LIVE TEXT. AS Peciu Nou – Ripensia Timişoara 0-3 (0-0): Toma 65, Ungureanu 69, Mediop 79. Etapă plină în „D Timiş”

Final, fără prelungiri: 0-3. Vom reveni în timp util, conform tradiției, cu rezultatele complete ale etapei, plus marcatorii.

87. Iese Denis Bud, intră Dorobanțu.

84. Iese Teslariu și intră Hanceriuc.

82. Iese Popa, intră Stancu. Și încă un șut al lui Mediop, peste poartă.

79. 0-3, Mediop.

78. Iese Ilie, intră Bărbosu. Iar Ungureanu i-a lăsat locul lui Stoi la ripensiști.

75. Rădulescu la post, ieșind în fața lui Hoța și respingând.

74. Luca îl înlocuiește pe Toma.

72. Briciu, înlocuit cu Barburescu.

Și încă o ocazie în contul lui Mediop.

Corner și… 0-2. Ungureanu. Cu un șut de la 25 de metri, după respingerea loviturii de colt. În minutul 69.

Mediop scapă singur cu portarul și trage în goal-keeper, din apropiere.

Și s-a înscris. Minutul 65: 0-1. Toma, din lovitură liberă de la peste 20 de metri, aproape de vinclu. Tot 1-0, la pauză, în Voința Mașloc – AS Murani. Liderul ASU Politehnica are avans mai mare în fața junilor de la CFR.

”În 10 minute se înscrie!”, răsună vocea tribune. Circa 35 de spectator la Peciu Nou.

57. Briciu este surprins în ofsaid după ce goal-keeper-ul gazdelor respinge un șut al lui Mediop, scăpat spre poartă.

Iar în contul Ripensiei este minutul și ocazia. Acum, Toma nu nimerește cadrul porții…

AS Peciu Nou se rezumă la degajarea terenului.

53. Ripensia domină începutul de repriză dar Ungureanu expediază o centrare șutată pe lângă poartă.

51. Mediop șutează peste poartă la centrarea lui Rațiu, după o incursiune pe stânga.

50. Lansare ripensistă în adâncime, respinsă până la Toma, care centrează în suprafața de pedeapsă, fără adresă. Nici un jucător al oaspeților în zonă.

48. Lovitură liberă a Ripensiei, de la 15 metri, lateral, din preajma liniei de margine, deturnată în corner. Executat de Zaluschi. Și respins.

47. Corner executat de Zaluschi. Solomon șutează pe jos, pe lângă poartă.

Înlocuire la pauză la AS Peciu Nou: intră Rus, iese Mureșan.

0-0 după primele 45 de minute.

44. Mediop evadează pe flancul drept și șutează în portar de la numai 3 metri.

43. Ciumacenco comite un fault, primind cartonașul galben. Lovitura liberă de la 27 metri, central, este expediată în zid.

40. Atacurile frontale ale favoritei se înmulțesc. Briciu scapă spre poartă, talonat de 2 oponenți, și șutează printre ei, dar pe lângă poartă.

11149031_10152958368708743_1101134665_n

Și o fotografie din cursul primei reprize…

38. Mediop scapă pe flancul stâng și șutează pe lângă poartă.

37. Cartonaș galben în contul lui Mureșan, de la AS Peciu Nou, pentru comiterea unui fault.

34. Acțiune frumoasă purtată de Popa, a cărui centrare este reluată fără preluare de Mediop, tot pe lângă poartă.

32. Mediop reia dintr-o bucată, alături de poartă, un balon lansat în adâncime de Ciobai.

29. Corner al Ripensiei rămas fără rezultat.

Dominare a vizitatorilor de la Ripensia, însă fără ocazii periculoase. AS Peciu Nou a avut sporadice acțiuni de atac, fără a periclita careul timișorenilor.

18. Ungureanu șutează peste poartă.

12. Două șuturi ale Ripensiei alături, prin Toma și Briciu.

Minutul 5. Prim corner pentru Ripensia.

Minutul 4. Prim corner al AS Peciu Nou.

Gazdele, în vișniu. Lovitura de start, Ripensia. Circa 20 de spectatori.

Ripensia Timișoara, antrenată de Cosmin Stan, începe cu Rădulescu – Popa – cpt., Ciobai, Solomon, Toma – Păscăleanu, Zaluschi – Mediop, Ungureanu, Rațiu – Briciu.

Rezerve: Carlaonț – Nohai, Francescu, Luca, Stoi, Stancu, Barburescu.

Indisponibil: Firuț – accidentat.

AS Peciu Nou: 12. Popa – 4. Teslariu, 3. Tudor Andrei, 77. Ilea – cpt., 84. Handrache, 87. Ciumacenco – 95. Mureșan, 15. Ismail, 9. Denis Bud – 11. Cornel Bud, 57. Hoța.

Rezerve: 10. Bărbosu, 7. Rus, 6. Hanceriuc, 5. Dorobanțu.

*

Aici, în transmisiune în direct LIVE TEXT, în Joia Mare de la ora 17, unul dintre cele 9 jocuri ale rundei a XXIV-a în Divizia D Timiş, etapa a şaptea a returului, între AS Peciu Nou, penultima clasată, şi Ripensia Timişoara, ocupantă a locului 2 în liga a IV-a.

Un duel dezechilibrat, între o formaţie depăşită de 5 ori în acest retur, inclusiv de 3 ori acasă, cu 1-4, 0-2 şi 3-4, şi care a scos de 17 ori balonul din plasă în partidele oficiale din 2015, şi urmăritoarea liderului ASU Politehnica.

IMG_8224 - silviu francescu

Doar codaşa FC Auto şi CS Unirea Giroc, care îi precedă în clasament, au obţinut mai puţine puncte în acest retur, câte două, decât cei din Peciu Nou, care s-au impus în 2015 numai în faţa lui Arsenal Flacăra Făget, cu 2-1, pe 21 martie.

Ripensia în schimb a marcat de 19 ori în acest an în jocurile oficiale, conturând un bilanţ momentan cu un semnificativ minus în ceea ce priveşte disputa directă cu contracandidata la câştigarea Diviziei D Timiş: 4 victorii, o remiză şi o înfrângere. Acelaşi total deţin după prima treime din retur şi CS Ghiroda respectiv Timişul Şag.

Dar mai multe la ora jocului, când vom reveni în primul rând cu echipele…

Programul complet al etapei, pe coloana dreaptă a secţiunii Fotbal.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.