LIVE TEXT din B2: ACS Poli Timișoara – CS FC Caransebeș 2-1: Belu (74 – penalty), Nanu (86) / Săulescu (85). Lazăr, penalty ratat (55). 400 de spectatori, cu indulgență

Finish, 2-1. Al treilea succes pentru ACS Poli: 9 puncte din 12 posibile. Smulse cu greu. Caransebeșul rămâne cu 5.

91. ”Galben” și Nanu. Cu talpa la Manea.

90. Belu și Manea, fundași laterali, văd cartonașul galben. Pe fond de indisciplină. Îmbrânceală generală, după ce oaspeții solicitau penalty.

Trei goluri în nici un sfert de oră, după peste 70 de minute fără reușite.

86: GOL Nanu, 2-1. Din centrarea lui Bărbuț. Reluare din fața porții.

85, GOL CS FC Caransebeș: 1-1. Săulescu șutează de pe dreapta, primul pe spațiul porții al oaspeților. Pap respinge dar Săulescu repreia și egalează.

80. Trandu în locul lui Pedro Henrique.

79. Centea, în locul lui Dicu.

Dacă rămâne 1-0, ACS Poli e lider… de noapte. Dar avantajul se și poate dubla.

77. Șut Pedro Henrique în plasa laterală.

76. Cartonaș galben, Bărbuț. Și în această seară s-au agonisit cu lejeritate asemenea avertismente. L-a împiedicat pe un oponent să repună balonul în joc. De ce?

1-0, GOL Belu, din penalty, în minutul 74. El deschidea rapid scorul la Pitești, cu Miovenul, el provoca penalty-ul la Râmnicu Vâlcea.

73. Poparadu, faultat în careu. Alt penalty. Execută Belu. Faultase noul intrat Suru: galben.

70. Eduardo iese accidentat. Intră Nanu. Debut pentru Nanu în 2014-2015. Iar Bălu mută prompt și el: iese Ganea, intră Suru.

65. Popescu centrează de pe stânga, de fapt din lovitură liberă, și Scutaru reia cu capul pe spate.

63. Alexa, primă schimbare: iese Lazăr, autorul ratării penalty-ului, și intră Zorro, cu mască albă. Poparadu.

ACS Poli a pierdut la Râmnicu Vâlcea pe final, din penalty. Acum a ratat un penalty. După 2-0, 1-0 și 0-1 în primele trei runde, continuă să fie 0-0. 1-0, 1-1 și 0-0 au fost rezultatele Caransebeșului în primele etape din B2. 4 goluri în cele 3 jocuri ale timișorenilor și doar 3 în cele 3 ale cărășenilor. Drept urmare, acest 0-0 nu surprinde foarte tare.

58. Primă schimbare efectuată de Bălu: iese Poiană, intră Lupu. Și are imediat o incursiune dar Săulescu e surprins în ofsaid.

55. 11 metri ratat. La șutul lui Eduardo, Goșa atinge mingea cu mâna în careu. Cartonaș galben, Goșa. Lazăr execută penalty-ul imprecis. Transformare peste poartă, în Peluza Sud. Tot 0-0.

Neagu, Scutaru, Lazăr și Cânu, dintre alb-negri, l-au determinat pe central să ducă mâna la buzunarul cu cartonașe.

48. Cartonaș galben și pentru Cânu, acontat inutil. Fault în fața băncii de rezerve a oaspeților.

Începe partea a doua. Remarcabil: jocul reîncepe la a patra tentativă. Ne-ar durea capul să explicăm fiecare rateu.

Trece și minutul de prelungire: pauză. 0-0. În primele două etape ACS a condus cu 1-0 la pauză iar runda trecută, pe Olt, era 0-0 după 45 de minute. Așadar încă n-a primit gol în prima parte.

44. Cartonaș galben și pentru Lazăr: fault la mijlocul terenului asupra lui Artean.

38. Incursiune a lui Bărbuț pe dreapta și blocarea lui Lazăr la 8 metri, central. Defensivă promptă.

37. Carlos Eduardo, șut din colțul careului mare, lateral dreapta, mult peste.

Celelalte 4 jocuri ale etapei a IV-a în B2 au loc sâmbătă de la ora 11. La Reșița, Oradea, Satu Mare și Slatina. Programul și ierarhia, pe coloana dreaptă.

La masa presei, conform obiceiului, numeroși privitori au venit să asiste la jocul jurnaliștilor. Meciul nu îi entuziasmează.

E ultimul weekend de vară. Vine toamna. Soarele a apus deja, nocturna, în forță. Echinocțiul de toamnă, pe 23 septembrie la 5:29. Marți dimineață.

36. Cartonaș galben și pentru Scutaru. Fault la 35 de metri.

Coca se evidențiază, fiind și cel mai solicitat.

35. Belu, șut în mâna lui Bușu, dar din apropiere. Nu se impunea penalty-ul.

33. Keita pătrunde pe dreapta și cu un ultim efort centrează de pe linia de fund însă fără forță. Prinsă de Coca.

30. Bărbuț, incursiune pe stânga, dar în loc să pătrundă încearcă o centrare care nu e ajunsă de nimeni.

Când a deschis scorul în meciurile de campionat din B2 în care a înscris, prin fundași, Belu respectiv Cânu, ACS Poli marca în minutele 10 respectiv 30. Astăzi?

Belu și Bărbuț, tinerii de pe dreapta, sunt la al treilea start, ajungându-l din urmă la acest capitol pe Kneeshaw.

21. ”Galben” Bușu. L-a faultat pe Popescu.

20. Prim cartonaș galben și la ACS Poli: Neagu, care l-a faultat pe Săulescu în jumătatea adversă de teren.

Iată 11-le oaspeților conform așezării în teren: Coca – Manea, Goșa, Dicu, Bușu – Săulescu, Precup, Artean, Poiană – Ganea, Himcinschi. Caransebeșul n-a șutat încă pe poartă. Ganea a încercat, dar mult-mult alături…

13. Corner Belu, de pe dreapta, cap Cânu, de la 7 metri, Coca scoțând de la rădăcina barei.

Schimbările de start față de jocul precedent: au intrat Keita, Eduardo și Pedro Henrique. N-au mai început partida Kneeshaw, Poparadu și Szekely. Carlos Eduardo a revenit, după ce mai începea și în etapa I, pe când Keita și Pedro Henrique sunt titularizați în premieră.

11. Prim cartonaș galben. Artean.

10. De la 4 metri, singur în fața porții, Pedro Henrique nu ajunge la centrarea ideală de pe dreapta a aceluiași activ Bărbuț. Poarta era goală, trebuia doar s-o atingă.

De notat că ACS Poli a distribuit gratuit programe de meci, la intrare.

7. Șut de pe stânga, din interiorul careului, de pe stânga, al lui Bărbuț, respins de portar. Bărbuț joacă în față, cu Pedro Henrique. Iar Carlos Eduardo pe stânga și Keita pe dreapta.

Opt dintre titularii în eșecul de la Râmnicu Vâlcea, și acum în primul 11. Șase dintre ei au început etapă de etapă în primele 4 runde din B2: Pap – Scutaru, Cânu, Neagu, Popescu și Lazăr. Englezul Kneeshaw pierde în premieră echipa de start, de fapt și… banca.

Printre arbitrii asistenți, o reprezentantă a sexului frumos. Alina Mihoc, din Arad. La tușa de la tribuna I.

2. Șut Pedro Henrique de la 12 metri, central, respins de portar în corner.

Caransebeșul are 4 jucători trecuți prin alb-violet sau alb-negru.

Minutul 1. ACS Poli are lovitura de începere. Atacă spre oraș.

Sorin Bălu începe pentru CS FC Caransebeș cu Coca – Manea, Dicu, Ganea, Poiană, Goșa – cpt., Artean, Precup, Bușu, Săulescu, Himcinschi.

Pe bancă: Bujor – Lupu, Muscă, Barbu, Gafița, Centea și Suru.

Minut de reculegere în memoria lui Călin Zanc.

ACS Poli în negru complet și jambiere cu dungi albe. Oaspeții, în tricouri și jambiere galbene și pantaloni albaștri. Fanii Caransebeșului fac spectacol la Timișoara: confetti, role de hârtie. Începe să se dea unora clasă, în propria… ”casă”.

Cu indulgență, 400 de spectatori. În nota obișnuită. Dar CS FC Caransebeș are o galerie de circa 50 de suporteri în Peluza Nord. ACS Poli n-are, în Curva Sud. Este totuși amplasat un banner, ”Nu te vom uita niciodată, Călin Zanc!!!”

ACS Poli începe cu Pap – Belu, Cânu, Scutaru – cpt., Neagu – Keita, Popescu, Lazăr, Eduardo – Bărbuț, Pedro Henrique.

Pe bancă Smaranda, Bocșan, Poparadu, Nanu, Szekely, Trandu, Stravic.

Bună seara de pe ”Dan Păltinișanu” și bine ați venit!

*

Și aici, vineri de la ora 19, în transmisiune în direct sub formă de comentariu LIVE TEXT, un duel bănățean între ACS Poli Timișoara, retrogradată din Liga 1 ce a fost zdruncinată săptămâna trecută de două eșecuri, găzduind primul joc oficial în nocturnă în noua stagiune, și nou-promovata CS FC Caransebeș, încă neînvinsă după 3 etape, în urma preluării sale în vară de antrenorul timișean Sorin Bălu. Dar până atunci iată ce au spus amfitrionii în această după-amiază, la întâlnirea cu presa…

Dan Alexa, înaintea celui de-al 8-lea meci de campionat pe teren propriu ca antrenor principal al lui ACS Poli. Bilanțul său pe ”Dan Păltinișanu” e 7 2 2 3 4-8, ultimele două jocuri consemând succese cu 1-0

”Încă nu m-am decis asupra primului 11, mai am timp până mâine. Pedro Henrique are cartea verde, dar nu știu dacă o să joace”, a explicat tânărul antrenor al timișorenilor, Dan Alexa, care nu poate conta nici în etapa a IV-a pe Ovidiu Petre, fără jocuri în picioare în noua stagiune, în urma unei accidentări în pregătiri.

Jocul de vineri de la ora 19 este al doilea găzduit de ACS Poli în B2 pe ”Dan Păltinișanu” în 2014-2015, după ce trecea cu 1-0 de Unirea Tărlungeni, prin reușita fundașului Cânu în minutul 30. Timișorenii au înscris până acum în medie un gol în meciurile de campionat, celelalte fiind semnate, la Pitești, de un alt fundaș, Belu, precum și de Bărbuț. ”Urmează un meci foarte important pentru noi, căci venim după două eșecuri. Au fost două înfrângeri, la Pâncota respectiv Vâlcea, pe care noi nu le preconizam. Vineri seara vom întâlni Caransebeș, o echipă care încă este neînvinsă. Este o formație bine organizată, cu jucători buni, dar mâine seară noi trebuie să câștigăm!”, a continuat Alexa.

Nou-promovata debuta cu un 1-0 acasă contra Olimpiei Satu Mare, după care remiza 1-1 la Slatina, cu FC Olt, dar și acasă, cu Unirea Tărlungeni, rezultat 0-0. Cu alte cuvinte oponentele de vineri seară n-au marcat în precedenta rundă de campionat, elevii lui Bălu având totuși satisfacția calificării în 16-imile Cupei României, la lovituri de departajare, acasă cu Metalul Reșița, și așteptând în faza următoare vizita craiovenilor.

”Nu este un secret că anul trecut eu am început acest proiect pe care ei îl trăiesc acum, deoarece mi-am dorit mult să-mi ajut orașul în care am crescut. Dar cum s-a încheiat campionatul, fiind la Poli Timișoara, am terminat orice legătură cu ei. Ei își văd de treabă, din ce am înțeles și-au schimbat obiectivul, vor promovarea. Sunt chiar foarte optimiști, vin aici să câștige, nu să joace la ciupeală. Bravo lor, mă bucur că au asemenea planuri!”, a admis Dan Alexa, care l-a readus în alb-negru pe Miodrag Todorov, tânărul fundaș trecut pe la CS FC Caransebeș.

Iar apropo de tinerii din clubul timișorean, după ce Dragomir și Mezin aduceau alaltăieri victoria cu 2-0 a selecționatei sub 16 ani a României contra Serbiei, astăzi, la Drobeta Turnu Severin, căpitanul Dragomir a marcat din nou, în minutul 13, din penalty, iar colegul său Mezin a reușit chiar o ”dublă”, în minutele 21 și 46! Totodată, Cristian Podină a fost integralist și coautor la golul doi, mijlocașul ofensiv Vlad Dragomir fiind schimbat în minutul 63 iar atacantul Andrei Mezin în minutul 55. ”Dragomir a jucat titular în Cupă, după ce a debutat la Mioveni, când eram în zece oameni. Îmi place să debutez jucători tineri, să am încredere în ei. Așa cum ați văzut, în fiecare meci avem minim cinci jucători sub 21 de ani cu care încep. Dragomir a jucat bine la Pâncota, chiar dacă a început cu puțin trac. E un jucător pe care mă bazez, ca și pe alții, precum Mezin, Velcotă și Fridrich. Sunt fotbaliști de perspectivă!”, a spus antrenorul principal Dan Alexa în privința juniorilor promovați încet-încet în rândurile divizionarilor B de seniori.

Timișorenii sunt clasați pe podium, la un punct în urma liderului CS Metalul, care primește la Reșița vizita vâlcenilor, dar și în urma secund clasatei Poiana Câmpina, care va evolua în etapa din weekend în deplasare la Slatina, cu FC Olt. ”Putem reveni pe primul loc, ar fi important pentru noi”, a subliniat Alexa. CS FC Caransebeș e la un punct în urma alb-negrilor.

Prețurile de acces la meciul de vineri seară sunt de 5 lei la tribuna II, 7 lei la tribuna I, 10 lei la tribuna 0. Accesul la peluze este gratuit, iar copiii sub 14 ani pot intra liber pe arenă. În ziua meciului, porțile vor fi deschise la ora 18,00. Se va putea intra pe porțile E și F (tribuna 0 + I), L și M (tribuna II), I (peluza sud).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.