Mama Mia ce pericol! „Suntem la jocul rezultatelor”, după 2-0

Duel cu serioase implicaţii în subsolul ierarhiei pe „Motorul” din Arad, unde Mama Mia Becichierecu Mic şi-a jucat sîmbătă seară una dintre ultimele şanse de menţinere în C5, după ce vineri seară penultima etapă aducea eşecul Gloriei CTP Arad acasă şi triumful nou-promovatei Flacăra Făget la Reşiţa, cu Gloria. Iar CS Vladimirescu 2003 s-a impus cu 2-0, antrenorul timişenilor, Sorin Bălu, concluzionînd că „suntem la jocul rezultatelor. Din păcate, a fost cel mai prost meci pe care l-am făcut de cînd sunt la această echipă, dar miza i-a copleşit pe jucători în chiar cel mai important moment”.

Iată aşadar consemnarea completă a jocului de pe „Motorul”, realizată la faţa locului… C.S. VLADIMIRESCU – MAMA MIA BECICHERECU MIC  2-0 (1-0): sîmbătă, 19 mai 2012; Stadion: Motorul; Teren: bun; Spectatori: 150. Arbitri: Şuta Adrian – Lucaci Cristian, Despa Radu (Baia Mare). Observatori: Speriosu Petre (Hunedoara), Croitoru Gheorghe (Turnu Severin)

C.S. VLADIMIRESCU: RUSU – Coca, SIGHETE, MIRCIOV, Istin – Kocsis (67 Homorogan), BANILIEVICI (cpt.), Petrescu (71 Georgiu), Ciubâncan – Mihai Alin (77 Cozea) – C. Rus (55 Leucuţa). Antrenor: Cristian Sculici

MAMA MIA BECICHERECU MIC: Culda – Ştefanovici, Telescu, Hecsko (cpt.), Burduhos – Radu (62 Scânteie), Zurbagiu, Buda(62 Centea), Bâldea (62 Semenea) – HODIŞ, Dragodan. Antrenor: Bălu Sorin

Cartonaşe galbene: Sighete, Mirciov, Cozea – Hecsko, Radu, Telescu. Cartonaş roşu: Georgiu.

Au marcat: MIRCIOV (min. 7), cu capul, din apropiere, la un corner executat de C. Rus; LEUCUŢA (min. 57), cu un lob de efect din afara careului mare, peste portarul Culda.

Meci de totul sau nimic pentru echipa oaspete. Poate de aceea, copleşiţi de importanţa partidei, cei de la Becicherecu Mic au început jocul cu multă reţinere şi, după numai câteva minute de la start, au primit un gol relativ uşor: 1-0.

După acest şoc, oaspeţii ies la atac şi în minutul 20 Hodiş scapă singur, dar ratează ocazia de egalare. Mai mult, în minutul 25, Dragodan execută periculos o lovitură liberă, dar Rusu, atent, respinge. Partida devine un joc de uzură şi numai şutul puternic al lui Ciubâncan, din ultimul minut al primei reprize, merită consemnat.

În minutul 55 Dragodan ratează cea mai mare ocazie a jocului, când, de la numai un metru, se încurcă în minge. Abia intrat în joc, Leucuţa reuşeşte un gol spectaculos, poate golul carierei sale. La acest scor oaspeţii încearcă o revenire în atac, dar intră în criză de idei şi timp. Când era prea târziu, Telescu a trecut vârf de atac, dar fără eficienţa scontată.

De notat că oaspeţii au avut un suport moral din partea lui … Gigi Borugă. După meci, stări de spirit diferite: gazdele, lipsite de griji, savurau victoria, oaspeţii – prăbuşiţi la centrul terenului, conştienţi de faptul că retrogradarea este tot mai greu de evitat. Confuz, să nu spun slab, arbitrajul lui Adrian Şuta, care a dezavantajat ambele echipe, mai ales pe timişeni.

Mama Mia, locul 15, cu 26 puncte, mai are acum acasă cu CFR Simeria şi la „lanterna roşie” Gloria Reşiţa, în ultima etapă, în vreme ce CS Vladimirescu 2003, ajunsă pe 10, la 35 de puncte, la Caransebeş şi acasă cu Şcolar Reşiţa. Totodată, Gloria Arad (locul 14, 28 puncte) mai are la Beiuş şi acasă cu ACS Recaş, în vreme ce Flacăra Făget (locul 13, 29 puncte) mai are acasă cu Naţional Sebiş şi la Unirea Valea lui Mihai.

În alte două dispute la retrogradare, derulate vineri, Gloria Reşiţa – Flacăra Făget 2-6: Marta (25), Jeler (49) – Gălan (12), Zetoun (21), Ghindaru (53), Marinaş (60 – autogol), R. Briciu (70), Cheda (75 – aut.); Gloria Arad – CSM Şcolar 0-3: Blănaru (55 – aut.), Beloescu (82, 84)

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Timişene și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.