Liga Elitelor U19 Vest. ACS Poli răstoarnă scorul după pauză cu concitadina LPS Banatul: egalare din penalty, ratare din penalty și… 3-1

ACS Poli a abordat de pe locul 2 meciul acasă din etapa a XVII-a a Ligii Elitelor U19 – Vest și a obținut încă o victorie, 3-1 (0-1) în partida de la ora 12 cu concitadina LPS Banatul, pe care a egalat-o după pauză, din primul dintre cele două penalty-uri obținute în succesiune dar doar unul transformat, rămânând astfel în cărți pentru calificarea în Final 4.

Copoeru a deschis scorul pentru elevii profesorului Tiberiu Brîndescu dintr-o pasă de la Andraș, ochind colțul lung spre mijlocul primei reprize, 0-1 în minutul 20 al jocului de pe Colterm.

Elevii lui Cristian Contescu au egalat după pauză din penalty, prin Sturz, în minutul 60, despre faza dictării loviturii de la 11 metri antrenorul vizitatorilor, Brîndescu, apreciind că ”a fost foarte discret încât putea să nici nu fie penalty. ACS Poli a mai și ratat unul imediat mai apoi, pe o minge șutată care a atins mâna fără a fi deviată, tot în cazul lui Neamțu”.

Penalty-ul a rezultat în urma unei incursiuni inițiate de Sorescu pe flancul stâng. Dacă prima execuție a fost imparabilă din partea lui Sturz, la colțul din stânga sus al lui Imbrescu, în schimb la cea de-a doua încercare de pe punctul cu var Sturz a schimbat colțul și a fost intuit de goal-keeper-ul ”Banatului”.

ACS Poli a făurit însă apoi din acțiune golurile victoriei, semnate de Golda, 2-1 în minutul 75, și Pădurariu în minutul 89. ”Violeții” au mai avut și 3 bare, dintre care una în prima repriză a unui joc dinamic și cu destule ocazii de poartă, de ambele părți, Cristian Contescu, antrenorul lui ACS Poli, apreciind replica oferită de concitadini: ”I-am și felicitat la final pe juniorii Banatului”.

Fruntașii de pe Bega, care au avut astăzi numai două rezerve, vor juca miercuri în runda a XVIII-a și inermediară la LPS Bihor. LPS Banatul n-a efectuat astăzi nici o înlocuire.

ACS Poli: Rusu – Haruț (45, Sporin), Jivcovici, Fridrich, Oprea, Sturz, Mailat (55, Kokora), Sorescu, Golda, Bîrnoi, Pădurariu.

Rezerve: -.

Indisponibilități: Totic, Velcotă, Dincă.

LPS Banatul: Imbrescu – Nicorici, Titu Păscăleanu, Betea – Vlădic, Andraș, Neamțu, Fluture – Copoeru – Muj.

Rezerve: Buda, Legradi, Stan, Voin.

Cristian Contescu: ”Am venit cam lipsiți de concentrare și prospețime și am obținut o victorie muncită, cu mari sacrificii. E greu de gestionat programul sâmbătă – miercuri în cazul nostru, pentru că ține de multe lucruri, de modul cum se recuperează, alimentația… N-ai numeric, nu ești acoperit, apar cartonașele, uzura, oboseală. La toate plătim tribut. Rezultatul ne e favorabil, scopul au fost cele 3 puncte însă jocul și alte aspecte au lăsat de dorit”.

Tiberiu Brîndescu: ”Un joc bun astăzi, cu multe ocazii dar și multe ratări. Am primit goluri după pauză dar și spre final am avut încă ocazii… Muj, Legradi – când a intrat, Neamțu… A fost un meci frumos!”

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.