LIVE TEXT. Liga 2. ASU Politehnica – CS Afumați 2-1: Ignea 1, Nicolae 15 / Olariu 42. Revin Taub și Predescu

ASU Politehnica, prim triumf acasă în 2018: 2-1 (2-1) cu CS Afumați, a cincea clasată, de care se apropie la 4 puncte grație reușitelor din primul sfert de oră.

Trei minute de prelungiri…

90. Lazea în locul lui Sorescu.

87. Giuricici în locul lui Vasile Nicolae.

Minutul 85: iese Buduroi, intră Burlacu.

81. Șut tare al ilfovenilor de la peste 20 de metri, peste transversală.

78. Sorescu intră în careu și șutează de la 11 metri în plasa laterală.

76. Sorescu primește cartonașul galben. Nu îi permite unui oponent să execute lovitura liberă.

Oaspeții domină, ASU contraatacă.

64. Ghinescu în locul lui Predescu.

62. Ignea, cartonaș galben. Fault. Execută Avram, boxează Dur-Bozoancă, respinge Poparadu.

57. Fault tare asupra lui Krausz. Fără cartonaș galben. Îngrijiri medicale. S-ar putea să și fie înlocuit, căci Ghinescu dă semne că s-ar pregăti să intre…

53. Corner executat de Sorescu. Krausz reia cu capul peste transversală, de la 12 metri.

Minutul 46. Dublă înlocuire la CS Afumați: ies la pauză Burlea și Mitu, intră Zaharia și Vasile.

Atacantul congolez Lusamba, revenit sâmbătă la Balotești ca titular după primele 3 apariții din aceeași postură la reluarea returului în 2018, n-a mai apărut pe foaia de joc, despărțindu-se de gruparea timișoreană.

INFO. Liderul Dunărea Călărași a mai bătut un piron în coșciugul ex-prim-divizionarei Pandurii Lignitul, ultima dintre formațiile rămase în cursă, la 3 puncte de ultima poziție salvatoare. La Motru, 0-3 (0-2) pentru fruntașa care va primi vinerea viitoare de la ora 17 vizita lui ASU Politehnica, prin golurile lui Munteanu, în minutul 15, și Alexandru, în 39 și 67. Clasamentul, actualizat pe coloana datelor tehnice. La ora 16 a început și ultima partidă a etapei, Foresta – AFC Hermannstadt.

Pauză, 2-1. Când nu mai înscrii, în ciuda posesiei superioare a balonului, încasezi. De încă 3 ori a mai condus ASU Politehnica la pauză în 2018, în două rânduri cedând însă în cele din urmă, cu 1-2 de la 1-0, acasă cu Chindia și la Balotești.

În loc de 3-0 sau 4-0 pentru timișoreni, un gol al ilfovenilor din mai nimic, fără ca trupa din Afumați să fi periclitat buturile bănățenilor întreaga repriză.

Minutul 42, 2-1. Olariu expediază un șut-centrare de pe partea dreaptă, spre colțul scurt, din afara careului de 16 metri, surprinzânu-l pe portar.

34. Scutaru, accidentare cu sângerare abundentă la creștet. ”Hai, ce faceți, că îmi curge sânge!?” Curgea șuvoi… Mai întâi i s-a… dat cu apă. Cu un bandaj improvizat din tifon, revine în teren după circa 3 minute de îngrijiri medicale. Scutaru băga capul la un duel în jumătatea adversă de teren, la circa 35 de metri. Talpă.

27. Patriche are o intrare foarte tare la Dur-Bozoancă dar scapă fără cartonaș galben.

26. Putea fi 3-0! Sorescu șutează din colțul careului mic la colțul scurt. Balon respins de Onea în corner.

Urmează minutul și cornerul pentru ASU Politehnica, între minutele 16 și 22.

Noua achiziție Vasile Nicolae devine al 11-lea component al alb-violeților care marchează în acest campionat.

Și 2-0 ASU Politehnica, deja în minutul 15. Vasile Nicolae șutează din careu, de la 9 metri, în stânga portarului, din zona lateral dreaptă.

Meciul, influențat de tăria vântului. Doboară panouri publicitare, doboară soclul cu minge al Ligii 2. Sugestiv.

Minutul 7. Corner al lui Avram.

În 2018 în schimb, golul lui Sorescu din minutul 7 al meciului cu Academica n-a fost urmat de o victorie, 2-2 acasă, dar reușitele lui Sorescu și Ignea la mijlocul săptămânii trecute în minutele 12 și 14 ale ieșirii la Metaloglobus au dat tonul unui triumfător 0-5.

Remember Predescu, în minutul 2 al jocului acasă cu UTA, dar pe ”Dan Păltinișanu”, în tur. ASU mai deschidea scorul în primul sfert de oră și cu Știința Miroslava, conservând până la final acel 1-0 semnat de Sorescu în minutul 6, dar și tot acasă contra Luceafărului, prin același Sorescu, în minutul 10. Bădăuță deschidea scorul în minutul 15 al victoriei cu Dacia Unirea. De 4 ori deschideau rapid ”violeții” scorul, de 4 ori și învingeau…

Și… 1-0 ASU Politehnica, deja în minutul 1. Ignea, din colțul careului de 16 metri, de pe dreapta, la colțul lung, spre vinclu.

ASU Politehnica începe prin Predescu și Poparadu, atacând în repriza I spre poarta din fața căminului studențesc.

Așadar, al doilea joc transmis în direct astăzi de Sporttim din Liga 2 de pe arenele Timișoarei, după Ripensia – Academica Clinceni 3-3 (2-1). Oaspeți tot din Ilfov și pe ”Știința”…

Bate vântul, vreme rece. Timp neprielnic în Vinerea Mare, de parcă n-ar fi luna aprilie.

Teren moale dar parcă totuși ceva mai bun decât la jocul contra sibienilor.

Circa 60 de spectatori în galeria viola și aproximativ tot atâția pe lungimea opusă a arenei ”Știința”, cu 20 de minute înainte de start. Stă să plouă. Vremea, nu un aliat.

Antonio Foale a efectuat două modificări în 11-le de start față de eșecul la Balotești, Taub revenind după două etape de absență, în deplasările în zona capitalei, iar Predescu după o singură rundă.

Echipele…

ASU Politehnica: 23. Cosmin Dur-Bozoancă / 22. Radu Motreanu, 15. Cristian Scutaru, 3. Dănuț Bilia – cpt., 13. Carol Taub – 6. Raul Krausz, 5. Adrian Poparadu, 20. Vasile Nicolae, 24. Alin Ignea, 7. Deian Sorescu, 17. Cornel Predescu.

Rezerve: 30. Gabriel Borbei – 19. Ionuț Coadă, 16. Florin Lazea, 11. Marco Giuricici, 10. Răzvan Ghinescu, 21. Alexandru Gașpar, 4. Demetris Christodoulou.

CS Afumați (antrenor Vasile Neagu): 30. Andrei Marinescu / 22. Răzvan Onea, 17. Constantin Robicek, 4. Răzvan Patriche – cpt., 5. Ciprian Perju, 6. Nicolae Burlea, 14. Vasile Olariu, 16. Alexandru Mitu, 9. Robert Buduroi, 20. Răzvan Avram, 11. Mugurel Dedu.

Rezerve: 12. Mihai Obretin – 7. Alin Zaharia, 8. Alexandru Novacek, 10. Ștefan Vasile, 13. Dorin Burlacu, 18. Costin Ciochină, 21. Mircea Manole.

*

A trecut ceva vreme, peste 4 luni, de când ASU Politehnica n-a mai câștigat pe teren propriu în Liga 2, în 2018 obținând un singur punct din 9 posibile în jocurile programate acasă. Alb-violeții țintesc reabilitarea pe ”Știința” în meciul din Vinerea Mare de la ora 15 cu CS Afumați, depășită ieri în clasament de FC Argeș, câștigătoare în deplasare în una dintre primele două partide ale etapei cu numărul 28.

Rundă care a demarat joi cu formații dintre primele 6 clasate jucând în deplasare, un rezultat surâzând ilfovenilor din Afumați iar altul nu. Surprinzător, după ce a câștigat afară în noul an atât pe ”Știința” cât și în Ciarda Roșie, în plus remizând la Suceava dar și dispunând acasă de Luceafărul și Știința Miroslava, gruparea de podium Chindia a fost învinsă în premieră în 2018 joi de la ora 17 la Brăila, unde portarul târgoviștenilor, Iustin Popescu, și-a introdus mingea în propria plasă după o lovitură liberă executată în prima jumătate a reprizei I: 1-0. Dacia Unirea, evadată astfel de pe ultimul loc dintre echipele rămase în cursă, a încurcat planurile dâmbovițenilor, ceea ce conferă și un stimulent în plus celor de la CS Afumați, care, în cazul unei victorii pe ”Știința”, s-ar putea apropia la 7 puncte de Chindia și… podium.

Pe de altă parte, CS Afumați a fost depășită în ierarhie datorită celuilalt rezultat înregistrat ieri, CS Sportul Snagov – FC Argeș 1-2, nou-promovații piteșteni urcând pe locul 4, cu un punct mai mult în cont decât ilfovenii.

Și alte grupări care îi devansează în clasament pe alb-violeții de pe ”Știința” joacă în această rundă în deplasare, iar toate vineri după-amiază, liderul Dunărea Călărași de la ora 14 la Pandurii Lignitul, cei din Afumați de la ora 15 la ASU Politehnica iar sibienii nou-promovați, de la ora 16, la Suceava, cădere de cortină peste etapa de Paște în Liga 2.

ASU Politehnica revine așadar pe ”Știința” după desantul cu bune și rele în zona capitalei, vizând acum și prima victorie acasă în 2018, după mai bine de 4 luni și cu un singur punct acumulat între timp pe Bega din 9 posibile. Chindia și sibienii au plecat cu traista plină din bătătura ”violeților” iar Academica a rezistat la egalitate scoaterii la tablă de către politehniști, ultima dată învingători în Timișoara pe 2 decembrie, contra codașei Dacia Unirea Brăila, cu 2-1.

În jurul bănățenilor au mai survenit astăzi masări de puncte în ierarhie, Academica distanțându-se pe 6 la șase puncte grație remizei 3-3 la Ripensia, din primul meci de Liga 2 găzduit în Vinerea Mare de Timișoara, pe când CS Mioveni s-a apropiat la 3 puncte prin succesul de la Sânmartin.

Iată și spusele protagoniștilor din tabăra gazdelor, declarații de miercuri după prânz, accesibile în consemnarea deja publicată, precum și arbitrii partidei de la ora 15: Marian Barbu din Făgăraş, Radu Despa și Cristian Nicolae Lucaci – ambii din Baia Mare, ca asistenți, Rareș Moca din Cluj fiind rezervă. Observatori: Adrian Lucaci (Arad) și Fevronia Ion (Craiova). Meciul este transmis aici în format LIVE TEXT.

Primele rezultate ale etapei a 28-a, clasamentul actualizat și programul viitor, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.