Liga 6 ”Promoție” Timiș. Liderul Banatul doboară Pindul pe final, junii lui Săvoiu taxează cu 9 violeții, Titi Varga stabilește scorul pauzei în Plopi, 1-0, Obilic face 8-0

Campionatul de ”Promoție” al eșalonului 6 în fotbalul din județul Timiș a bifat etapa a doua din retur. Și din nou ex-polistul Titi Varga pe lista marcatorilor, echipa la care joacă, Obilic, semnând cel mai clar succes ”acasă”, de fapt în Plopi. Start totodată si în seria ”Municipală”.

Altfel, echipele AS Dumbrava şi CSC Niţchidorf au primit un ultim avertisment şi amendă 300 de lei. Iar singurul jucător suspendat o etapă, pentru cartonaşul roşu încasat, a fost Silviu Mîran (AS Tolvădia).

În Seria I din ”Promoție”, lider este Obilic Sânmartinu Sârbesc. AS Viitorul Ionel este la egalitate de puncte cu fruntașa, cu 26. Pe locul trei, cei din Jamu Mare cu 19 puncte.

AS FC Inter Foeni – Viitorul Ionel 1-2 (1-1): Szocs Gabriel (min. 43, din lovitură de la 11 metri), respectiv Caius Curtuşan (min. 35 şi 90+3).

AS Obilic Sânmartinu Sârbesc Fotbal 1931 – ASC Tolvădia 8-0 (1-0).

Titi Vatga a deschis scorul în minutul 27 cu un şut din afara careului de 16 metri, stabilind scorul la pauză.

La reluarea partidei, elevii pregătiţi de Bogdan Todoran ”au zburdat” pe teren, odată cu ieșirea soarelui, și au înscris alte 7 goluri, urcând pe locul I, la golaveraj.

Rareş Anghel a marcat în minutele 50 şi 60, Denis Damian în minutul 63, Cristian Racocianu în minutul 70, Florin Mladenov în minutul 72, Ioan Maranescu în minutul 77 iar Zoran Tatarici pe final (min. 85).

Meciul s-a jucat pe terenul din Cartierul Plopi din Timişoara.

Într-un alt joc, cei din Jamu Mare au câștigat cu 3-0 în deplasare la Stamora Germană.

*

În Seria a II-a lider este Banatul Teremia Mare cu 25 puncte, secondat de Olimpia Lenauheim cu 22 puncte şi Pobeda II Star Bişnov cu 19 puncte.

AS Banatul Teremia Mare – AS Pindul Dudeştii Noi 2-0 (0-0)

Liderul a transpirat serios pentru cele trei puncte, înscriind cele două goluri în minutele 85 şi 89 prin ”dubla” reuşită de Cosmin Chelaru. În minutul 90, jucătorul Ioan Costea a fost eliminat pentru două ”galbene”.

Alte rezultate: Sarafoleana Saravale – Checeana Checea 4-1, Juventus Pişchia II – Pobeda Star Bişnov (Dudeştii Vechi II) 1-5 si A.S. Recolta Fibiş – A.S. Olimpia Lenauheim 0-3, retragere din campionat.

*

În Seria a III-a, lider este CSC Ghiroda și Giarmata Vii II, cu 19 puncte, secondat de AS Roma Florin Pădurean cu 17 puncte, urmată de FC Auto Timişoara cu 16 puncte.

A demarat așadar în această săptămână și seria ”Municipală”, derulată pe perioada a 4 zile, meciuri încheiate cu următoarele rezultate:

FC Auto Timişoara – Timişul Urseni 4-0 (1-0): George Gurguş două goluri, Petru Gogeanu şi veteranul Marius Mureşan, marcatori ai celor patru goluri.

ASU Politehnica Timişoara – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 2 0-9 (0-5).

Victorie la scor obţinută de junii pregătiţi de Adrian Săvoiu prin golurile marcate de: Raul Roşuţ – 3, Raul Camaro, Dragoş Datcu şi Sorin Miclău câte două goluri fiecare.

AS Roma Florin Pădurean – Atletico Timişoara 7-3 (3-0) şi CFR Timişoara – Srbianca Giuchici 2-7 (1-3).

*

În Seria a IV-a lider este Voinţa Iosifalău cu 27 puncte, secondat de cei din Niţchidorf, cu 23 de puncte.

AS FC Progresul Racoviţa – AS Viitorul Sacoşu Turcesc 1-4 (1-2).

Au marcat: David Roşu, respectiv pentru învingători Cosmin Rusu două goluri, Sebi Vasi şi Bogdan Apetrei.

CS Niţchidorf – AS Căpăt 2-0 (0-0): Răzvan Gyori (min. 60) şi Narcis Bosica (min. 70). În continuare, la un punct de fruntași.

Liderul Voința Iosifalău a învins acasă cu 2-0 echipa din Pădureni, iar într-un alt joc, în estul județului, Sporting Dumbrava – Margina 1-5.

Rezultatele tehnice și programul viitor, pe coloana clasamentelor la zi a secțiunii Fotbal.

În etapa a 4-a din play-off-ul Ligii 1, Universitatea Craiova – CFR Cluj 3-2.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu, Promoţie și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.