LIVE TEXT. Liga 3. CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Millenium Giarmata 2-0: Ghinescu 2, Mancaș 41. Călin ratează o lovitură de la 11 metri în minutul 70

Gazdele înving cu 2-0.

Trei minute de prelungiri. În cel de-al doilea, Liuba primește cartonașul galben.

88. Cei de pe banca Ghirodei protestează acum pentru acordarea unei lovituri libere din colțul careului. Execută Rareș Mureșan.

86. Iese Mancaș și intră Rareș Mureșan. Toți cei de pe bancă îl aplaudă. Paul Codrea îl ia în brațe. Mancaș, cel mai bun de pe teren.

80. Saizu în locul lui Hotca.

78. Giuricici, cartonaș galben. Primul al jocului.

78. Popan șutează spre colțul lung iar balonul e deviat în corner. Ocazie a oaspeților.

76. Daminuță are încă o lovitură liberă din aceeași zonă, acum peste poartă.

70. CS Millenium ratează o lovitură de la 11 metri, acordată pentru un henț în careu. Călin șutează pe jos, în stânga portarului, care prinde.

68. Daminuță șutează de la 22 de metri spre vinclu iar Gakos prinde.

67. Dincă în locul lui Negrei.

64. Mancaș acționează pe dreapta, de unde centrează în fața porții. Giuricici ratează cu capul oportunitatea desprinderii.

61. Iese Pițuc și intră Ilan.

60. Schimbare și la oaspeți. Pătrarul Cochințu iese șchiopătând. Intră Popan.

59. Giuricici ratează desprinderea. Șutează puțin peste transversală, de la 16 metri, din preajma ”D”-ului careului.

58. Rosenblum șutează de la 14 metri central, pe portar.

53. Mancaș poartă pe dreapta o cursă de peste 40 de metri. Intră în careu și centrează în fața porții. Baranyi reia cu capul, ”șterge” transversala.

51. Mancaș – Giuricici, schimb de pase. Ultimul îl vede pe Baranyi pe stânga. De unde pătrunde în careu și șutează pe jos de la 14 metri, pe jos, puțin pe lângă bară.

Minutul 49. Giuricici în locul lui Ghinescu.

Pauză, după o repriză fără prelungiri ori cartonașe. Doi la zero. Gazdele de pe ”Emilian Pavel” nu iartă când sunt vizitate de formații timișene.

43. Liuba, lovitură liberă. În brațele portarului.

Minutul 41, 2-0: Cosmin Mancaș. Baranyi îl lanseză pe dreapta pe Hotca. De la 16 metri, centrare. Și șut dintr-o bucată pe jos, la colțul lung.

39. Rosenblum, lovitură liberă de la 28 de metri, de pe dreapta. Centrare în careu, respinsă până la Daminuță. Șut defectuos de la 16 metri. Mingea se scurge spre colțul terenului. Se mustăcește în tribună.

32. Baranyi se demarcă pe stânga, centrează iar portarul îi respinge în cale. Al doilea său șut, deturnat în corner.

Meci în general echilibrat, cu posesia balonului aproximativ egală. Golul din primele minute face însă diferența.

27. Prim corner al oaspeților. Rosenblum execută iar un fundaș al gazdelor respinge în partea opusă.

25. Baranyi, solicitat de central să dea mâna cu Negrei, după ce l-a faultat pe jucătorul oaspeților, în preajma asistentului numărul 2.

22. Stupu șutează de la 17 metri lateral dreapta, spre colțul lung. Puțin pe lângă bară.

19. Gazdele au o lovitură liberă de la 22 de metri. Baranyi execută pe jos, lângă bara din dreapta. Narița respinge cu dificultate în corner. Rămas fără rezultat.

16. Marius Călin centrează de pe dreapta în marginea careului de 16 metri iar Negrei reia cu spatele la poartă. Gakos prinde fără probleme.

Peste 150 de spectatori.

12. Mancaș îi pasează cu călcâiul lui Ghinescu, din apropierea liniei de fund. Centrarea este reluată de la 16 metri de Hotca, pentru transversală.

10. Negrei îi pasează lui Călin, care centrează în careu, Stupu reluând cu capul peste transversală.

8. Ghinescu centrează iar Negrei preia balonul și îndepărtează balonul prin a avansa până spre centrul terenului.

7. Șut al lui Mancaș de la 17 metri, peste transversală.

Minutul 2, 1-0: Răzvan Ghinescu. Gazdele mai înscriau tot în minutul 2 și contra dumbrăvițenilor.

Aruncare de la margine. Primește Baranyi. Incursiune pe stânga. Intră în careu și jonglează balonul pentru a-l proteja de adversar. După care centrează spectaculos pe spate. Mancaș îi centrează cu dreptul lui Ghinescu, care înscrie cu capul de la 6 metri, venind din spate.

Baranyi începe jocul prin a-i pasa lui Jichici.

Timp plăcut, însă puțini spectatori în tribună. Să tot fie vreo 25, cu circa zece minute înaintea începerii jocului.

Teren tare, deși a fost udat aseară, după cum ne-a precizat Paul Codrea, care a trecut atunci pe la stadion, pentru a constata îndeplinirea acestei necesități.

Amuzante înscrisuri pe foaia oficială a formației gazdă. Astfel, căpitanul nouar Baranyi este al patrulea pe lista componenților, deși joacă în avanposturi, iar Cosmin Mancaș este născut în anul… 1955.

Echipele…

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: 1. Markos Gakos (n. 1996) – 20. Marius Semeniuc (1999), 17. Cristian Bocșan (1995), 4. Andrei Horcea (1996), 5. Marian Liuba (1988), 14. Răzvan Ghinescu (1993), 21. Denis Hotca (1998), 10. Petrișor Jichici (1999), 13. Alexandru Pițuc (2001), 10. Cosmin Mancaș (1995), 9. Alexandru Baranyi (1990) – cpt.

Rezerve: 12. Raul Barbu (2000) – 6. Rareș Mureșan (1995), 8. Cosmin Saizu (1998), 11. Marco Giuricici (1996), 16. Răzvan Cluci (1999), 18. Alexandru Lazăr (1998), 22. Răzvan Ilan (2001).

CS Millenium Giarmata: 29. Sergiu Narița (1981) – 2. Sinișa Sporin (1998), 4. Raul Cochințu (1999), 17. Robert Covăsală (1993), 15. Dan Negrei (1993), 22. Mircea Stupu (1997), 6. Cristian Daminuță (1990), 5. Bogdan Ferțu (2000), 7. Michel Rosenblum (1988) – cpt., 10. Marius Călin (1989), 19. George Beloescu (1991).

Rezerve: 12. Alexandru Ciută (2001) – 11. Darius Buzdugan (1995), 16. Alex Dincă (1998), 14. Remi Ochea (1999), 20. Narcis Popan (1999), 21. Nick Olteanu (1998), 18. Alin Pricop (1999).

*

Formațiile timișene din Seria a IV-a în eșalonul terț n-o duc prea grozav în acest sezon, trei dintre acestea fiind clasate în jumătatea inferioară a ierarhiei, dintre care două, despărțite de 3 puncte și 3 locuri în favoarea gazdelor de astăzi, se întâlnesc de la ora 17 pe arena ”Emilian Pavel” într-un nou duel direct județean, din cea de-a șaptea rundă a sezonului de primăvară. Cu alte cuvinte, vineri și sâmbătă se va bifa borna de la mijlocul returului, însă, până atunci, și CSC Ghiroda & Giarmata Vii – CS Millenium Giarmata, meci din etapa a XXII-a în întrecerea vestică, în această după-amiază. Ce va fi, puteți afla aici în comentariu text în direct…

Fără doar și poate, galben-albaștrii îndrumați de Paul Codrea vor căuta să-și ia revanșa pentru acel 3-2 în contul lui Millenium din jocul tur din toamnă, de la Giarmata, ceea ce le-ar asigura menținerea notei câștigătoare pe teren propriu în acest retur: 4-1, 4-0, 4-2.

În plus, ocupanții locului 9 se aliniază din nou acasă și după un succes în deplasare, repurtat sâmbătă cu 2-3 la Hunedoara, izbutind astfel în premieră în acest campionat să lege două victorii. Dacă bilanțul elevilor lui Codrea în 2019 este 6 4 0 2 15-9 12 puncte, în schimb cel al vizitatorilor de astăzi este ceva mai subțire, dar totuși echilibrat, 6 2 2 2 8-8 8 puncte, Millenium smulgând un draw în deplasarea la Alba Iulia, 1-1, și pierzând pe final cu 2-1 la Reșița.

Tot luna aceasta, dar pe 28 aprilie 2018, anul trecut, cei din Ghiroda tranșau cu 2-0 meciul pe teren propriu cu timișenii din Giarmata, triumf prin care se distanțau la 9 puncte în clasament de învinșii lor.

Iar hopul de astăzi va fi urmat în weekend, mai exact vineri, de primirea Naționalului Sebiș de către elevii din Giarmata ai lui Răzvan Leucă, pe când sportivii îndrumați de Paul Codrea vor juca la Alba Iulia.

De reamintit în privința lui Baranyi & Co. și aspectul că două partide acasă cu timișene în returul din 2019 le-au câștigat prin a înscrie de câte 4 ori, 4-1 cu ACS Dumbrăvița și 4-2 cu CSM Lugoj.

Partida de astăzi, la care CS Millenium se aliniază după victoria cu 2-1 de vineri în dauna lui ACS FC Avrig, este arbitrată de Adrian Pal din Odorheiu Secuiesc, asistat de târg-mureșeanul Albu și orădeanul Matica, observatori fiind Țîră respectiv timișoreanul Ioan Mureșan.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.