Mediop reintră cu 3 goluri, de la pauză. FOTO: Ripensia – Unirea Banloc 9-0 (3-0) la Urseni. Alte rezultate, marcatori…

Cu o săptămână și jumătate înaintea începerii returului în Liga 3 dar și în Divizia D Timiș, o nou-promovată în cel de-al treilea eșalon, Ripensia, și o formație din liga a IV-a, Unirea Banloc, s-au întâlnit astăzi la Urseni, pentru o partidă de verificare. Care n-a fost unica din acest mijloc de săptămână, și alte grupări timișene măsurându-și forțele în perspectiva debutului stagiunii de primăvară.

Astfel, tot astăzi, într-un duel al divizionarelor C, CS Gloria Lunca Teuz Cermei – CS Millenium Giarmata s-a încheiat 1-2 (0-2), Dorin Codrea și Sebastian Stoica marcând pentru timișenii de la care Ștefănescu a ochit în minutul 34 transversala, iar echipa de liga a III-a ACS Poli II s-a înclinat de la ora 15,30 pe terenul sintetic din complexul sportiv ”Dan Păltinișanu” în fața celor de la Voința Biled, din ”D Timiș”, cu 3-4 (1-1), autori ai golurilor fiind Velcotă, Oprea și Popan pentru timișoreni respectiv Florin Sandu de două ori, Mihalache și Nemițeanu pentru vizitatori.

A fost și un amical anulat, ACS Ghiroda – Seceani, dat fiind că oaspeții nu s-au prezentat la joc, dar o altă partidă de verificare a avut loc și ieri, Ripensia II – Cocoșul Orțișoara 1-2 (1-1), Claudiu Barb înscriind pentru echipa a doua a divizionarei C iar Gabriel Gînju și Bogdan Ferțu pentru divizionarii D.

Tot la Urseni, dar astăzi, Ripensia și-a aliniat prima garnitură, din Liga 3, dispunând la scor de Unirea Banloc, cu 9-0 (3-0), după o primă repriză în general mai bună.

Conform programării inițiale, Ripensia ar fi trebuit astăzi să joace revanșa în deplasare cu divizionara D arădeană Crișul Chișineu Criș, un retur al amicalului de miercurea trecută, însă dat fiind accidentările survenite în respectivul meci în tabăra timișorenilor, contrariați de asprimea cu tente de periculozitate manifestată în prestația celor din liga a patra, clubul roșu-galben a renunțat la o nouă dispută cu cei din județul vecin, rămânând în schimb fideli suprafeței de joc din Urseni, pe care au organizat și întâlnirea de verificare de astăzi, cu cei din Banloc.

După respectivul Ripensia – Crișul 1-1, Sporttim relata prompt, conform realității, că revanșa cu arădenii nu va mai avea loc, ci va fi înlocuită tot pentru astăzi cu un amical la Urseni contra Unirii, ceea ce s-a și dovedit și întâmplat, precum și aspectul că, așa cum a și fost, Matiș înscria golul timișorenilor, detalii cât se poate de corecte, care au atras însă autorului acestor rânduri recepționarea unui apel telefonic de pe un număr privat, fără afișare, din partea unei persoane care nu s-a prezentat, dar care a lansat întrebări în privința celor două aspecte.

Chiar nu mai este posibil să consemnezi nici măcar asemenea banale amănunte reale de la un oarecare joc amical între divizionare C și D fără să fii luat la întrebări de persoane care nu își dezvăluie identitatea și numărul de pe care apelează!?! De ce asemenea impulsuri de opacitate, tăinuire, secretomanie și lipsă de transparență vizavi de Ripensia dinspre câte un individ atașat de culorile roșu-galben!? Într-o societate sănătoasă și normală, asemenea reacții din umbră sunt cât se poate de deranjante, pe când activitatea firească a presei de a informa n-ar trebui de fapt să deranjeze câtuși de puțin, ba din contră.

În fine…

Amicalul de astăzi a început la ora 16, și nu la 15,30, cum se planificase inițial, dat fiind întârzierea agățării plaselor la porți, iar partida s-a urnit din loc fără fanioane în colțurile terenului din Urseni.

Unde Ripensia s-a aliniat cu Rădulescu – Vlădia, Hecsko, Apro, Toma, Popa, Briciu, Stoi, Olar, Golda și Dumiter, înscriind de 3 ori în prima parte, prin Vlădia, cu capul, în minutul 16, de la 6 metri, după cornerul lui Popa, respectiv Dumiter, mai întâi scăpat singur în minutul 26, cu un șut plasat pe lângă portarul Unirii, după ce era lansat în adâncime, la 25 de metri, de Popa, iar apoi cu o reluare impecabilă de la 17 metri, bară transversală – gol, prin ricoșeu: 3-0.

La pauză, Steop și Trandu au apelat la formula Gkakos – Luca, Vasiliu, Vlădia, Grunță, Filip, Mânecan, Bobină, Nanu, Matiș și Mediop, mai apoi, din minutul 75, intrând și Olărescu, iar Ripensia a marcat de două ori mai multe goluri.

Mai întâi, în minutul 53, Ivănescu, de la cei din Banloc, a ochit transversala, dar Mediop a scăpat singur spre buturi în minutul 65 și a înscris primul gol din pregătirile de iarnă. Nanu a scăpat și el singur pe contraatac și a făcut 5-0 în minutul 70 iar Olărescu a marcat imediat după ce a intrat în teren, în minutul 76.

Mediop a mai marcat de două ori, în minutele 80 și 85, pe alte contraatacuri, iar Nanu a stabilit scorul final în minutul 89, din penalty.

Ripensia va juca următorul meci amical la Deta, cu echipa locală de liga a V-a, sâmbătă la 11, după care Unirea Banloc va evolua duminică în compania celor din Denta, învinșii la scor de astăzi aliniindu-se la start în alcătuirea Marta – Semeniuc, Gîtin, Cozma, Burtan, Botorea, Briceag, Ivănescu, Darius Ioan, Turdășan, Radovan, schimbată la pauză de Teodor Suciu prin Clipei, Nemeș, Horaniț, Avram, Periat, Orbulescu, Luminosu și Toța.

Arbitri: Elisei Balaj – Denis Mihăescu și Dragoș Ghinea.

La finalul săptămânii viitoare, jocul oficial al Unirii Banloc la Gătaia va fi între cele 8 ale primei etape din returul Diviziei D Timiș, programată în 3-5 martie dar fără ACF Băban Marcel Jimbolia – Timișul Șag, 0-3 prin retragerea gazdelor din întrecerea returului, iar deplasarea Ripensiei vineri 3 martie de la ora 15 la Național Sebiș se va număra între cele 7 întâlniri ale rundei inaugurale din returul Seriei a IV-a în Liga 3, a 14-a a sezonului. Programul complet al etapelor inaugurale din C4 și Divizia D Timiș, pe coloana dreaptă, a clasamentelor.

În week-end, ACS Poli II va organiza duminică un joc amical internațional de la ora 16, pe terenul sintetic de la ”Dan Păltinișanu”, într-un cuplaj incluzând și un meci oficial din optimile Cupei României la fotbal feminin, Fortuna Becicherecu Mic – CFR Timișoara, anunțat de la ora 14.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.