LIVE TEXT. Galben-roșii, două la rând acasă, în așteptarea Reșiței. Ripensia – Millenium Giarmata 3-2 (2-0): Dumiter 15, 40, Matiș 87 / Soare 63, Simionov 85. Echipat, Domșa află că are 4 galbene și e retras de pe bancă

Finish, Ripensia – Giarmata 3-2 (2-0), de la 2-2 în minutul 85. Revenim cu declarații și fotografii.

13

90+2. Roberto Artimon vede al doilea cartonaș galben: fault la 17 metri lateral stânga. De unde execută Zaluschi, la colțul scurt. Pe lângă poartă. Artimon, eliminat. CS Millenium, în zece.

90+1. Trifu, din colțul careului de 16 metri, șut prins de Gakos. Putea fi 3-3…

88. Iese Nanu și intră Ștreangă.

87. 3-2 Ripensia. Lovitură liberă executată de Zaluschi, ”corner scurt” de pe stânga, iar Matiș marchează cu capul de la 9 metri, în dreapta portarului.

Minutul 85: 2-2. Giarmata egalează! Simionov, de la 10 metri, înscrie cu latul. Așezare din partea lui Ghighilicea, după ce Anagor pleca lansat de la centrul terenului.

84. Codrea, cartonaș galben.

82. Anagor, șut de la 20 de metri peste transversală.

80. Trifu în locul lui Florin Olariu. Iar Nicoară, înlocuit de Pricop. Așadar dublă înlocuire la CS Millenium.

74. Atac dur asupra portarului Miklos, comis de Matiș. Cartonaș galben noului intrat. Miklos prinsese balonul.

Onica are un nou puseu. Lumea râde. Mai lansează o directivă: ”Dă-i galben și lui Anagor!” Gaitin nu-i acordă africanului nici un cartonaș. N-are de ce. Dar un asemenea delegat de club are de ce să se tot bage de pe margine sub pielea arbitrului!? Vorba sa, cu rușinea. Sau lipsa acesteia.

74. ”Galben” și lui Simionov.

72. Florin Olariu, cartonaș galben.

71. CS Millenium, lovitură liberă de la 20 de metri lateral stânga. Centrarea, respinsă.

70. Iese Semeniuc și intră Matiș.

67. Iese Mânecan, intră Briciu.

65. Iese Stoica, intră Ghighilicea.

Minutul 63: 2-1. Nicoară execută un corner iar Soare reia cu latul de la 6 metri, la colțul scurt, pe sub portarul Gakos.

61. Mediop șutează de la 18 metri pe lângă stâlpul din dreapta.

Minutul 60. Miklos respinge șutul lui Dumiter din 6 metri. Mare ocazie de a majora scorul.

56. Simionov în locul lui Ciobănică.

52. Artimon primește și el cartonaș galben. Fault asupra lui Zaluschi.

50. Maghici, cartonaș galben. Fault asupra lui Popa, la centrul terenului.

48. Mânecan îl servește excelent pe Dumiter, care intră în careu și șutează de la 10 metri lateral stânga pe lângă stâlpul din dreapta al porții apărate de Miklos.

Pauză: 2-0. Rezultat conform cursului jocului. Astăzi, fotbal cu câteva clase în plus față de duelul transmis în direct ieri de Sporttim, Mama Mia – Industria 0-2.

Ripensia a vândut peste 200 de bilete. 220, conform domnului responsabil cu acest aspect, de la intrarea în arenă.

Onica, delegat al gazdelor, strigă de pe margine: ”Băi Gaitin, liniștește-te! Nu ți-e rușine!?” Îl aud și spectatorii.

Minutul 43. Zaluschi, cartonaș galben. Tragere de tricou împotriva lui Dorin Codrea.

2-0 în minutul 40. Nanu lobează mingea peste întreaga apărare a vizitatorilor iar Dumiter a sprintat, a intrat în careu și a marcat de la 8 metri, peste Miklos.

Jumătate de oră dominată de Ripensia, pe un vânt tot mai rece.

26. Contraatac purtat de Nanu pe stânga. Balonul cade pe plasa porții. Mediop… sare și își pune mâinile în cap.

25. Florin Olariu îl imită de la 20 de metri.

21. Zaluschi, șut de la 22 de metri peste transversală.

În tribună, handbalistele junioare ale Giarmatei. Echipate uniform în treninguri albastru deschis. Arată minunat! Își susțin colegii fotbaliști.

18. Zaluschi, corner. Fundașii resping. Oricum, fault în atac.

Minutul 15, 1-0. Andrei Dumiter, cu un șut de la 11 metri, sub transversală, după pasa primită de la Mediop, din careu.

14. Anagor, prim șut pe poartă al Giarmatei. De la 20 de metri. Reținut fără probleme.

13. Oaspeții, prim șut la poartă. Stoica, dar mult alături.

11. Mânecan, șut de la 17 metri peste transversală.

9. Gol anulat. Nanu, în ofsaid.

Minutul 6. Maghici respinge cea mai periculoasă centrare de până acum, expediată de Nanu.

Tribunele încep încet, încet să se umple iar Ripensia e deja instalată în jumătatea de teren a oaspeților, echipați astăzi în albastru complet.

De la gazde lipsesc Vlădia – suspendat, și Golda – accidentat. De la oaspeți, Mihai Olariu și Mihălceanu – accidentați. Ieri, într-un meci amical, Ripensia II – ASO Deta 1-1.

Dumiter și Mânecan încep jocul pentru roș-galbeni, atacând în repriza I spre poarta amplasată spre… Ciarda Roșie.

Puțină lume: 100 se spectatori, cu 10 minute înainte de start. Terenul, foarte bun. Vreme însorită, dar începe să bată vântul.

Inițial, Radu Domșa s-a dezechipat, pregătindu-se de joc, dar apoi a aflat că are 4 cartonașe galbene, suspendat fiind, și a fost retras din schema băncii de rezervă. Nu mai figurează nici pe raportul de joc.

Ripensia, în 4-2-2. CS Millenium, 4-2-3-1.

Echipele…

Ripensia: 12. Georgios Gakos / 7. Adrian Popa – cpt., 25. Mihai Hecsko, 22. Gabriel Stoi, 19. Călin Toma – 28. Andrei Dumiter, 29. Adrian Zaluschi, 18. Cosmin Mânecan, 27. Ndyaie Mediop, 20. Marius Semeniuc, 11. Florin Nanu.

Rezerve: 1. Iulius Rădulescu – 10. Raul Briciu, 6. Claudiu Apro, 17. Laurențiu Luca, 4. Ciprian Ștreangă, 13. Claudiu Matiș, 14. Claudiu Filip.

CS Millenium Giarmata: 29. Robert Miklos / 2. Eduard Soare, 5. Miodrag Todorov, 21. Casian Maghici, 3. Andrei Ciobănică – 19. Roberto Artimon, 10. Dorin Codrea – 7. Sebastian Stoica, 22. Florin Olariu, 4. Ifeanyi Anagor, 23. Vlad Nicoară.

Rezerve: 18. Alin Pricop, 13. Cristian Simionov, 9. Patrian Trifu, 27. Claudiu Ghighilicea, 16. Cristian Mandachi, 8. Răzvan Leucă.

Bună ziua de pe fostul Tehnomet!

*

Deși n-a excelat în acest început de retur, cedând mai clar decât o arată scorul pe terenul liderului din Sebiș, trecând la limită acasă de cei din Ighiu și remizând alb vinerea trecută la Lugoj într-un meci destul de tern, Ripensia Timișoara se află totuși într-o postură mai favorabilă decât înaintea sezonului de primăvară pentru a se implica și mai mult în disputa la șefia Seriei a IV-a.

Astfel, dacă returul începea de la situația CS Național Sebiș 27 de puncte, CSM Școlar Reșița 25 de puncte, Ripensia 23 de puncte, urmate de cei din Galda de Jos și Deva cu câte 22 de puncte, timișorenii s-ar putea apropia la încheierea etapei de astăzi la numai un punct de ex-liderul din județul Arad respectiv la două de noua fruntașă a seriei vestice. ACS Industria a urcat ieri prima, cu 32 de puncte, zece adjudecându-le în 2017, iar CNS Cetate i-a egalat pe podium cu cele 9 puncte strânse în retur pe învinșii lor de ieri, arădenii Sebișului, aflați la a doua înfrângere consecutivă în deplasare, după cea din Caraș-Severin. Semn că promovarea se joacă din plin, cu permutări aproape de la o rundă la alta între cele 6 formații desprinse de restul plutonului.

Iar dacă Industria și CNS Cetate au venit din urmă, și Ripensia și-ar putea redobândi încet, încet poziția de la finalul turului, un prim pas având de făcut cât mai bine sâmbătă de la ora 15 în Ciarda Roșie, în compania celor de la CS Millenium Giarmata, în ceea ce este un duel al județului Timiș din runda a 17-a, a patra din retur.

Cei din Giarmata au la rândul lor propriile calcule în zona minată a clasamentului, după ce încă n-au învins în retur, remizând acasă 0-0 cu AFC Unirea 1924 și 1-1 cu CS Nuova Mama Mia, respectiv pierzând cu 2-0 la Lugoj. Neajunsul lui CS Millenium constă în faptul că a pierdut la zero ultimele 3 deplasări, bilanțul ieșirilor deteriorându-se de dată recentă la 7 1 1 5 5-11, pe când Ripensia caută să prelungească șirul celor 3 victorii pe teren propriu, din totalul de patru semnate acasă de la promovarea în Liga 3.

Gazdele, având câte zece goluri marcate respectiv puncte în plus față de vizitatorii din Giarmata, dar și 3 victorii mai mult, iar diferența ierarhică între cele două fiind de 6 locuri, sunt favorite în revanșa unui deloc memorabil 0-0 în partida tur, Ripensia având astfel prilejul să pregătească bine terenul în așteptarea sâmbăta viitoare în sud-estul Timișoarei a vicecampioanei de toamnă CSM Școlar Reșița, de 1 aprilie, când n-ar vrea să se păcălească.

Acesta este primul meci găzduit de Ripensia într-o confruntare din campionat cu CS Millenium Giarmata, oaspeți care activează neîntrerupt din 2009 la nivelul eșalonului trei, așadar la ora actuală în cursul celui de-al optulea sezon pe acest palier valoric. Este totodată și al patrulea duel direct timișean din retur, după CSM Lugoj – CS Millenium 2-0 în urmă cu două etape și remizele de săptămâna trecută, CS Millenium – Mama Mia 1-1 și CSM Lugoj – Ripensia 0-0.

Ripensia va mai juca în retur acasă și cu CNS Cetate Deva, Unirea Alba Iulia, ACS Industria Galda și Pandurii II, iar ca deplasări la UTA BD II, Cermei, CS Nuova Mama Mia și ACS Poli II, pe când pe CS Millenium Giarmata o mai aștepată și încă alte două meciuri grele în rundele imediat următoare, acasă cu ACS Industria Galda de Jos și la Reșița, înaintea unei alte descinderi în Timișoara, la ACS Poli II.

Jocul difuzat aici în comentariu în direct LIVE TEXT de la ora 15 îi are ca arbitri pe Claudiu Gaitin (Ghiroda) – Ciprian Fiter (Sânmartin) și Radu Pascu (Oradea). Observatori FRF: Florian Mierea (Timișoara) și Cornel Pantea (Oradea).

Rezultatele de ieri, programul meciurilor de astăzi de la ora 15, dar și programul rundei viitoare și clasamentul la zi, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.