Lovitură după lovitură! ACS Poli câștigă și al treilea joc consecutiv

De o jumătate de sezon regulat a avut nevoie ACS Poli pentru a anula penalizarea de 14 puncte cu care a început sezonul. Succesele cu CSMS Iași și Viitorul Constanța au fost continuate cu o nouă victorie la zero, 2-0, pe terenul celor de la Concordia Chiajna, în ultima rundă a turului campionatului.

acs-poli-timisoara-130x125

”Lanterna roșie” a Ligii 1 a inaugurat etapa a XIII-a printr-un nou succes în deplasare, conturat vineri de la ora 18 pe sinteticul galben-verzilor tot după pauză, așa cum era cazul și la Iași, atunci prin reușita lui Drăghici din minutul 61, dar astăzi ceva mai târziu, în minutul 84 respectiv în prelungiri, după ce și luni, acasă cu FC Viitorul, timișorenii înscriau unicul gol în minutul 81.

A fost a doua confruntare directă dintre cele două competitoare din această toamnă. Ele s-au mai duelat în sferturi de finală ale Cupei Ligii. Pe 7 septembrie, pe stadionul ”Dan Păltinișanu”, ACS Poli i-a eliminat pe ilfoveni cu 2-1, golurile fiind marcate de Artean (13) și Croitoru (78), respectiv Albu (74), autor al autogolului de 0-2 de astăzi. Ionuț Popa a folosit atunci următoarea formulă de echipă: Curileac – Străuț, Scutaru, Șeroni, Novak – Artean, Poparadu (Llorente) – Bărbuț, Croitoru, Vădrariu (Doman) – Popovici (Henrique), în timp ce omologul său, Emil Săndoi, s-a bazat pe: Bălgrădean – Bărboianu, Albu, Melinte, Mamele – Bucurică, Buleică – Grădinaru (Cristescu), N. Roșu, Serediuc (Pena) – Constantinescu. Așadar, în linii mari, au fost jucătorii la care cei doi tehnicieni au apelat și pentru întrunirea de vineri seara din Liga întâi.

În ceea ce privește primul ”11” al timișorenilor, de remarcat că, față de succesul cu Viitorul Constanța din etapa precedentă, Ionuț Popa a efectuat vineri o singură modificare, în centrul defensivei Șeroni i-a luat locul lui Cânu, indisponibil pentru acest meci, alături de Scutaru, Neagu, Vădrariu, Pedro Henrique, Popovici și Poparadu.

În anterioarele deplasări, bănățenii acumulaseră puncte doar la Iași, unde au învins cu 1-0, și la Mediaș, la capătul remizei 1-1, ceea ce înseamnă că elevii lui Popa sunt la a treia ieșire consecutivă în Liga 1 fără înfrângere. De partea cealaltă, Chiajna câștigase acasă în acest campionat doar în compania nou-promovatei Gaz Metan. De altfel a fost singurul joc în care ilfovenii au marcat gol în fața propriilor suporteri.

Cu moralul ridicat după ultimele victorii care i-au îmbunătățit punctajul, ACS-ul a abordat aceeași tactică și contra trupei lui Emil Săndoi: s-a preocupat să păstreze tabela intactă până la pauză și a dat lovitura după reluare. De altfel, în primul mitan și-a creat o singură ocazie, la mijlocul reprizei, când șutul spaniolului Llorente, din afara careului, din poziție centrală, la firul ierbii, a fost reținut, nu cu mari emoții, de Bălgrădean.

După ce și-au trecut în cont cea mai mare ocazie, atunci când șutul lui Cristescu, de la marginea careului, s-a izbit de transversala porții lui Straton, gazdele aveau să piardă partida pe mâna lor, din cauza a trei erori flagrante în ultimul sfert de oră. Mai întâi, Cristescu a primit direct cartonașul roșu pentru o intervenție fără minge la Novak. Apoi, Bălgrădean s-a grăbit să execute o lovitură liberă, nu a așteptat ca Drăghici să ia distanța regulamentară și a șutat în fotbalistul timișorean, care nu a avut de îndeplinit decât o simplă formalitate: 0-1. Iar în prelungiri, fundașul Albu a reluat imparabil în propria poartă balonul centrat de nou-intratul Vraciu: 0-2.

De notat că, după Artean, Drăghici devine abia al doilea jucător al bănățenilor care marchează două goluri în acest campionat, el fiind și autorul unicului gol din disputa de la Iași.

Așadar, a fost a treia victorie consecutivă pentru timișoreni, tot fără gol primit. În acest sezon al Ligii 1, ACS Poli mai marcase mai mult de un gol doar în victoria din propriul fief, cu CSU Craiova. De asemenea, bănățenii nu mai obținuseră un succes la mai mult de un gol diferență de pe 28 noiembrie 2015, când pe stadionul „Dan Păltinișanu”, treceau de ASA Târgu-Mureș prin reușitele lui Luchin și Rufino din finalurile de repriză.

Până la următoarea partidă din Liga 1, tot în deplasare, cu FC Botoșani, de luni 31 octombrie de la ora 20,30, ACS Poli are de disputat, pe 26 octombrie, 16-imile Cupei României, cu divizionara secundă Chindia Târgoviște, la Mioveni, miercuri de la ora 18.

*

Concordia Chiajna – ACS Poli Timișoara 0-2 (0-0)

Stadion ” Concordia”, vineri 21 octombrie, ora 18.

Au marcat: 0-1 Drăghici (min. 84), de la 20 de metri, central, cu poarta goală, după gafa lui Bălgrădean, care a executat o lovitură liberă chiar în picioarele atacantului timișorean; 0-2 Albu (min. 90+3 – autogol), în urma centrării lui Vraciu de pe stânga, la care a respins balonul în plasă din 7 metri.

Concordia: Bălgrădean (c) – Feussi (N. Roșu, 71), Albu, Tincu, Bucurică – Grădinaru, Bărboianu, Melinte, Buleică (Serediuc, 64) – Cristescu (Pena, 77), Constantinescu.

Pe bancă: Drăghia – Mamele, Asanache, Cr. Ciobanu.

Antrenor: Emil Săndoi.

Poli: Straton – Străuț, Șeroni, Bocșan, Novak – Artean, Llorente – Bărbuț (Mailat, 81), Croitoru (c), Doman (Cârstocea, 72) – Drăghici (Vraciu, 88).

Pe bancă: Curileac – Fridrich, I. Roșu, Sîntean.

Antrenor: Ionuț Popa.

Arbitri: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) – Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca), Stelian Slabu (Braşov).

Cartonașe galbene: Melinte (28), Bucurică (41), Bălgrădean (82), Bărboianu (83), Albu (83) – Drăghici (57), Bărbuț (76), Șeroni (79), Artean (89), Straton (93).

Cartonaș roșu: Cristescu (75).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.