LPS Banatul Timişoara – FC Municipal 2012 Reşiţa 3-3 şi 3-1

Remiză cu juniorii A, într-un duel nerecomandat cardiacilor, succes cu echipa de locul I a juniorilor B, acesta este bilanţul lui LPS Banatul după a opta etapă în Seria 6 a Campionatului Naţional juvenil, ale cărei rezultate, cu ierarhiile, le puteţi lectura mai jos.

Pentru timişoreni urmează jocuri cheie, la Hunedoara respectiv acasă cu Pandurii Lignitul, după care, în ultima etapă a turului, se joacă FC Hunedoara – Pandurii Lignitul.

Dacă juniorii B ai liceului, antrenaţi de Claudiu Arba, se anunţau drept favoriţi din postura de lideri ai seriei în jocul de astăzi cu FC Municipal 2012 Reşiţa, venind în sud-estul Timişoarei de pe locul 6, cu 10 puncte şi doar 8 goluri marcate, în schimb juniorii A, cu Laurenţiu Pop pe banca tehnică, se aflau în faţa unui mult mai dificil examen, ocupanta locului 7, cu 10 puncte, primind vizita cărăşenilor de locul 3, cu 16 puncte.

Iar remiza de 3-3 a păstrat diferenţa de puncte între cele două formaţii, cu 3 etape înaintea încheierii turului.

Iar timişorenii îşi pot reproşa începutul visător de joc, în care două baloane pierdute cu seninătate i-au lovit cu efect de bumerang, pornind practic jocul de la… 0-2.

Astfel, 0-1 s-a înregistrat graţie lui Potocianu, care deschidea scorul în minutul 5, din lovitură liberă, de la 16 metri, după ce Mihali pierdea o minge în propria jumătate iar portarul Păduraru, ieşit în a bloca faza de contraatac, a comis fault, încasînd din fază fixă pe colţul său.

Mai apoi, şi Iakab pierdea balonul la mijlocul terenului, în minutul 24, permiţîndu-le oaspeţilor reşiţeni să profite şi pe mai departe, prin Văcărescu: 0-2.

Speranţele au renăscut la momentul ideal, înaintea pauzei, mai exact în minutul 42, cînd Palkovacs a marcat cu capul, de la 7 metri, la colţul lung, din centrarea lui Stancu: 1-2.

LPS Banatul a mai avut 3 mari ocazii de gol, prin Vlădică, scăpat spre poartă de la mijlocul terenului, şi prin acelaşi Vlădică respectiv Palkovacs, nemarcaţi fiind, pe cînd cărăşenii au fost cu reuşitele, exploatînd două greşeli timişorene.

Ultimul sfert de oră avea să fie incandescent, mai întîi, în minutul 75, Mihali egalînd cu o lovitură de cap, după un corner executat de acelaşi Stancu, pentru 2-2, iar apoi, în chiar ultimul minut, Reşiţa părînd a smulge toate cele 3 puncte.

Minutul 90 a adus un penalty acordat pentru un fault comis de Dănilă din lateral, lovitura de pedeapsă fiind transformată de Văcărescu, iar după ce Palkovacs şi Luca au avut şuturi respinse de vizitatori, minutul 95 a adus izbăvirea, 3-2 prin Stancu, după ce Abu Saleem Tamer a evadat printr-o cascadă de driblinguri.

Stancu, co-autor la două goluri, a ochit colţul lung, lîngă bară: 3-2. Cele 4 minute de prelungire s-au transformat în 5, pe seama a două înlocuiri în acest răstimp.

Laurenţiu Pop n-a contat pe Ionescu şi Mocanu, apelînd în schimb la…

LPS Banatul, juniori A: Păduraru – Costoia, Dănilă, Mihali, Râmneanţu (65, Cloşcă) – Acatrinei (75, Murariu), Iakab – Luca, Palkovacs – Stancu – Vlădică alem) (63, Abu S. Golopenţa, Miniş, Deian Marcu, Roman.

cartonaşe galbene: Iakab, Luca, Cloşcă, Dănilă.

***

Alex Rus şi Radu, 3-1 pentru juniorii B ai LPS Banatul, cu reşiţenii

Fără Contescu, accidentat, juniorii B ai LPS Banatul au obţinut şi cea de-a opta victorie din 8 jocuri, 3-1 cu reşiţenii de la FC Municipal 2012, prin reuşitele lui Alex Rus, în minutul 18, respectiv Radu, în minutele 45 şi 76, după ce oaspeţii reduceau din handicap în minutul 47.

LPS Banatul, juniori B: Ristea – Brînduş, Horcea, Mărginean, Petri – Radu, Ţugui (51, Giuricici), Gaidoş (56, Mitre), Livan (56, Herţanu) – Alex Rus, Răzvan Rus. Pe bancă: Cifor – Banciu, Chiricescu, Burdan.

***

Rezultate, clasamente:

ACS Poli – CSŞ Caransebeş 8-0 la juniori A şi 2-1 la juniori B; Energia Rovinari – Colegiul Naţional Sportiv Cetate Deva 5-2 (juniori A), 2-2 (juniori B); CSŞ Drobeta – Minerul Motru 0-2 şi 2-1; CSŞ Lugoj – CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu 0-5 şi 1-7; CS Turnu – FC Hunedoara 2-4 şi 0-2.

Juniori A

1. ACS Poli Timişoara 24 puncte – maxim (8 8 0 0 40-7); 2. CSŞ Drobeta 18p (8 6 0 2 25-13); 3. FC Municipal Reşiţa 17p (8 5 2 1 28-8); 4. Pandurii Tg. Jiu 17p (8 5 2 1 22-10); 5. Minerul Motru 14p; 6. Energia Rovinari 13p; 7. FC Hunedoara 12p; 8. LPS Banatul 11p (8 3 2 3 19-14); 9. CSŞ Caransebeş 5p; 10. CS Turnu 4p; 11. Deva 3p; 12. CSŞ Lugoj 0.

Juniori B…

1. LPS Banatul 24 puncte – maxim (8 8 0 0 41-5); 2. Pandurii Tg. Jiu 24p (8 8 0 0 28-4); 3. FC Hunedoara 22p (8 7 1 0 27-6); 4. ACS Poli 13p (8 4 1 3 18-10); 5. CSŞ Drobeta 12p; 6. CSŞ Caransebeş 10p; 7. FC Municipal 2012 Reşiţa 10p; 8. CNS Cetate Deva 7p; 9. CS Turnu 5p; 10. Minerul Motru 4p; 11. Energia Rovinari 3p (8 0 3 5 4-24); 12. CSŞ Lugoj 3p (8 1 0 7 3-28).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.