Luchin, abia intrat, stabileşte Poli – Arka Gdynia 3-1

Srdjan Luchin, cu o lovitură de cap, a conturat joi seară primul succes al Politehnicii în stagiul spaniol, stabilind în minutul 77 scorul final, 3-1 contra polonezilor de la Arka Gdynia, la şase minute după ce fusese introdus în joc de Dusan Uhrin jr., într-o garnitură alb-violetă mult întinerită, inclusiv cu mai mulţi jucători din propria pepinieră. Utilizarea tinerilor şi reuşitele lor sunt o mare bilă albă pentru truditorii din Centrul de Copii şi Juniori, rămaşi „la datorie” acasă, pe terenurile îngheţate ale clubului.

Uhrin jr. l-a evidenţiat în declaraţia sa pentru www.politimisoara.com pe Poparadu, a cărui evoluţie a catalogat-o drept excelentă, tehnicianul ceh anunţînd totodată că în jocul de duminică, împotriva Spartei Praga, îl va încerca pe Lukas Magera, aflat spre finele unei lungi perioade recuperatorii, cu antrenamente specifice individuale.

Joi, la Marbella Football Center, poliştii s-au desprins înaintea pauzei graţie lui Popovici, marcator în minutul 18, şi prin Pătraş, 2-0 în minutul 38, Luchin marcînd după ce Ivanovski redusese din diferenţă, puţin după pauză, pentru codaşa în Ekstraklasa, iar Cisovsky fusese eliminat din postura de ultim apărător, în minutul 70.

Poli a jucat în alcătuirea Lepmets – Krejci, Cisovsky, Mera, Scutaru – Matei (66, Lavecchia), Poparadu, Jitaru, Pătraş (65, Rocha) – Popovici (65, Ricketts), Axente (46, Nikolic). Uhrin foloseşte aşadar al treilea portar în tot atâtea meciuri amicale, după ce Pantilimon n-a luat gol de la Berner Sport Club Young Boys iar Taborda a încasat două boabe de la Lech Poznan.

Pentru violeţi urmează jocul din weekend cu campioana la zi a Cehiei şi totodată cea mai titrată trupă a campionatului noii republici, cu 11 titluri de la relansare, Sparta pragheză a lui Josef Chovanec, clasată pe locul secund în Tyny Gambrinus Ligy, la patru puncte în urma liderei Viktoria Plzen, şi propunînd atît un atac cu golgeterul Wilfried Bony, 10 goluri în toamnă, şi camerunezul Leonard Kweuke (5), cît şi o defensivă cu doar 11 goluri primite în 17 etape.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.