Mama Mia, cel mai strâns eșec de până acum

După o săptămână de pauză dată de numărul impar de cluburi din Seria a IV-a, CS Nuova Mama Mia a înregistrat astăzi și cea de-a treia înfrângere la scor din tot atâtea apariții în noul sezon din Liga 3, dar totuși cea mai strânsă, 3-0 (3-0) pentru doljenii de la ACSO Filiași, care, la prima lor apariție considerată pe teren propriu, la Ișalnița, au conturat scorul final încă din prima jumătate de oră, rămânând totodată și fără gol primit după 270 de minute de fotbal.

Timișenii din subsolul ierarhiei, din această săptămână cu un nou staff pe bancă, Ciprian Urican director tehnic iar Cătălin Todorescu și Iulian Munteanu antrenori, trio înhămat în tentativa creșterii fragezilor componenți ai divizionarei C preluate sub aripa lui marcel Băban la Jimbolia, au izbutit să echilibreze a doua repriză a disputei din etapa a IV-a, plătind însă până atunci tribut lipsei de experiență competițională, exploatată de oltenii aflați la prima apariție acasă din actualul sezon.

Fără gol încasat în deplasările la Bălești și Deva, unde s-au impus cu 0-1 respectiv au remizat 0-0, doljenii au început în forță reprezentația de debut acasă, profitând de erorile defensive ale tinerei garnituri bănățene, depășită deja în minutul 6 după o minge lungă în zona centrală, finalizată de Ionuț Badea: 1-0

După mijlocul reprizei I, în minutul 25, tot în urma unei angajări lungi spre zona centrală a defensivei bănățene, s-a apreciat că mezinul căpitan Catrici a faultat în intrarea prin alunecare în suprafața de pedeapsă, dictându-se lovitură de la 11 metri, transformată de Nicușor Neacșu, care avea să marcheze din nou peste alte 5 minute, tot în urma unui balon lung expediat spre apărarea lui CS Nuova Mama Mia.

Astfel, după eșecul cu 4-0 de la Ghiroda și usturătorul 1-8 de pe CFR cu CSM Școlar Reșița, roșu-alb-negrii au scăpat ceva mai ieftin, ACSO Filiași rămânând în schimb neînvinsă pe podium, precum CS U Craiova II, în urma liderului ACS Șirineasa, cu 12 puncte din 12 posibile, primă clasată ce va fi vizitată în runda viitoare de trupa doljeană. Iar pentru Mama Mia un meci acasă, se speră la Jimbolia, cu Centrul Național de Pregătire Timișoara, după care o ieșire la Lugoj.

”Încercăm să creștem acești tineri jucători, care astăzi și-au îndeplinit sarcinile de joc, dar pe fondul tinereții lor au apărut și erorile”, a spus Cătălin Todorescu, antrenorul principal, care n-a contat în deplasarea pe arena ”Chimia” pe Beniamin Ngoubou, accidentat.

CS Nuova Mama Mia: Daniel Radu – Bogdan Mihalache, Alex Catrici – cpt., Ionuț Miculete, Alex Brașoveanu (90+1, Raul Chivăran), Denis Baban, Foudzi Sakarice, Robert Chiper (75, Mahaeadou Bakayoko), Adrian Gheorghioiu (81, Daniel Cioată), Sofiane Sassay, Denis Lumbala.

Rezerve: Ionuț Pascu, Cătălin Costoaie, Fabian Bursuc, Andrei Ciobanu.

Cartonașe galbene: Chiper, Brașoveanu, Gheorghioiu.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.