Juniorii A de la LPS Banatul au cedat pe ploaia de astăzi la un scor categoric în disputa pe teren propriu cu Pandurii Lignitul Târgu Jiu, contând pentru runda a V-a în Campionatul Naţional, Seria 6.

A fost 0-5 (0-2), timişorenii cedând iniţiativa în ultimele 7-8 minute ale primei părţi, în care au primit două goluri, al doilea din lovitură liberă.

Ulterior, spre mijlocul părţii a doua, elevii lui Claudiu Arba au primit şi cel de-al treilea gol, risipind orice şansă de a reface terenul pierdut în faţa unor oaspeţi superiori valorici.

Pe un teren totuşi bun, ţinând cont de ploaia căzută înaintea şi în timpul meciului, gorjenii de la Pandurii Lignitul au dominat destul de clar prima parte, ţinând-o pe LPS Banatul în corzi defensive, şi au profitat în repriza secundă de câteva erori copilăreşti ale timişorenilor, câştigând ceva mai clar decât a relevat cursul jocului la reluare.

Cu majoritatea juniorilor din generaţia 1995, spre deosebire de cei ai Banatului, din ´96, iar Contescu şi Maşniţă chiar din generaţia 1997, Pandurii a obţinut a patra victorie din 5 jocuri, adăugând celor 21 de goluri înscrise până acum.

LPS Banatul Timişoara: 5 2 1 2 8-10 7 puncte.

LPS Banatul a pierdut la juniori A în formula Păduraru – Brânduş, Contescu, Horcea, Petri – Herţanu, Gaidoş, Giuricici, Maşniţă – Abu Salem, Simescu.

Au mai jucat, din minutul 68, Mocanu, Roman şi Banciu, iar din minutul 80, şi Morariu.

Pe bancă au rămas Gabriel Rus, Vlădică şi Ardelean.

Etapa viitoare, la Arad, cu Bătrâna Doamnă UTA (CS Atletico).

*

Prim gol primit de juniorii B ai liderului LPS Banatul

LPS Banatul s-a revanşat ulterior, în jocul juniorilor B, trecând cu 2-1 de gorjeni, după un „meci uşor până în minutul 65, când portarul nostru a prins mingea, a fost lovit de adversar, dar şi-a făcut singur dreptate, a ripostat. A fost eliminat, cartonaş roşu şi penalty…”, aşa cum a explicat Ovidiu Vâlceanu, antrenor al timişorenilor.

Aşadar, dacă n-ar fi fost un act de indisciplină, „Banatul” şi-ar fi păstrat probabil imaculată rubrica golurilor primite şi după 400 de minute de joc. Eliminat, cu un sfert de oră înaintea finishului, portarul Luca.

Mailat a deschis scorul cu un şut care a fost deviat iar Pădurariu l-a majorat înaintea pauzei.

LPS Banatul Timişoara: 5 5 0 0 19-1 15 puncte.

LPS Banatul Timişoara, juniori B: Luca – Nicola, Stupu, Boldea, Drăghici – Mailat (60, Ciobănică), Dârnu (50, Barbura), Codrea, Benzar (65, Filip – portar) – Pădurariu (41, Grunţă), Budriş (50, Sebastian Smochină).

Program viitor pentru LPS Banatul: la ACS Bătrîna Doamnă UTA, acasă cu Metalul Reşiţa, la ACS Poli.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la LPS Banatul Timişoara – Pandurii Lignitul Târgu Jiu 0-5. Iar la juniori B, prim gol primit de elevii lui Vâlceanu