Mancaș, recital cu două goluri, un penalty obținut și o pasă de gol. Ghiroda, după prelungiri, în turul 2 al Cupei României, deși în 10: 4-2 (2-2, 1-0) cu CSM Lugoj

Cosmin Mancaș s-a dovedit a fi omul de impact al Ghirodei, câștigătoare a fazei județene Timiș în Cupa României 2016/7 care, în absența de pe bancă a antrenorului Paul Codrea, a învins și în turul I al întrecerii eliminatorii la nivel național, desprinzându-se după reprizele de prelungiri, în ciuda inferiorității numerice, de o divizionară C, nivel la care tinde să ajungă din liga a patra județeană, în care demarează în week-end.

La două luni și două zile după ce câștiga cu 2-1 la Sânnicolau Mare finala pe Timiș a Cupei României - foto, CS FC GHiroda a învins și în turul I național, cu 4-2 (2-2, 1-0), o divizionară C, din Lugoj. Revenim cu GALERIA FOTO

La două luni și două zile după ce câștiga cu 2-1 la Sânnicolau Mare finala pe Timiș a Cupei României – foto, CS FC Ghiroda a învins și în turul I național, cu 4-2 (2-2, 1-0), o divizionară C, din Lugoj. Revenim cu GALERIA FOTO

Până atunci, CS FC Ghiroda și-a onorat din plin miercuri de la ora 17,30 cartea de vizită, bisând la reușita câștigării în iunie a finalei fazei județene, la Sânnicolau Mare, contra Unirii, printr-o notabilă victorie în dauna unei grupări de Liga 3, CSM Lugoj. Și nu oricum, ci în 10 jucători, în urma eliminării lui Rareș Mureșan spre mijlocul reprizei a II-a.

Pe o vreme foarte călduroasă și în fața a nici 100 de spectatori, dintre care, la ora startului, circa 40 în tribună și încă 20 înspre artera de acces la arena din Giarmata Vii, divizionara D din Ghiroda și oaspeții lugojeni au oferit o foarte antrenantă și captivantă dispută eliminatorie, depășind binișor nivelul unui prim meci oficial la început de sezon.

Iar CS FC Ghiroda a păstrat nota impusă în această vară printr-o victorie într-un meci amical în dauna celor de la CSM, atunci chiar la Lugoj, cu 4-3, repetând isprava de a marca patru goluri într-o formulă incluzându-i ca noutăți pe Damian, sosit de la ASU Politehnica, și Centea, tot de la un nivel superior, de la CS Nuova Mama Mia.

CSM Lugoj, care încă n-a definitivat campania de transferări și legitimarea tuturor celor vizați pentru a evolua în 2016/7 pe Timiș, înfățișându-se totuși ca noutăți cu Silaghi-Perju, de la colega de eșalon Mama Mia, Horcea, de la vicecampioana ligii a patra din Mașloc, Păduraru, din fotbalul hunedorean, respectiv Ciobanu, de la Drobeta Turnu Severin, s-a aflat în această după-amiază în plină săptămână a încheierii stagiului de pregătire centralizată și înaintea altor partide de verificare, ceea ce se pare că a costat-o, gazdele din Ghiroda, pe podium la finalul stagiunii trecute de ”D”, fiind mai în priză competițională, înaintea debutului în campionat din week-end.

28

Așa încât albastru-albii Ghirodei au smuls în turul I național al Cupei României scalpul unei trupe de eșalon superior, roș-alb-roșii de la CSM Lugoj căzând în plus pe parcursul deplasării în trapa irosirii resurselor pe inutile proteste la adresa manierei de arbitraj, percepută de componenții vizitatoarei ca fiind nefavorabilă.

Ca joc, Cosmin Mancaș și-a arătat intențiile încă din debutul întâlnirii, în minutul 5 reglându-și tirul cu stângul, de la 14 metri, de puțin pe lângă vinclu. L-a imitat în minutele 10 și 15 Livan, cu șuturi de la 20 de metri puțin peste transversală, tot din partea lugojenilor ieșind apoi la rampă și Caius Marta, cu un șut de la 25 de metri, respins de Dubou în corner, în minutul 19.

După mijlocul reprizei I, în minutul 34, Dan Silaghi-Perju a scăpat singur pe stânga și a șutat de la 12 metri, dar Dubou s-a remarcat din nou, respingând în corner. La fel în minutul 41, când Damian a șutat la colțul scurt pe jos, de la 14 metri, dar Păduraru a respins tot în corner.

Puțin mai apoi, în minutul 43, Gaidoș a șutat de la 25 de metri și Păduraru a deturnat de sub transversală în corner, anticipând faza de gol din minutul 44. Gaidoș a executat cornerul iar Mancaș a șutat de la 14 metri, deschizând scorul: 1-0 și… pauză.

În dezavantaj pe tabela de marcaj, lugojenii au apăsat pedala de accelerație, reușind egalarea în minutul 58, la o cursă pe dreapta a lui Livan, cu centrare pe jos și o reluare de la 10 metri a lui Silaghi-Perju în stânga portarului: 1-1.

Scor la care CS FC Ghiroda a rămas în 10 jucători, în minutul 65, când Rareș Mureșan a văzut al doilea cartonaș galben, după o fază în care inițial protestase pentru un un ofsaid în care ar fi fost Silaghi-Perju, scăpat pe contraatac. Centralul a oprit jocul și a dictat însă fault, dar conform noilor prevederi regulamentare, faultul din postură de ultim apărător, comis la 25 de metri lateral dreapta, n-a fost sancționat direct cu cartonaș roșu, ci cu ”galben”, al doilea în cazul sportivului gazdelor.

Au început apoi și schimbările, minutul 70 aducându-l în teren pe Miheț pentru Dochița, dar au reintrat în cadru și golurile, pe final.

Astfel, în minutul 79 scorul a devenit 2-1, Mancaș semnând ”dubla” cu un superb șut de la 18 metri în vinclu, după ce Emanuel Pătrașcu fusese faultat la 17 metri, dar balonul respins de un oponent a fost fructificat prompt de numărul 13, beneficiind de o lege a avantajului excelent aplicată.

În minutul 81 a intrat la oaspeți Sărăcin și a ieșit Eduard Olariu, iar în minutul 85 a apărut și Bîrsan, la gazde în locul lui Centea, dar când puțini se mai așteptau CSM Lugoj a împins disputa în prelungiri. S-a întâmplat în minutul 89, când Silaghi-Perju a scăpat pe stânga pe contraatac, a intrat în careu, iar Gaidoș a aplicat o deposedare prin alunecare, reușită, la care s-a dictat însă lovitură de la 11 metri, vehement contestată îndelung de echipa gazdă. Fără replică, Dan Silaghi-Perju egalând, 2-2.

”Duble” așadar pentru Mancaș și Silaghi-Perju, dar și… alte 30 de minute pe căldură. Pe care gazdele le-au abordat cu ceva sânge proaspăt în plus, în cele 3 minute de prelungiri Stanciu intrând în locul lui Firuț.

Apoi, în minutul 96, a intrat și Bodochi la lugojeni, în locul lui Ciubotariu, iar în minutul 99 Damian a scăpat singur și a pus latul din 6 metri, însă puțin pe lângă stâlpul din dreapta al porții lugojene.

În minutul 105, Silaghi-Perju a scăpat singur spre poarta lui Dubou și a șutat de la 12 metri, execuție prinsă în 2 timpi.

Repriza a II-a de prelungiri a adus și desprinderea Ghirodei, mai întâi în minutul 108, când Precupanu l-a faultat pe același Mancaș în careu, penalty-ul fiind transformat de Pătrașcu, și cu un cartonaș galben în contul sportivului Lugojului. Fază la care și oaspeții au protestat, tot în zadar, că nu ar fi fost 11 metri…

În minutul 112 a ieșit și marta, intrând Loga, dar CSM Lugoj n-a mai avut ce să facă în minutul 116, când Mancaș l-a servit excelent pe stânga pe Damian, care a intrat în careu și de la 8 metri a pus latul la colțul lung: 4-2. Ulterior, după un minut de prelungiri, CS FC Ghiroda a savurat o prețioasă și frumoasă calificare în turul II național, de peste două săptămâni, reușita fiind conturată cu secundul Vlad Bura antrenor și… rezervă pe bancă, principalul Paul Codrea revenind mâine din concediu, înainte de startul în ”D” Timiș.

Revenim cu GALERIA FOTO și 3 declarații, dar până atunci componențele la start:

CS FC Ghiroda: 12. Alexandru Dubou – 4. Octavian Firuț, 27. Lucian Gavriluță, 18. Rareș Mureșan, 19. Narcis Damian, 17. Bogdan Centea, 22. Alexandru Gaidoș, 10. Leonard Naidin – cpt., 13. Cosmin Mancaș, 23. Emanuel Pătrașcu, 15. Florin Dochița.

Rezerve: 1. Alexandru Ilie – 5. Bogdan Miheț, 2. Vlad Bura, 11. Alexandru Bîrsan, 8. Marius Stanciu, 14. Valentin Danci.

CSM Lugoj: 1. George Păduraru – 4. Daniel Ciobanu, 7. Mădălin Livan, 8. Gabriel Ciubotariu, 10. Dan Perju-Silaghi, 11. Caius Marta, 14. Sergiu Precupanu – cpt, 17. Eduard Olariu, 19. Andrei Horcea, 20. Claudiu Roșie, 23. Răzvan Rus.

Rezerve: 12. Sorin Micșa – 3. Cosmin Loga, 9. Alexandru Bodochi, 18. Raul Peptănuș, 26. Andrei Sărăcin.

Arbitri: Dorin Voina – Ioan Humita și Alexandru Ilie – toți din Reșița.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.