Liga a V-a. Știuca seacă Timișul la Nădrag, 11-1, Unirea II are 2 portari marcatori, jucători de câmp: Timiș și Sitaru

Cea de-a 24-a rundă din Campionatului Județean Timiș, programată pe parcursul a două zile, sâmbătă şi duminică, a programat 20 de meciuri, iar scorul etapei a fost realizat de formația Viitorul Ştiuca, 11-1 împotriva celor de la Timişul Jabăr. Într-o rundă liniştită și fără incidente cei trei lideri au obţinut victorii…

Pentru că au văzut cartonaşul roşu, fiind eliminaţi de pe teren din diferite motive, un număr de cinci jucători au fost suspendaţi după cum urmează: Alin Gorgan (Unirea Jimbolia) şi Alin Balabasciuc (Unirea Cerneteaz) câte trei etape şi cu o penalitate de 150 de lei, iar Daniel Legradi (AS Bacova), Alin Donisa (Voinţa Şandra) şi Cătălin Vodă (Deta II) câte o etapă pentru eliminări datorate acumulării de cartonaşe galbene.

Iar dat fiind că suporterii celor două echipe au aruncat cu petarde şi fumigene în terenul de joc la meciul Timişul Hitiaş – CS Phoenix Buziaş, din etapa a XXI-a, cele două cluburi au fost sancţionate cu un ultim avertisment şi o penalitate de 700 de lei fiecare.

S-au marcat 106 goluri în cele 20 de partide, gazdele obținând un număr de 14 victorii şi înscriind 70 de goluri, iar oaspeţii numai şase succese, cu un număr de goluri mai redus în cont, numai 36.

Performeri individuali ai etapei au fost Nicu Făgeţan (Progresul Gătaia) cu 4 goluri marcate în poarta celor de la Camaro Fibiş, iar cu trei goluri, Francisc Dulovăţ (AS Utvin), Florin Bolgea (Boldur), Iulian Filip (Plavii Delia Sâmpetru Mare) şi Vasile Dzitac (Viitorul Ştiuca).

Tricoul 1 Iunie Timişoara – CSU Universitatea de Vest din Timişoara 0-5 (0-4): Patrik Niță și Ionuț Vucea câte două și Denis Baban.

CS Phoenix Buziaş – AS Recaş 2-1 (0-0). Au marcat: Denis Andraş (min. 47) şi Dan Şandru (min. 75), respectiv Raul Hantea (min. 59).

Meci deschis oricărui rezultat, dar spre final liderul s-a impus în faţa junilor de la AS Recaş, antrenați de Sorin Micşa. În prelungiri (minutul 90+2), jucătorul Raul Peptănuş, de la oaspeţi, a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

CS Progresul Gătaia – AS Camaro Fibiş 6-0 (2-0).

Liderul Seriei a II-a s-a impus cu un ”set la zero”, prin golurile marcate de Nicu Făgeţan – 4 şi Daniel Pele – două reuşite.

Avântul Topolovăţu Mare – Timişul Hitiaş  4-0 (1-0).

Pentru elevii pregătiţi de Alin Muntea au marcat Bogdan Cortuşan – două goluri, Andrei Tomici din lovitură de la 11 metri şi Mişi Bejera.

AS Boldur – AS Foresta Mănăştiur 4-0 (2-0). Au marcat: Florin Bolgea – 3 goluri şi Florentin Jurma. În minutul 70, jucătorul Alexandru Tripon, de la oaspeţi, a fost eliminat din teren pentru lovirea unui adversar fără minge, în timpul jocului. Arbitru, Bogdan  Gheorgheoiu.

Olimpia Darova – Viitorul Sacoşu Turcesc 2-1 (2-0). Alexandru Voicu, ”dublă” în minutele 21 şi 39, din lovitură de la 11 metri, respectiv Raul Guda (min. 65). Oaspeţii au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 75, prin veteranul Cristian Todea.

AS Dacia Cărpiniş – CS Comloşu Mare 0-3 (0-2). Şi fără antrenorul demisionar Cosmin Sântean, înlocuitor fiind Ovidiu Ştefănescu, liderul a reuşit o victorie la un scor de neprezentare. La primul său meci la această echipă, după ce a venit de peste hotare, jucătorul Marius Flavius Petrişor a reuşit o ”dublă”, iar Cornel Mihalache un gol.

AS Tormac – Gloria Moşniţa Nouă 0-2 (0-1). Este a treia victorie obţinută în deplasare în acest retur de campionat, cele două goluri fiind marcate de Ioan Dumbravă (min. 36) şi Andrei Şerban (min. 73).

CS Unirea Sânnicolau Mare II – AS Voinţa Şandra 6-0 (1-0).

Un caz mai rar întâlnit într-un meci de fotbal. Pe teren au evoluat… patru portari, dintre care trei în echipa gazdelor, și anume Dragoş Coroban în poartă, iar Alexandru Timiş şi Marius Sitaru în câmp. Ba chiar au şi marcat! Puncherii au fost: Eduard Gheorgheoiu (min. 25, 71), Alexandru Timiş (min. 46), Vasile Florescu (min. 50), Marius Sitaru (min. 71) şi Alexandru Pârlăgeanu (min. 85).

AS Gloria Utvin – CS Millenium Giarmata II 4-2 (1-1). Au marcat: Francisc Dulovăţ (în minutele 43, 72 şi 79) și Sebastian Soos (min. 47), respectiv Ionuţ Kalanioşi (min. 11) şi Marius Balint (min. 84).

AS Viitorul Ştiuca – Timişul Jabăr 11-1 (6-0): Vasile Dzitac – 3 goluri, Ştefan Turcin 2, Vasile Chelaru 2, iar câte un gol Pavel Turcin și Renato Mitroi, respectiv Costel Fachbach. Pentru prima dată în acest eşalon cei de la Viitorul au reuşit scorul rundei, marcând 11 goluri în poarta adversarilor. Meciul s-a jucat pe terenul din localitatea Nădrag, gazdă în absența unei formații locale

Mureşul Igriş – Mureşul Cenad 4-2 (2-0). Sorin Broşteanu – două goluri, Claudiu Crudu şi Valentin Mena, respectiv Daniel Nagy două goluri.

Rezultatele etapei și clasamentele, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.