Liga 5 ”Județ”, etapa 18: rezultate, marcatori, declarații. Bazoș face plinul, 11, Jimbolia 6 afară, Ardelean 5 pentru Bencec, liderul Juventus condus nu doar o dată. Și nedumerirea lui Micșa după Recaș – Moșnița Nouă 0-1. Iar a noastră: e vânătoare cu roșii? + Ierarhie golgheteri

Campionatul Județean Timiș al ligii a V-a a programat la sfârșitul acestei săptămâni etapa a treia din retur și din 2022, rundă a XVIII-a în care s-au înregistrat victorii clare pentru ocupantele locului unu, Unirea Jimbolia cu 6-0 în deplasare, Juventus Pişchia cu 4-3 tot în deplasare, cei de la Bazoşu Vechi torpilând Tormacul cu 11 goluri. În plan individual, Emanuel Ardelean (Viitorul Bencec) cu 5 goluri, Florin Bolgea (Bazoşu Vechi) cu patru, colegul său Emil Burlacu şi Adrian Cioată (Jimbolia) cu câte 3. Rezultatele, unii marcatori, câteva declarații, fotografii și ierarhia golgheterilor.

Dar și o nedumerire. Să fi început oare vânătoarea, în dotare cu cartonaşe roşii? Nu mai puţin de 13 eliminări s-au dictat runda trecută în acest eșalon, următorii suportând consecinţele: Adrian Livădaru (CSO Deta 2) suspendat 6 etape şi penalizat 400 de lei; Liviu Zahorneanu (Bobda) 3 etape şi 400 de lei; Daniel Cristian Pantiş (CSO Deta 2) 3 etape si 400 de lei; Cristian Terec (Progresul Iecea Mare) două etape şi 400 de lei; Andrei Beldianu (CSC Dudeştii Noi) două etape şi 400 de lei; Raul Brusturean (Biled) două etape și 200 de lei; Milovan Iugoslav Petean (Banloc) două etape şi 400 de lei; Raul Peptănuş (AS Recaş), Daniel Micuci (CSO Deta 2), Răzvan Dragomir (CSC Belinţ), Alexandru Prelipceanu (Spartak Gottlob), Mugurel Hiticaş (Sânnicolau Mare 2) și Nicolae Daniel Hodineanţ (Tricoul 1 Iunie) câte o etapă fiecare.

Rezultatele tehnice și programul viitor în etapa 19, pe coloana clasamentelor la zi a secțiunii Fotbal.

Dar iată ce-a fost în weekend în ”Județ”.

În Seria I, lider este AS FC Unirea Jimbolia, cu 52 de puncte, urmat de Steaua Roşie Variaş cu 51 de puncte; iar pe locul trei, AS Gelu, cu 40 de puncte.

AS Tricoul 1 Iunie Timişoara – AS FC Mureşul Cenad 3-2 (2-1).

Au marcat: Lucian Gheorghevici (min. 26, din lovitură de la 11 metri), Bogdan Preda (min. 31) și Robert Oşvath (min 66), respectiv Bogdan Wilhelm (min. 9, din lovitură de la 11 metri) și Alex Popescu (min. 75).

Cronica din Plopi, aici. Iar câteva fotografii în plus, mai jos.

AS Voinţa Şandra – AS FC Dacia Cărpiniş 2-2 (2-0).

Pentru oaspeţi, cei doi marcatori sunt Marian Danciu (min. 48) şi antrenorul-jucător Florin Căluşaru (min. 65). Gazdele marcau în prima repriză prin Răzvan Harcău (min. 22) şi Vlad Hozan (min. 33) .

AS Steaua Roşie Variaş – AS Plavii Delia Sâmpetru Mare 4-0 (2-0).

Elevii lui Cosmin Belin se ţin și în continuare scai de lider, tot la un punct diferenţă.

Steaua Roșie Varias – Plavii Delia Sânpetru Mare 4-0

Gabi Voicu a înscris două goluri, iar Mădălin Mihali şi Sorin Gabriel Voicu câte unul.

AS Voința Biled – AS Gelu 0-3 (0-1),

Victorie la un scor de neprezentare pentru ocupanta locului trei, Ionuţ Mandela (min. 43), Petru Pătruică (min. 70) și Cristian Berbece (min. 80) fiind marcatorii acestui succes de trei puncte.

Antrenorul Bogdan Lupu a folosit următorii jucători: Munteanu (cpt.) – Aldea, Chelbu, Mircea Casian, Pătruică, Palkovacs, Dumea, Dragotescu, Uşvat, Mandela, Berbece. Au mai jucat: Bezzeg, Straton, Sava.

AS FC Spartak Gottlob – AS FC Unirea Jimbolia 0-6 (0-1).

Din victorie în victorie pentru jimbolieni, care se apropie de promovare. Golurile liderului, marcate de Daniel Adrian Cioată de 3 ori, Robert Anton două și Adrian Ghiorghioiu.

AS Chinejana Chinezul Satchinez – Unirea II Sânnicolau Mare 3-1 (1-1): Marian Oană Stănilă (min. 6), Cristian Batin (min. 60) şi Machelinio (min. 80), respectiv Emanuel Michi (min. 3).

Satchinez – Unirea II Sânnicolau Mare 3-1

În Seria a II-a, AS Juventus Pișchia conduce în clasament cu 43 de puncte. Pe locul secund ACS Galaxy Timişoara cu 35 de puncte, urmată de Unirea Cerneteaz, cu 33 de puncte,

CSO Deta 2 – AS Juventus Pişchia 3-4 (2-2).

Au marcat: Petrişor Marian Mesterca (min. 10 și 22) și Alexandru Rujan (min. 47), respectiv pentru învingători Claudiu Fulga (min. 15 și 75), Alexandru Vuc (min. 23) și Bogdan Inoveanu (min. 67).

Liderul a fost ţinut în şah timp de 65 de minute, gazdele conducând de 3 ori, ca apoi Juventus să întoarcă rezultatul în favoarea sa.

Meciul s-a jucat pe terenul din localitatea Opatiţa.

ACS Unirea Banloc – AS Petroman 2-0 (2-0).

Gazdele şi-au asigurat victoria în prima repriză prin golurile marcate de Alex Botorea (min. 3, din lovitură de la 11 metri) şi Laurenţiu Bura (min. 37, din lovitură liberă de la 18 metri).

CSC Dudeștii Noi – CS Unirea Cerneteaz 2-1 (2-1).

Oaspetii au deschis scorul prin Laurentiu Isein, iar gazdele au intors rezultatul până la pauza prin marcatorii Daniel Turbureanu și Olimpiu Agrigoroaei.

Viitorul Bencec – Utvin 7-0: Emanuel Ardelean 5

+

În Seria a III-a, lider este AS FC Bazoşu Vechi, cu 48 de puncte. AS Gloria Moşniţa Nouă deține 47 de puncte, iar pe locul trei, CSC Belinţ are tot 47 de puncte.

AS Recaş – AS Gloria Moşniţa Nouă 0-1 (0-1).

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 30, de Alexandru Neag.

Gazdele au rămas în 10 jucători, din minutul 68, când Alex Mărgărit a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene. Şi oaspeţii au fost sanctionaţi cu un cartonaş roşu, direct încasat de Cristian Melinte în minutul 82, pentru că i-a adresat cuvinte ”dulci” arbitrului.

În minutul 86, gazdelor li s-a refuzat o lovitură de la 11 metri pentru un henţ în careu, nevăzut de arbitrul C. Botaş respectiv asistenta Roxana Malac.

Ca tacâmul să fie complet în minutul 89, când Lucian Stoica a fost eliminat de la oaspeţi pentru cumul de cartonaşe galbene. Ambele echipe au fost total nemulţumite de arbitraj.

Antrenorul gazdelor, Sorin Micşa, a declarat: ”Am dominat copios, am ratat ocazii mari, cel puţin de 4 ori singur cu portarul. Felicit jucătorii mei pentru atitudinea pe care au avut-o în acest derby, dar păcat că nu am avut şansă. Sincer, nu înţeleg cum poate fi delegat un arbitru să arbitreze două meciuri consecutiv aceeași echipă. Sunt supărat pe rezultat şi mâhnit de ceea ce s-a întâmplat, totul s-a întors împotriva mea, Eu nu am comentat niciodată arbitrajul, cred că ştiţi la ce mă refer. Mergem înainte.”

În schimb antrenorul-jucător Dan Roman a spus: ”În primul rând felicit echipa mea pentru că a luptat din greu în fața unei formații foarte bine pregătită şi a obţinut o victorie foarte importantă şi meritată. Doresc să felicit şi echipa din Recaş, în special pe antrenorul Sorin Micşa; se vede că echipa este bine antrenată, dar fotbalul se joacă pe goluri.”

AS Bacova – AS Progresul Vucova 2-0 (1-0).

Jucătorul meciului, de departe, Denis Gociu, ”dublă” în minutele 32 și 78.

Antrenorul Mihai Obreja a folosit următorii jucători: Sergiu Ordeanu, Alexandru Cătană, Gabriel Popa, Ionel Arsine, Flavius Cartoabă, Florin Scafaru, Adrian Gherga, Denis Gociu, Andrei Craciun, Daniel Sârbu, Raul Prundeanu.

Rezerve: Mihai Obreja, Daniel Rigo, George Căprioru și Andrei Gabor.

AS FC Bazoşu Vechi – AS Tormac 11-0 (5-0).

Jucătorul meciului, Florin Bolgea, cu 4 goluri, completat de Emil Burlacu cu 3 goluri, Denis Vînătu cu două goluri, iar Flavius Lazea şi Flavius Cristescu câte unul fiecare.

AS FC Bazoșu Vechi, 11-0

Liderul a folosit următorii jucători: Staicu, Anițaș, Militar, Fedor, Vamvu, Lazea, Nicoloff, Vînătu, Bolgea, Cristescu, Burlacu.

Au mai intrat: Mihai, Pistrițu, Filip, Toroni și Tomoș. Au lipsit din diferite motive: Radu, Bungău, Achimov, Codrean și Lungu.

AS Boldur – AS Timişul Hitiaş 1-1 (0-0).

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 70, prin marcatorul Abi Şultz, iar gazdele au egalat cu trei minute înainte de final prin Abel Buciuta.

CSC Olimpia Bucovăţ – AS Berini 1-1 (0-0).

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 29 prin Daniel Niculai, gazdele au egalat în minutul 66, autor Daniel Radu.