Meci frumos la Bistrița, un punct pentru Poli!

Poli a respectat luni seară tradiţia de a nu pierde în fieful Gloriei, plecând cu a opta remiză din ultimele sale 9 vizite la Bistriţa, şi încă una cu goluri multe, ca pe 4 decembrie 2010, când se încheia 3-3, acum Goga preluând chiar conducerea, ce-i drept doar pentru 5 minute. Cele două formații, neînvinse în acest debut de sezon, au demonstrat pe teren că această partidă ar fi trebuit să aibă loc cu un eșalon mai sus, spectatorii prezenți având parte de o partidă bună, un joc deschis și patru goluri.

Poliştii au cedat astfel şefia altor violeţi, argeşenii, la golaveraj, rămânând însă neînvinşi în 6 partide oficiale disputate în acest nou sezon şi pregătindu-se de o nouă deplasare, la finele săptămânii, la Alba Iulia, poate cu regretul de a se vedea conduşi şi egalaţi mereu din faze fixe…

Gloria a început mai bine meciul, având prima ocazie în minutul 6 când Predescu l-a pus în valoare pe Lepmets după o lovitură, portarul Timișoarei respingând mingea peste poartă. A urmat câte o jumătate de ocazie de fiecare poartă, după care golul superb reușit de Marius Feher în minutul 20, după un șut din prima în urma unui corner. Poli s-a trezit și a reușit egalarea 15 minute mai târziu prin Curtean, care a finalizat după o pasă de playmaker adevarat livrată de Poparadu.

Imediat după pauză, bănățenii au trecut în avantaj pe tabelă în urma unei combinații Tameș-Axente-Goga, finalizată de ultimul. Avantajul formației noastre nu a durat prea mult, Voinea restabilind egalitatea în minutul 52 după o bâlbâială în careu la un corner al bistrițenilor. Politehnica a continuat să caute drumul spre victorie, dar era cât pe ce să plece învinsă, după un contraatac al Gloriei din minutul 87, când Curtuiuș a scapat singur cu Lepmets, a strecurat mingea pe lângă acesta, dar Scutaru a salvat din fața porții.

Una peste alta, un meci bun reușit de băieții noștrii, luând în considerare prestațiile din ultimele două etape și meciurile din cupă, singura bulină neagră din această partidă putând fi acordată lui Axente, după o evoluție foarte modestă. Același lucru s-ar putea remarca și la Curtean, acesta spălându-și păcatele doar prin reușita din prima repriză.

Gloria – Poli 2-2 (1-1)

Au marcat Feher ´20; Curtuiuș ´52 /Curtean ´36; Goga´46

Gloria Bistrița (antrenor: Nicolae Manea): Irimia – Anton(Curtuiuș, ´68), Tudose, Năstase, Velcovici – Costache(Constantin, ´77), Predescu, Feher, Mărginean – Roman, Silvăşan ( Voinea, ´12).

Poli Timișoara (antrenor Valentin Velcea): Lepmets – Dăruială, Ilie, Mera (Ricketts, ´33), Sepsi – Scutaru, Poparadu (Gorobsov, ´91) – Goga, Tameş, Curtean(Pătraș, ´66) – Axente. Pe bancă: Kirev – Zăgrean, Sava.

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la Meci frumos la Bistrița, un punct pentru Poli!

1. Florea Cioacă spune:

Frumos de mama focului…Dar gustos? Ioc. Nu este posibil ca după această partidă să iasă ELEFANTUL, adică Iancu, în emisiunea unui alt elefant, Iovanovici, la atac. Cică Goga este circar, Goga nu corespunde etc. Dar de ce bre, nu l-ai vândut!? De ce ești miticule neam de traisă și-l jignești pe Goga în așa hal. Care mintos l-a adus la Timișoara și i-a dat salariu astronomic!? L-ai tras pe careva la răspundere după managementul defectoas? De ce încă îl mai ții pe imbecilul de Chivorchian cu salariul astronomic la Timișoara, iar acesta se comportă ca un birjar? De ce pălăria lui Anatol îl mai ții aici pe strâmbul și handicapatul de Stanciu aici. Să aducă bulgari din Italia!? Deja noi știm că nu ai caracter și că în curând Goga va fi liber de contract. De aceea ești lioarcă ofuscat pe jucătorul care nu a vrut să-ți satisfacă plăcerile și să-l dai pe unde doreau mușchii tăi. Băi Iancule, nu are rost să te mai văicărești pe la tv-iovanovici că nu te mai obligă nimeni să triăești la București și să ”iubești” Timișoara. Aruncă dracului prosopul și adună-ți și trepădușii trimiși pe aici. Mă refer la nesimți-ții de Chivorchian și Stanciu. Doi atotștiutori care aduc ”ditamai” jucători de aiurea – de la care iau comisioane – iar tinerii din Timișoara freacă băncile și tușa fără nici o replică. O să vă vină rândul la toți cei care distrugeți fotbalul timișorean. Și nu o să-i uităm nici pe cei care susțin aceste demersuri vizibile. Veți vedea voi acoliților și iresponsabililor ce o să fie anul viitor cu generațiile de copii de care acum vă bateți joc. Hai, pa!