Liga Elitelor. LPS Bihor – ACS Poli 0-3 (Ochea 2) la U19 iar unde-s violeții la U17, e festival: Rafan 4 în 4-4, bară de la 60 metri

Sâmbătă cu de toate pentru ACS Poli în deplasarea din Liga Elitelor la Oradea, așa cum a fost și o zi de miercuri cu de toate pentru timișoreni în etapa intermediară acasă cu Pandurii.

Juniorii mari, în Seria de Vest a Ligii Elitelor U19, și-au luat revanșa pentru eșecul de la mijlocul săptămânii, 0-1 cu CS Pandurii Lignitul, impunându-se cu 0-3 în runda a 22-a, în Țara Crișurilor, pe când juniorii B, evoluând tot în grupa vestică a Ligii Elitelor U17, au fost implicați într-o altă dispută cu o sumedenie de goluri. Miercuri răsturnau scorul în inferioritate numerică de la 3-4 la 6-4 cu gorjenii iar astăzi au revenit din nou din urmă, de la 3-0 și 4-2 la pauză pentru LPS Bihor, la 4-4 la mijlocul părții secunde, ”careul” bănățenilor fiind semnat de același Rafan.

LPS Bihorul – ACS Poli a avut parte de la ora 12 de primul meci al cuplajului, cel al juniorilor A, la U19, în care ocupanta locului 5, din Timișoara, s-a impus cu un scor de forfait pe terenul bun al Liceului cu Program Sportiv orădean, 0-3 (0-2) în dauna trupei de pe poziția a 9-a.

Ochea a marcat golurile primei reprize iar Totic pe cel al părții secunde, elevii lui Petre Vlătănescu fiind desprinși clar deja după primele minute ale reprizei a II-a.

Ochea a deschis scorul în minutul 14 și l-a majorat în minutul 44 după lansări peste apărarea adversă și demarcări pe culoar, cu Lazăr printre cei la pupitru, Totic înscriind apoi în minutul 48: 0-3.

Oaspeții mai puteau marca dar au și ratat, de exemplu prin Pop, rămas singur cu portarul.

Reabilitarea a fost realizată de Contra – Sporin, Gavruță, Lazăr, Podină (Birău) – Pop, Andreici (Săplăcan) – Dincă (Codrean), Totic (Bodochi), Ochea – Sîrbu (Sevici), pe bancă rămânând portarul Trifon.

Un nou festival de goluri cu ACS Poli protagonistă în Liga Elitelor U17 și în deplasarea de la ora 14 la Oradea, cel de-al doilea meci al cuplajului de la LPS Bihor încheindu-se 4-4.

Orădenii s-au desprins la 3-0 până în minutul 22, mai întâi dintr-o lovitură liberă de pe stânga, apoi după o incursiune tot pe stânga și cu depășirea lui David, iar ulterior dintr-un corner. Abia trecuse mijlocul primei părți și scorul era de neprezentare.

Elevii lui Cristian Contescu și-au reamintit însă prompt de revirimentul de miercuri iar Rafan și-a intrat cu abnegație în rol, reducând din handicap în minutele 26 și 28. Meciul așadar se juca, în ciuda faptului că LPS Bihor a mai înscris până la pauză, 4-2, după ce Andreca a fost deposedat ușor de balon, la 40 de metri de propria poartă.

Rafan a mai semnat încă o ”dublă” și în prima jumătate a reprizei a II-a, în minutele 43 și 60, dar ACS Poli a trecut la 4-4 pe lângă preluarea conducerii, deși în inferioritate numerică deja de la 4-3, pentru aproape o întreagă parte secundă.

Căci Andreca vedea cartonașul roșu în minutul 47 pentru un fault din postură de ultim apărător, ceea ce nu i-a împiedicat pe vizitatori să caute până și victoria, cum izbuteau miercuri acasă, de la 3-4 la 6-4. Același Rafan a și ratat însă singur cu portarul, în minutul 66, iar în minutul 70 goalkeeper-ul orădenilor a fost salvat de bară la execuția lui Demenescu de la nu mai puțin de 60 de metri. O lungă degajare a juniorului timișorean, din propriul teren, s-a izbit de bara laterală, cu ajutorul vântului ce a suflat după pauză favorabil bănățenilor.

Punctul a fost adjudecat de Mihai (40, Popeț) – Andreca, David (40, Săplăcan), Belu, Firan – Demenescu, Sergiu Gavrilă (40, Târțău), Rafan, Robert Ursu (76, Grosu), Iseini, Stănilă (79, Buga). Rezerve: -.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.