Mama Mia! Al doilea succes la rînd „afară”, tot cu 3-1

AS Nuova Mama Mia a cîştigat pentru a doua oară la rînd cu 3-1 în deplasare, după succesul repurtat în urmă cu două săptămîni la Giarmata. Divizionara C din Becichierecu Mic, cea mai periclitată trupă timişeană în ierarhia seriei a V-a, s-a impus vineri după amiază la Reşiţa, în faţa localnicei CS Municipal Şcolar, după ce a fost iniţial condusă: Oncică (28) – Luţă (29), Hodiş (44), Dragodan (90). Aşadar, în vinerea rundei a XXII-a, Poli II s-a impus cu 2-1 (1-0; Silaghi-Perju şi Artean) iar liderul ACS Recaş cu 2-0 (0-0), prin Szekely (58) şi Trandu (90), contra Flacărei Făget…

Zurbagiu a egalat imediat după ce cărăşenii deschideau scorul, cu un şut de la 14 metri pe jos, iar Hodiş a preluat conducerea pentru echipa pregătită de Sorin Bălu (foto prima pagină) şi Narcis Petre, cu un şut în diagonală de la 16 metri. Dragodan, introdus în minutul 80 în locul lui Luţă, a risipit emoţiile, fructificînd o combinaţie cu un-doi între Scînteie şi Zurbagiu, care a centrat de pe dreapta.

Cu Luţă revenit în premieră în acest retur de campionat, Mama Mia s-a impus în Valea Domanului, nu spre surprinderea antrenorului Bălu: „Echipa noastră are valoare şi tot timpul am crezut în noi. Prima repriză a fost una foarte bună din partea noastră, cînd ne-am creat alte 4 clare ocazii de gol, iar cea de-a doua a fost echilibrată, cu un plus pentru gazdele noastre”. Fără Glava, Mama Mia s-a impus în alcătuirea Iacob – Ştefanovici, Telescu, Hecsko – cpt, Burduhos (Bîldea; Buda) – Radu, Luţă (Dragodan), Zurbagiu, Centea (Scînteie) – Hodiş, Jilcu. Pe bancă: Culda – Semenea.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.