apropiat astfel la 3 puncte de ilfovenii de pe loc de retrogradare, depășiți acasă… CS Balotești – UTA 1-3 (0-1): Marius Cocîrlă 81 – Ciprian Rus 29, Paul Copaci 71, Baudoin Kanda 86. După înfrângeri la zero în deplasările returului, 1-o la Ripensia și 2-0 la Clinceni, arădenii au semnat al doilea succes consecutiv cu același 3-1 în dauna unor ilfovene.

Pe teren advers s-a impus și a șasea clasată, complicând situația bihorenilor, dar și nou-promovata Farul, amenințată la rândul ei cu retrogradarea, într-un duel dus la Petroșani cu o altă grupare sosită din Liga 3…

Luceafărul Oradea – FC Argeş 1-2 (0-0): Francois Yabre 68 – Cătălin Barbu 62, Vasile Buhăescu 81.

Energeticianul – AS SSC Farul Constanţa 0-1 (0-0): Georgian Păun 75.

După-amiaza, de la ora 17, un alt duel din zona nisipurilor mișcătoare, ASU Politehnica – ASC Daco-Getica 1-1 (0-0): Ioan Mera 84 – Phillipe Nsiah 64 – lovitură de la 11 metri.

Iar pe seară, o dispută din prima treime ierarhică, AS FC Universitatea Cluj – CS Mioveni 1-2 (0-0), argeșenii cu ani de experiență la acest nivel desprinzându-se după mijlocul reprizei a II-a. Marcatori, Cristian Gavra în minutul 90, respectiv Ionuţ Rădescu (67) și Valentin Balint (82 – lovitură de la 11 metri).

Meciuri cheie în frunte duminică 7 aprilie, la finele etapei a XXVIII-a: de la ora 12:30, Sportul Snagov – Academica Clinceni, iar de la ora 15: Aerostar Bacău – Petrolul Ploieşti. Clasamentul, pe coloana dreaptă. Intermediara demarează marți cu Daco-Getica – U Cluj.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.