LIVE TEXT. Derby Poli Timişoara – UTA 0-1 (0-1)

Fluier final. UTA câştigă la Timişoara cu 1-0. Prima înfrângere pe teren propriu pentru Poli în acest sezon.

min. 94 o nouă ocazie irosită de Mera, care reia slab, cu capul din 6 metri.

min. 92 Mera iroseşte o nouă ocazie pentru Poli, de această dată reluând cu piciorul din 8 metri

min. 89 cartonaş galben pentru Alex Popovici, după ce acesta a oprit o acţiune a oaspeţilor, pe fondul neacordării unui penalty cerut de jucătorii lui Poli.

min. 84 Hidişan este înlocuit de Varga.

min. 83 centrare Siminic de pe partea stângă, reluare cu capul la colţul scurt Ignea.

min. 80 Sitoe este înlocuit de Miron la formaţia oaspete

min. 78, Rover Cârstea scăpat singur spre poarta adversă nu reuşeşte să-l învingă pe Amadio Remo.

min. 76 Mircea Axente prinde o bombă de la 25 metri lateral drapta în diagonală, mingea trecând de puţin peste vinclu porţii arădene.

min. 67 Neagu intră în locul autorului golului, Galanis

min. 62 o nouă schimbare la Poli: Popovici intră în locul lui Chiş

După ce în prima repriză cele două galerii s-au întrecut în scandări anti FRF şi anti LPF oaspeţii afişând chiar şi două bannere în acest sens, în cea de-a doua repriză am asistat la spectacol în tribune, mai întâi Poli şi apoi UTA au aprins, ca şi cu alte prilejuri, fumigene în tribune.

min. 54 dublă ocazie pentru Poli: Dobricean ia o acţiune pe cont propriu care este respinsă de apărarea oaspeţilor în corner; în urma cornerului Mera reia spectaculos cu capul dar nu reuşeşte să-l învingă pe Remo.

min. 52 schimbare la Poli: Cârstea îi ia locul lui Rocha

min. 50 Axente, după o combinaţie cu Chiş, reia din interiorul careului, dar este blocat de Remo în ultimul moment

După un minut suplimetar, centralul Horaţiu Feşnic din Cluj pune capăt primei reprize, scor la pauză 0-1, Galanis în minutul 11 fiind autorul golului.

min. 45 Siminic (UTA) – cartonaş galben

min. 41 Ignea de la oaspeţi vede cartonaş galben

min. 40 lovitură liberă de pe partea dreaptă executată de Chiş, reluare cu capul Mera, dar Remo este la post

Aşa cum au promis, cele două galerii scandează împotriva Ligii şi FRF

min. 35 schimbare la Poli:  Dobricean intră în locul lui  Fuchs

min. 34 cartonaş galben pentru Hidişan (UTA)

min. 29 cartonaş galben pentru Tolmbaye (UTA)

O altă absenţă din primul unsprezece în tabără timişoreană este cea a lui Alexandru Popovici lăsat pe banca de rezerve fiind încă nerefăcut complet şi după ce Rocha a înscris în etapa trecută la Drobeta.

min. 11 0-1 Cel mai periculos atacant al oaspeţilor Galanis, deschide scorul, după un şut cu stângul de la 12 metri.

Poli fără Goga după ce prezenţa acestuia a fost simbolică în acest retur de campionat. Chiar dacă a fost trimis la echipa a doua, nici acolo nu a fost prezent pe foaia de joc.

min. 5 Galanis profită de o bâlbâială lângă linia de fund a timişorenilor, iar şutul deviat al acestuia la colţul scurt este reţinut de Kirev.

Poli: 12. Kirev – 14. Mera, 6. F. Ilie, 13. Scutaru, 3. Sandu – 7. Chiş, 8. Fuchs, 5. Poparadu, 20. A. Pătraş, 9. Axente, 30. Rocha.

UTA: 28. Remo – 16. Siminic, 11. Pocuca, 21. Gligor, 19. Tolmbaye, 15. Ignea, 23. Hidişan, 20. Purece, 5. Galanis, 9. Sitoe, 10. Mara.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.