Fluier final. S-a cântat vreme de 90 de minute: ASU Politehnica – Făget 6-0. Liderul, cu 3 puncte avans şi o nouă achiziţie, Ghinescu, cu gol marcat. Set la zero, după ce în tur era 9-2.

Minutul 81: 6-0, corner Vucea, cap Ionaş.

Alte două înlocuiri: în minutul 75, iese Rebenciuc şi intră Opriş, iar în minutul 77 Nastor îi lasă locul lui Gheban.

Minutul 72: 5-0, Dorin Codrea, cu capul, în dreapta portarului, din cornerul lui Ilie, excelent executat.

Jocul s-a mai domolit. E vremea pentru ceva schimbări: ies Tulcan şi Făgeţan, şi intră Vucea şi Ionaş, în minutul 59; apoi, în minutul 61, iese Ţofei şi intră Ionescu; iar în minutul 66 Popoviciu îi lasă locul lui Dorin Codrea – debut la liga a IV-a.

Dominare netă a gazdelor: după 4 ocazii clare, în minutul 56 se majorează scorul. Ghinescu, sosit de la CS Unirea Sânnicolau Mare, scapă singur şi driblează şi portarul: 4-0.

Tulcan, de două ori, Făgeţan şi Ghinescu au ratat în prealabil.

Start în repriza secundă, de la 3-0. Dublă înlocuire la Arsenal Flacăra: au ieşit Moroaică şi Brazovan, intrând Stănilă şi Neagu.

Minutul 42: 3-0, Tulcan, dar cu concursul fundaşului Căliman, din care mingea a deviat în plasă. Pasa, de la Ghinescu.

Minutul 39: 2-0, Tulcan. Şut la firul ierbii de la 13 metri, la colţul lung.

Minutul 38: şut Tulcan de la 16 metri, deturnat de sub transversală: corner.

Minutul 28: 1-0: Gălan, cu capul, de la 6 metri, în colţul din stânga portarului, la centrarea lui Popoviciu de pe stânga. Gălan, un fost jucător al Făgetului.

Estimăm a fi peste 350 de spectatori însă oameni prezenţi la faţa locului ne contrazic, spunându-ne că sunt mai mulţi. Oricum am lua-o însă, prim-divizionara ACS Poli nu pare a strânge mai nou pe „Dan Păltinişanu” mai mulţi simpatizanţi decât alb-violeţii lui ASU Politehnica, competitori în Divizia D, liga a IV-a.

Făgetul e în negru-alb şi atacă spre cămin. De fapt, mai mult se apără.

Violeţii atacă înspre tabela de marcaj. E deja mijlocul primei părţi, dar rămâne 0-0. „Cap” Birău la centrarea lui Ghinescu de pe stânga. Milimetric alături. Apropo de Ghinescu, poliştii au 3 oameni noi în primul 11: Rebenciuc, Taub şi Ghinescu.

Debut în nota de dominare alb-violetă. Ocazie în minutul 15: Tulcan, cu poarta goală, din unghi, după ce trecuse şi de Manzur.

Iată şi rezultatele Flacărei pe alte terenuri: 1-3, 1-0, 1-0, 2-9, 0-6, 3-2, 1-6, 2-1. Aşadar 4 victorii şi 4 înfrângeri, golaveraj 11-27.

Coregrafie de nota 10 a suporterilor: „Fotbalul nostru are magia unei peluze plină de culoare”. Litere albe pe fond violet. Alte bannere: „Poveşti la copii şi nepoţi!”, „Opriţi dictatura”, „Pasiunea noastră mai presus de interese”, „Suntem timişoreni şi bănăţeni, cu Poli ţinem!”. „Peluza Sud Timişoara”, „Libertate pentru suporteri”, „Avem un drum şi nu ne vom opri”, „Mai bine golan decât activist / Mai bine mort decât comunist!”, „Cu Poli în iad şi în paradis, Timişoara a promis!”. Şi tot aşa. Sunt mult mai multe bannere afişate.

Atmosfera, liniştită. Spre 300 de spectatori pe „Ştiinţa”, dar mai vin. Iată şi rezultatele înregistrate de polişti în tur pe teren propriu: 2-0, 3-0, 1-1, 3-0, 2-1, 2-0, 5-0 şi 3-2. Bilanţ: 8 7 1 0 21-4.

ASU Politehnica Timişoara: Burtic – 27. Birău, 21. Gălan, 13. Obrejan, 26. Taub – 10. Ilie, 5. Rebenciuc, 7. Popoviciu – cpt., 15. Ghinescu – 18. Tulcan, 11. Făgeţan.

Pe bancă: 99. Rogojină – 3. Mărănescu, 6. Brânzan, 20. Opriş, Dorin Codrea, 34. Vucea, 11. Ionaş.

Flacăra Făget: 1. Manzur – 10. Nastor, 2. Căliman, 13. Moroaică, 4. Papuc, 7. Ţofei, 19. Brazovan, 5. Mihali, 15. Bîrză, 9. Jivan – cpt., 17. Oprea.

Pe bancă: 1. Lăpuşan – 3. Gheban, 6. Stănilă, 18. Neagu, 8. Ionescu, 11. Pamfiloiu, 20. Ursulescu.

Arbitri: Miculaiciuc – Barbu, Boicu.

Observatori: Tanasoglu şi Bobu.

*

În direct de pe terenul „Ştiinţa”, unde ASU Politehnica şi Flacăra Făget îşi dispută ultimul meci al etapei inaugurale a returului. Aici, de la ora 11, desfăşurarea jocului.

Timişorenii alb-violeţi sunt lideri ai Diviziei D Timiş, neînvinşi, unicul pas strâmb fiind consemnat acasă, 1-1 cu Pobeda Dudeştii Vechi. În tur, la Făget, a fost 9-2 pentru jucătorii pregătiţi de Paul Codrea. Nici oaspeţii de astăzi n-au avut însă o toamnă rea, ba din contră, Flacăra obţinând un număr dublu de victorii decât cel al înfrângerilor, cu care a hibernat pe locul 5, drept a doua revelaţie a competiţiei, după Progresul Gătaia.

În curând, echipele…

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la LIVE TEXT: ASU Politehnica Timişoara – Flacăra Făget 6-0 (Gălan 28, Tulcan 39, 42, Ghinescu 56, Codrea 72, Ionaş 81), cădere de cortină peste etapa a 18-a în D Timiş. Coregrafie a fanilor viola

1. diseara cu totii la Opera spune:

cu totii la Opera sa cantam si sa dansam caci am batut RAU pe prescolarii de la Faget ! Ce victorie!