Mama Mia buşită de Autocatania, de la 2-1 la… 2-4

CS Nuova Mama Mia Becichierecu Mic şi-a îngreunat şi mai mult soarta în subsolul seriei a V-a a Diviziei C, cedând sâmbătă după-amiază cu 2-4 pe teren propriu, în faţa lui CS Scorilo Autocatania Caransebeş şi neadăugând zestrei de doar 7 puncte în clasament.

„Am plătit tribut greşelilor individuale care se tot repetă, în ciuda faptului că li se explică zilnic la antrenamente care le sunt atribuţiile pe post. Erorile în joc, atitudinea şi o lipsă de motivaţie şi mândrie personală concură la prestaţiile noastre, deşi, ca valori individuale, aceşti jucători ar putea spera la mai bine”, a spus Vali Sorescu după înfrângerea cu 2-4, la pauză 2-2, într-un meci „influenţat în unele momente de maniera părtinitoare de arbitraj”, după cum a mai menţionat antrenorul divizionarei C.

Sorescu consideră că s-ar fi cuvenit acordarea unui penalty la faza din minutul 5 al jocului cu clubul cărăşean, când, la un plonjon în încercarea de a respinge balonul cu capul, un jucător advers a comis henţ în careu, în faza imediat următoare Autocatania beneficiind la finele unui contraatac de o lovitură de la 11 metri pentru un presupus fault în careu comis de portarul Culda. Feneş a marcat pentru 0-1, ulterior Mama Mia întorcând rezultatul prin Panduru, din lovitură liberă, şi Zurbagiu, doar pentru a se vedea egalată în minutul 45, în urma unui corner, prin Patrona: 2-2 la pauză.

Ca şi cu Gloria Arad, în precedentul joc acasă, când Mama Mia a fost egalată, codaşa a risipit punctele în mitanul secund, când Neagu şi Văcărescu au desprins-o pe Autocatania în învingătoare: 2-4.

Sorescu, care îşi pregăteşte elevii pentru deplasarea la fruntaşa CFR Simeria, a pus sub semnul întrebării prestaţia brigăzii de arbitri arădene, Răzvan Cadar – Mihai Jivan, Sorin Rotaru, şi în special a asistenţilor, amintind şi de arbitrajele părtinitoare din primele etape ale returului: „Atacantul Coca a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene contra Gloriei Arad deşi fusese faultat în faza iniţială doar că, arbitrul fiind mascat, ceea ce a folosit ca scuză, a fost văzut ca fiind căzut peste adversar, presupunându-se că el faultase. Şi nu l-am putut utiliza astăzi”.

„Sperăm însă şi în continuare la clasarea măcar pe locul 12, conform cu potenţialul real al acestei echipe şi pregătirea efectuată în iarnă, şi care să ne scutească de emoţii în clasament”, a mai spus Sorescu, referindu-se la posibilitatea retrogradării drept echipa cu cea mai modestă linie de clasament dintre formaţiile clasate în cele 6 serii pe poziţiile deasupra liniei retrogradării directe.

Mama Mia a pierdut în alcătuirea Culda – Ştefanovici, Opriş (Piluţă), Solomon, Hodiş (46, Gârz) – Zurbagiu, Luţă (cpt), Micu (Gruescu), Gâldea – Panduru, Radu.

Autocatania, antrenată de Nelu Ibric, a început cu Vulpescu – Grigorie, Bălan, Patrona, Dumitru – Ţimbota, Feneş, Bălan (cpt), Ciobanu – Coman, Porcescu.

Într-un alt joc al seriei a V-a disputat sâmbătă în judeţul Timiş, Millenium Giarmata – FC Hunedoara 1-0, care consolidează implicit postura de lideră a Luceafărului Oradea.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.