Marin, după ACS Poli – CFR Cluj 2-2 de la 2-0 în minutul 90: ”N-am știut să folosim omul în plus”

Să ai 2-0 pe teren propriu și să joci în superioritate numerică, dar să nu învingi, primind două goluri în cele 3 minute de prelungiri, în ultimele faze ale partidei, iată cum a reușit în această seară ACS Poli să se înece precum țiganul la mal.

Avantajul terenului propriu, avantajul de a evolua mai bine de o jumătate de oră în 11 jucători față de cei 10 ai oaspeților, și mai ales avantajul scorului, 2-0 în minutul 90, ce putea fi de fapt chiar 3-0 nu doar la golul pe nedrept anulat lui Zicu pe motiv de ofsaid, iată cocktailul împrejurărilor favorabile ce n-a fost deloc fructificat de timișoreni, crunt dezamăgiți la final.

Dar nu este însă pentru prima oară în ultimele luni. ACS Poli – CFR Cluj s-a încheiat 2-2 (2-0), cei din Gruia rămânând astfel in extremis fără eșec în anul 2016. Ci este de fapt pentru a șaptea oară când timișorenii sunt egalați în acest campionat, primind goluri de la CS U Craiova, acasă, în minutul 88, la Ploiești – tot la 1-0, la Botoșani în minutul 74, la Giurgiu în minutul 86, din penalty, la Craiova în minutul 57 iar la Chiajna, în decembrie, în primul minut de prelungiri: 2-2. Ca și astăzi.

Florin Marin a spus la final că ”sunt dezamăgit, supărat, căci am controlat jocul. Am făcut un meci bun, ne-am organizat bine. CFR n-a avut ocazii. La 2-0 am înțeles că a fost gol valabil la Zicu dar, din păcate, am făcut un pas în spate. Nu am păstrat mingea, nu am mai pus presiune și le-am permis să egaleze. Am pierdut două puncte importante”.

Marin a mai explicat și că ”pe Scutaru l-am înlocuit pentru că avea probleme medicale. Cele două goluri puteau fi însă evitate de Strauss (n.n.: ambele expediate spre colțul scurt), dar n-am știut să folosim omul în plus…”

Concluzia? ”În mod normal, aș fi fost mulțumit cu un rezultat de egalitate, având în vedere că CFR Cluj e printre cele mai puternice echipe din play-out, care nu pierduse în 2016, dar după cum s-a desfășurat jocul, meritam să câștigăm”.

Căpitanul Camora și Petrucci au marcat pentru CFR în minutele 90+1 și 90+3.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.