Millenium, remiză în primul din cele două jocuri succesive la Giarmata cu hunedorenele

Dacă a avut de început campionatul cu două deplasări la rând în județul Hunedoara, CS Millenium are parte de astă dată, la startul returului, de două apariții consecutive pe arena ”Nicu Moraru” din Giarmata, prima remizând-o astăzi de la ora 15 prin a egala în sfertul de oră după pauză, în urma unei deschideri de scor tot în primul sfert de oră: 1-1 (0-1) cu CS Hunedoara.

În vară, timișenii n-au izbutit cucerirea Castelului Corvinilor, sfârșind pe scut, 2-0 pentru CS Hunedoara, dar au asaltat apoi cu succes Cetatea Devei, alegându-se așadar cu 3 puncte din primele două ieșiri succesive în județul vecin la est, un debut mai neortodox de campionat.

Acum, la startul sezonului de primăvară în seria vestică din Liga 3, în efectiv și cu Daminuță, CS Millenium n-a mai pierdut la debut, egalând după pauza întâii reprezentații acasă dintre cele 3 programate pe teren propriu în primele patru runde, cu țintarul CNS Cetate Deva, la Alba Iulia cu Unirea 1924 iar apoi tot pe ”Nicu Moraru” cu Metalurgistul Cugir.

A fost un duel al vecinelor de clasament, cei din Giarmata pe locul 11, CS Hunedoara pe 10, cu două puncte în plus, avantaj conservat, fiecare adăugând în egală măsură celor câte 27 de goluri primite în toamnă.

Căpitanul Michel Rosenblum a egalat pentru bănățeni în minutul 58, după ce Alexandru Dan deschidea rapid scorul în contul hunedorenilor, în minutul 9, la chiar ultima deplasare a celor de pe arena ”Michael Klein” în județul Timiș în acest campionat, precedentele acoperind integral gama rezultatelor: 2-2 la Ghiroda, victorie cu 3-1 la Dumbrăvița dar și un eșec spre finele turului la Lugoj, 2-1 pentru CSM.

Vizitatorii au început returul cum nu se putea mai bine, 0-1 în minutul 9 prin Alexandru Dan, din apropiere, după o pasă primită de la Trăscan din lovitură liberă, ”corner scurt” de pe dreapta. Contra vântului, amfitrionii și-au creat totuși oportunități mai clare, însă Millenium a fost inițial cu ocaziile, prin Covăsală în primul minut şi Marius Călin în minutul 6, iar oaspeţii cu reușita din fază fixă.

Timișenii ar fi putut măcar egala dar Daminuţă a zguduit cu un şut de la 20 de metri stâlpul porţii hunedorene.

Au făcut-o în schimb după pauză, puțin după prima schimbare, în minutul 58, prin Michel Rosenblum, în urma unei acţiuni personale… 1-1.

Localnicii au mai izbit o dată cadrul porții vizitatorilor, ratând golul doi de o asemenea manieră și prin rezerva Corlăţeanu, din transversală mingea ricoșând pe linie şi refuzând să intre în plasă, cu 10 minute înainte de final.

Nu mult mai apoi, în minutul 85, Cochinţu a trimis din 5 metri cu capul peste transversală, la o centrare a lui Rosenblum, iar astfel bănățenii au fost nevoiți să se mulțumească cu un punct.

Vizitatorii au rămas așadar cu cele două succese afară din tur, incluzându-l și pe cel de la Ocna Mureș, mai dese fiind deplasările încheiate pe scut, la Alba Iulia cu 2-0, la Reșița dar și la Cermei. Iar CS Hunedoara va debuta și acasă în retur cu cei de la AFC Unirea 1924 Alba Iulia.

*
Viorel Vişan, delegat al echipei CS Millenium, ne-a spus la final că ”a fost un joc bun, ne-am ţinut bine, am creat faze frumoase, cu şuturi la poartă, combinaţii reuşite, dar mai puţin la finalizare. Dar am și căzut fizic. Oaspeţii au fost mai câinoşi şi vânoşi faţă de ai noştri, sunt bine instruiţi, au un portar de liga I, ar face faţă unor echipe din ligi superioare”.

*

CS Millenium: 1. Sergiu Narița (n. 1981) – 2. Sinisa Sporin (1998), 4. Raul Cochințu (1999), 17. Robert Covăsală (1993), 15. Dan Negrei (1993) –
6. Cristian Daminuță (1990), 22. Mircea Stupu (1997) – 7. Michel Rosenblum (1988), 18. Alin Pricop (1999), 10. Marius Călin (1989) – 19. George Beloescu (1991).

Au mai jucat: 20. Narcis Popan (n. 1999), din minutul 55 în locul lui Pricop; 9. Florin Călin (1999), din minutul 75 în locul lui Popan; 8. Romică Corlăţeanu (1993), din minutul 75 în locul lui Daminuță.

Rezerve: 12. Alex Ciută (2001) – 11. Darius Buzdugan (1995), 21. Nick Olteanu (1998), 5. Răzvan Leucă (1981).

CS Hunedoara: 27. Andrei Cobliș (1989) – cpt. – 89. Cristian Creciunesc (1995), 10. Daniel Creciunesc (1995), 6. Octavian Ionică (1997), 16. Ovidiu Trăscan (1990), 3, Flavius Iacob (2000), 8. Alexandru Dan (1994), 19. Liviu Herci (1992), 20. Sebastian Tatulea (1998), 7. Andrei Vasînc (1992), 9. Alexandru Marcu (1999).

Rezerve la start: 1. Corneliu Apostol (1994) – 5. Raul Ciucurescu (1996), 14. Alexandru Doboș (1990), 17. Erwin Bloj (1997), 15. Darius Bularda (2000), 91. Adrian Marinca (2000), 11. Andrei Cămărășan (2001).

***

În celelalte meciuri jucate astăzi în etapa a XVI-a din C4, câte două victorii ale gazdelor respectiv remize…

CNS Cetate Deva – CS Ocna Mureş 2-2 (1-0): Alexandru Muscă (9), Marius Lupu (80) – Claudiu Coltor (65), Alin Gherman (90)

Naţional Sebiş – Şoimii Lipova 3-3 (3-2): Florin Mateucă (30), Ionuţ Petculescu (40), Marco Enciu (44 – pen.) – Bruno Vasiu (18), Kevin Trabalka (33 – pen., 69)

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – ACS Dumbrăviţa 4-1 (2-0): Sebastian Budur (6, 72), Alexandru Piţuc (12), Cosmin Saizu (90+2) / Raul Briciu (59).

Unirea Alba Iulia – CSM Lugoj 3-1 (2-1): Claudiu Davidaş (10), Andrei David (32, 66) / Rafael Hrudei (45+1).

Clasamentul actualizat, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.