LIVE TEXT. Poli Timișoara – Gaz Metan Mediaș 0-1 ( 0-1 )

Final de meci. Poli este eliminată din Cupa României şi ratează şansa unei prezenţe în cupele europene sezonul viitor.

Minutul 93. Tameş aproape de gol. Şutul trimis din voleu trece puţine pe lângă.

Minutul 92. A intrat Medeiros în locul lui Bawab.

Minutul 90. Poli nu reuşeşte să se aropie periculos de poarta adversă. Patru minute de prelungiri

Minutul 88. Haţegan îşi intră în rol, fluierând aproape orice împotriva poliştilor.

Minutul 85. Schimbare la Mediaş. A intrat Buzean în locul lui Breveld.

Minutul 80. Ultima schimbare la Poli. A intrat Popovici în locul lui Curtean

Minutul 78. Goga îl serveşte din nou pe Curtean în faţa porţii, acesta centrează în faţa porţii, mingea fiind respinsă e Pleşca

Minutul 74. Iulian Tameş intră în locul lui Poparadu

Minutul 70. Poli nu mai reuşeşte să se apropie periculos de poarta adversă.

Minutul 60. Galben pentru Gorobsov.

Minutul 53. A intrat Axente în locul lui Chiş.

Minutul 49. Goga are o incursiune frumoasă, îl serveşte pe Curtean lateral stânga în careu, dar şutul acestuia trece deasupra porţii.

S-a dat startul reprizei secunde.

Statistica la pauză. Şuturi pe poartă 2-2; Şuturi la poartă 2-2; Cornere 5-2; Faulturi comise 4-9; Ofsaiduri 1-0; Galbene 2-2.

Pauză la Timişoara. Valentin Velcea are toate motivele să fie nemulţumit de prestaţia elevilor săi din primul mitan.

Minutul 45. Cartonaş galben văzut de Mera.

Minutul 38. Sepsi, neglijent, greşeşte o pasă în propria jumătate şi Bawab şutează periculos de la 18 metri, Lepmets fiind la post.

Minutul 32. Multe cornere pentru Poli, niciunul fără vreun rezultat pe tabelă deocamdată.

Minutul 31. Gorobsov şutează din nou periculos, la finele unui corner, de această dată balonul trecând peste transversală.

Minutul 28. Cristian Bud este înlocuit de Ciprian Petre, marcatorul golului părăsind terenul accidentat după faultul lui Scutaru.

Minutul 24. Ocazie uriaşă pentru Poli. Gorobsov execută impecabil o lovitură liberă de la 25 de metri, mingea lovind bara transversală.

Minutul 23. Scutaru primeşte un ˝galben˝, după un fault în urma căruia s-a lăsat avantaj.

Minutul 17. Breveld are poziţie de şut, de la 19 metri, poziţie centrală, dar trimite mult peste.

Minutul 16. Poli începe să pună presiune. Goga centrează către Curtean, care reia cu capul, puţin pe lângă.

Minutul 15. Bud, marcatorul golului oaspeţilor este avertizat cu cartonaş galben după o intrare dură la Curtean.

Minutul 13. Ocazie mare pentru Poli! Poparadu îi pasează lui Chiş, care trimite mingea în faţa porţii, de unde Ricketts nu poate relua către poartă.

Minutul 7. 0-1. Cristian Bud deschide scorul pentru Gaz Metan, din pasa lui Răzvan Avram

A început partida. Mulţi dintre timişoreni s-au lăsat învinşi de frig, probabil preferând să urmărească partida din faţa televizoarelor. Doar aproximativ 5000 de spectatori pe ˝Dan Păltinişanu˝. Commando Viola este ca  deobicei la înălţime, pregătind o coregrafie specială.

Poli (antrenor:Vali Velcea): Lepmets – Mera, Ilie, Scutaru, Sepsi – Chiş, Poparadu, Gorobsov, Curtean – Goga, Ricketts

Rezerve: Kirev, Popovici, Tameş, Axente, Sandu, Zaluschi, Pătraş

Gaz Metan (antrenor: Cristi Pustai): Pleşca – Hoban, Frăsinescu, Lazăr, Markovic, Todea, Breveld, Avram, Pîvulescu, Bawab, Bud

Rezerve: Vâtcă, Trtovac, Buzean, Vukadinovic, Petre, Miclea, Medeiros

Arbitrii: Ovidiu Haţegan, Miclos Nagy, Dorin Mudura

Politehnica Timișoara întâlnește astăzi, începând cu ora 18, prim-divizionara Gaz Metan Mediaș, în sferturile  Cupei României, alb-violeții sperând la o calificare în faza următoare şi, de ce nu, pas cu pas, la obținerea unui loc în Europa League pentru sezonul următor sau chiar cucerirea celui de-al treilea trofeu din istorie.

Rămâneți pe www.sporttim.ro, pentru a afla primii echipele de start și pentru a urmări comentariul live al partidei.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.