LIVE TEXT. Pe CFR, Mama Mia – Gloria Lunca Teuz Cermei 1-0: Niță 63

Mama Mia învinge cu 1-0 (0-0): Niță 63. Revenim…

Oaspeții reproșează arbitrului și după final faza primirii golului, referitor la o presupusă poziție de ofsaid, care n-a existat în opinia noastră. Centralul îi răspunde antrenorului Aslău pomenind de înregistrarea video.

90. Niță șutează în stâlpul porții, de la 10 metri, iar mingea îi revine lui Miculete, care, de la 6 metri, cu poarta goală, trimite peste transversală.

Dominare clară a Gloriei spre final, fără însă a fructifica. Oaspeții ratează egalarea pe mâna lor.

Două lovituri libere executate din lateral dreapta de Suslak, la care goal-keeper-ul lui Mama Mia a fost ezitant, punându-și buturile în pericol, dar baloanele au fost respinse de fundașii gazdelor cu lovituri de cap. În plus, arădenii au beneficiat și de 4 cornere, rămase fără rezultat.

CS Gloria Lunca Teuz Cermei aleargă după egalare, preluând frâiele jocului.

Chiper, înlocuit în minutul 74 cu Chivăran. Iar la oaspeți, Coșa îi lasă din minutul 76 locul lui Varga.

Minutul 68: iese Bulza și intră Diarra.

Minutul 63: 1-0 pentru CS Nuova Mama Mia. Băban îl lansează pe Niță pe partea dreaptă, unde se demarcă din fața lui Suslak, surprins avansat. Oaspeții solicită ofsaid, dar în van.

Suslak execută în minutul 54 o lovitură liberă de la 40 de metri, la care portarul gazdelor ezită și scapă balonul. Dacă ar fi fost pe cadrul buturilor, s-ar fi prelins în plasă, dar mingea a curs în corner.

Aceeași situație și în cazul lui Chiper, în minutul 50.

Minutul 47. Hilion scapă din nou singur cu portarul advers, însă în momentul în care șutează, se semnalizează ofsaid.

Pauză, 0-0. Mare risipă de efort din partea gazdelor, impulsionate de travaliul celor 4 jucători străini. Mai matură, Gloria caută să exploateze eventualele erori ale fragedei formații timișene, însă până acum fără succes.

Terenul, destul de denivelat și moale în zona mediană.

44. Băban, șut de la 20 de metri, pe jos, în dreapta portarului, de puțin pe lângă bară.

Minutul 39. Șulea se accidentează dar revine în teren.

Brigadă de arbitri foarte tânără, care se achită până acum cu brio de sarcinile avute.

Suslak, încă o lovitură liberă, reluată cu capul de Aldan, dar paralel cu linia porții. Tot 0-0.

Minutul 30. Hilion, demarcat în fața portarului arădean, care respinge. Bună ocazie de a deschide scorul pentru Mama Mia.

Suslak execută loviturile libere pentru CS Gloria Lunca Teuz Cermei dar cele din minutele 23 și 25 sunt respinse de apărarea timișeană.

19. Altă lovitură liberă, de la 25 de metri, executată tot de Băban, centrare, iar Baradji reia cu capul de la 6 metri puțin pe lângă stâlpul din dreapta al porții oaspeților.

14. Băban execută și cornerul, respins în față de portar.

13. Mama Mia, lovitură liberă de la 18 metri, perpendicular pe buturi. Băban, șut spre vinclu, respins de goal-keeper în corner.

11. Hilion, surprins în poziție de ofsaid, la 13 metri de buturile celor din Cermei.

Vizitatorii antrenați de Mircea Aslău domină primele minute ale partidei.

9. Altă fază fixă, lovitură liberă pentru oaspeți, după un fault la circa 40 de metri. Pasă în lateral lui Aldan, care șutează peste bară.

7. Al doilea corner al arădenilor. Execută tot Suslak iar fundașii timișenilor resping.

5. Primul corner: Suslak, iar cu capul, Coțoc reia peste transversală.

Minutul 2. Primă accidentare. Petrache, la centrul terenului. I s-au acordat îngrijiri medicale la marginea terenului, fiind transportat cu targa.

Joc început cu o întârziere de 7 minute. Lovitura de start, nouarul gazdelor, Chiper, pasându-i lui Băban.

Teren bun, foarte bun. Spectatori, 21. Timp cu soare, plăcut…

Observatorul de joc Florin Oglindoiu ne-a furnizat cu amabilitate componența echipelor. Gruparea organizatoare, gazdă, a refuzat furnizarea acestor date, în semn de protest față de Sporttim pentru o consemnare publicată ieri. Adevărul întotdeauna supără iar astfel se ajunge și la asemenea situații absurde. Protest!? Să aibă grijă cluburi divizionare românești precum cel timișean să strângă mai mult decât 21 de spectatori în tribună la un meci de Liga 3 și să conștientizeze aportul substanțial pe care îl aduce o publicație precum cotidianul Sporttim la popularizarea fenomenului sportiv și a grupării în speță.

Echipele…

CS Nuova Mama Mia: 12. Radu – 17. Baradji, 7. Macovei, 16. Băban, 9. Chiper, 15. Hilion, 13. Timiș, 4. Folarin, 6. Nanou, 8. Miculete, 10. Niță.

Rezerve: 1. Micu – 19. Brașoveanu, 11. Gheorghioiu, 18. Cioată, 5. Chivăran, 14. Ciobanu, 20. Catrici.

CS Gloria Lunca Teuz Cermei: 1. Rusu – 21. Suslak, 15. Cotoc, 11. Vereș, 4. Petrache, 20. Nistor, 5. Siclovan, 17. Aldan, 8. Coșa, 9. Bulza, 10. Șulea.

Rezerve: 47. Costea, 14. Gurban, 16. Diarra, 7. V. Brândușe, 19. Varga, 18. Morar, 6. F. Brândușe.

*

După exact patrusprezece săptămâni, 98 de zile, de la încheierea sezonului de toamnă pe stadionul CFR printr-un usturător 2-6 cu CNS Cetate Deva, CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic reia astăzi meciurile de campionat din ediția 2016-2017 a Seriei a IV-a în Liga 3 tot pe arena din preajma Gării de Nord a Timișoarei, și tot în compania unei formații oaspete dintr-un județ învecinat, nou-promovata arădeană CS Gloria Lunca Teuz Cermei.

Dacă pe treptele valorice ce încadrează întrecerea eșalonului trei s-a înregistrat peste iarnă o micșorare a numărului de cluburi participante, semnificativă în Liga 2 prin alte două abandonuri și lăsând Divizia D Timiș în 17 protagoniste prin retragerea lui ACF Băban Marcel Jimbolia, în schimb la nivelul Seriei a IV-a nu s-a consemnat nici o pierdere în rândul grupărilor care luau startul pe 2 septembrie 2016, dar schimbări totuși au survenit, de altă natură.

Astfel, divizionara C timișeană cândva vicecampioană a acestei serii, în 2014 și 2015, după care sezonul trecut l-a încheiat pe locul 10, mai continuă doar cu numele ca fiind CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic, când de fapt a fost preluată sub aripă de Marcel Băban, urmând a găzdui încă din această lună partidele acasă din C4 pe arena ex-divizionarei D din Jimbolia, în vreme ce lotul de jucători nu mai este același precum la încheierea turului de campionat, pătimiții sportivi care s-au confruntat anul trecut cu tot soiul de probleme ivite dinspre conducătorii alb-roșilor căutându-și alte echipe, care pe unde au putut, iar locul lor în efectiv fiind preluat de tinerii care au apărut în prima jumătate a campaniei în liga a patra județeană pentru jimbolieni, cu completări survenite în pauza hibernală.

Se mai menține așadar doar numele divizionarei C iar momentan, pentru partida de astăzi de la ora 15, și stadionul gazdă, CFR din Timișoara, însă protagoniștii sunt alții, formând o fragedă garnitură cu inserții inclusiv de peste hotare, sub bagheta ex-mijlocașului alb-violet Dan Mănăilă, antrenor al ”mânjilor” și în tur, la ACF Băban Marcel Jimbolia.

Implicit, o foarte dificilă misiune pentru colectivul elevat peste iarnă de la baza Diviziei D Timiș, cu numai 3 puncte adjudecate în 17 etape din tur, în întrecerea ligii a treia, în care prima oponentă este o nou-promovată din Divizia D Arad care a primit în sezonul de toamnă un număr egal de goluri cu liderul CS Național Sebiș, 15 în 13 runde, fiind depășită la acest capitol doar de CSM Școlar Reșița (12) și Ripensia Timișoara (14).

Mai mult, CS Gloria Lunca Teuz Cermei n-a mai pierdut în ultimele 4 deplasări din turul Seriei a IV-a, remizând pe rând 2-2 la Performanța Ighiu, 1-1 în Ciarda Roșie cu Ripensia și 0-0 la UTA Bătrâna Doamnă II, după care a și învins la căderea de cortină din 25 noiembrie, 2-0 la AFC Unirea 1924 Alba Iulia, astfel încât ultimul eșec pe alte terenuri datează din 23 septembrie, 1-0 pentru Pandurii II în cadrul etapei a patra. Ceea ce constituiau atunci abia primele puncte pierdute în actualul campionat de nou-promovata arădeană, care pornea lansat cu triumfuri la rând în primele 3 runde, 2-1 acasă cu CS Nuova Mama Mia, 1-0 la ACS Industria Galda și chiar 4-0 pe teren propriu cu ACS Poli II Timișoara.

Mama Mia va fi nevoită să se descurce și în absența a 2 accidentați, Robert Chiper respectiv Rees Longville-Daley, revenit peste hotare în vederea unui tratament medical. Ce va fi, aici, în comentariu text în direct.

Partida de pe CFR este una dintre cele 5 ale zilei de vineri în C4, fiind arbitrată de Călin Gheorghe Lazăr din Mediaș, asistat de Emeric Tocai (Alma) și Vasile Marius Duță (Avrig), observatori delegați fiind Oglindoiu respectiv Rojneai.

Partidele etapei a XIV-a, dintre care cele găzduite de grupările din Alba, ACS Industria Galda și Performanța Ighiu, au loc sâmbătă, sunt enumerate pe coloana dreaptă, laolaltă cu ierarhia la zi și meciurile rundei viitoare.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.