LPS Banatul pierde la Buftea finala Ligii Elitelor U17: 4-1 SC FC Viitorul Constanța

Juniorii B ai Liceului cu Program Sportiv ”Banatul” Timișoara au pătruns în finala cu trofeul pe masă a Ligii Elitelor U17, din cadrul Campionatului Național FRF, dar n-au câștigat ultimul act disputat astăzi după prânz în Ilfov, tranșat la scor de oponenții de la SC FC Viitorul Constanța, câștigători ai Seriei de Est a competiției: 4-1 (1-0) pentru reprezentanții Academiei de Fotbal Gheorghe Hagi.

Titlul național al juniorilor B a luat așadar calea litoralului, încă un rod al celor mai mari investiții efectuate la nivel național pe plan juvenil, prin inițiativa lui Gheorghe Hagi, cules astăzi pe terenul din Buftea, în apropierea Bucureștiului: SC FC Viitorul Constanţa U17 – LPS Banatul Timişoara U17 4-1 (1-0).

O suprafață bună de joc a constituit cadrul finalei de la ora 12:30 a ediției 2018-2019 în grupa I valorică a juniorilor sub 17 ani, Liga Elitelor, ultim act abordat și disputat cu multă voinţă și ardoare de oponentele din extremitățile țării, estică respectiv vestică, iar câştig de cauză au avut ”mânjii” Academiei de Fotbal Gheorghe Hagi, marcatori în primele minute ale fiecărei reprize. FC Viitorul avea să marcheze în cele din urmă de patru ori, după care a primit un gol către final.

Sezonul juniorilor bănățeni continuase cât se poate de bine prin calificarea în finală grație surclasării cu 6-0 a celor de la FCSB în returul acasă al penultimului act, dar astăzi le-a venit rândul să cedeze detașat, pe fondul unor oarecare slăbiciuni resimțite în prestații pe alte terenuri.

Dar finalistele se vor reîntâlni în Ilfov și vineri de la ora 11, în ultimul act al ediției în curs din competiția paralelă, Cupa României U17, în care au pătruns și pe acest front, semn al superiorității lor la nivel național.

Până atunci, în campionat s-a impus FC Viitorul, care a deschis scorul prin Robert Voicu în minutul 3, după o pasă de pe dreapta, a lui Louis Munteanu, jucător al meciului, autor al unei ”duble”, în minutele 50 şi 51.

Prima sa reușită, cu un şut de la 14 metri sub transversală, balonul căzând după linia porţii şi arbitrul validând golul, iar următoarea, cu un şut de la 13 metri lateral stânga, la colţul lung, în stânga portarului Ştefan, care a făcut minuni până în acel moment.

Golul de 4-0 a fost marcat în minutul 53, cădere totală, cu capul, din 7 metri, de Filip Ilie, în urma unei centrări primite de la Bodişteanu.

Și mai rău pentru timișoreni, în minutul 79 Gladun a fost eliminat pentru un fault comis din postură de ultim apărător, golul de onoare al învinșilor fiind marcat în minutul 84 de Tymoş, din apropiere, la o fază bine lucrată de Marjan Maric, de pe flancul drept, din 6 metri lateral, aşezând mingea în faţa porţii.

Junii lui Petcu s-au ales cu o dureroasă înfrângere în faţa unei echipe cu mult aplomb și mai pragmatică, juniori de la malul mării închizând gura indirect din teren și în plan sportiv într-o zi vitală în repertoriul băgătorilor de seamă unui ”mare analist” care s-a luat injust de opțiunea lui Gheorghe Hagi de a-și vedea de activitatea sa în lumea arenelor, ”marele analist” uitând probabil că se îndeletnicea cu scrieri pe la gazete de partid și de stat pe vremea când era voluntar obligatoriu să te înfățișezi la urne iar procentajele erau balonate spre sută la sută în favoarea aceluiași partid de stat. Cine servește lecții de democrație într-o societate în care istoria doar se repetă…

SC FC Viitorul Constanţa: 1. Sabin Stănciulescu – 2. Darius Grosu (cpt), 5. Gabriel Dănuleasa, 6. Gabriel Buţă, 3. Bogdan Lazăr, 4. Daniel Bârzu, 8. Robert Voicu, 11. Constantin Grameni, 10. Ştefan Bodişteanu, 9. Louis Munteanu, 7. Filip Mihai Ilie.

Antrenori: Constantin Fălina şi Ionuţ Mihu. Antrenor cu portarii: Emil Dobre.

Au mai jucat: 22. Iulian Buleică, 14. Nicolas Popescu, 18. Roberto Malaele, 17. Remus Mihai, 20. Roberto Mustacă.

Pe bancă: 12. Cosmin Trandafir, 15. Dan Sîrbu.

LPS Banatul Timișoara: 12. Mario Cassian Ștefan – 5. Marjan Maric, 3. Mădălin Florin Sturzu, 6. Cosmin Ștefan Gladun, 4. Alex Constantin Benea, 20. Giovani Nikolic, 14. Ioan Derbac, 8. Marius Lucian Simedru, 9. Denis Florin Giurgiu, 10. Zoran Mitrov (cpt.), 16. Ion Vasluian.

Antrenori: Cristian Petcu şi Ionuţ Vucea. Antrenor cu portarii: Wiliam Harasim.

Au mai jucat: 7. Adrian Ionuț Ilie, 15. Gheorghiţă Bostan, 11. Eduard Tismonar, 17. Denis Tymos, 1. Alex Dogaru.

Pe bancă: 15. Gabriel Milan Pantea, 2. Patrick Vegh.

Au arbitrat: Sorin Vădana – Dorin Lucaciu şi George Suciu. Arbitru de rezervă: Marius Spânu.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.