Millenium Giarmata doarme pentru o noapte în fotoliul de lider

CS Millenium Giarmata, o echipă care abia a primit un prim gol în cele 5 deplasări în care încă n-a pierdut, a confirmat şi astăzi după-amiază, în antepenultima etapă din C4, că este mai vulnerabilă acasă, încasînd şi de această dată o „boabă” dar întorcînd totuşi rezultatul graţie unui Corlăţeanu intrat pe parcurs, succes cu 2-1 în dauna unicei grupări fără succes din C4 cu care alb-albaştrii sunt temporar pe primul loc în serie, la golaveraj faţă de Flacăra Făget, ce joacă mîine de la ora 14, la Craiova, cu CS A.S.R.A. Apa.

Într-adevăr, chiar şi cu un joc în plus disputat, 9 faţă de cele opt ale timişenilor din Calea Şagului, Flacăra Făget, cei din Giarmata dorm vineri noapte în fotoliul de lideri ai seriei, trecînd ce-i drept de o grupare aflată abia la cel de-al patrulea gol marcat în 10 dispute, dintre care 5 le-a remizat iar 5 le-a pierdut.

Astfel, după cel mai clar succes stagional extern reuşit în noua campanie, 3-1 săptămîna trecută la Caransebeş, cu care a urcat pe locul 2 în dauna Autocataniei, poziţie pe care se regăsea şi după runda a şasea, CS Millenium a făcut uitată astăzi ultima evoluţie acasă, 0-1 cu Pandurii II, cel puţin în privinţa scorului, trecînd cu 2-1 (1-1) de CS Vladimirescu (Arad), singura grupare fără victorie în cont în precedentele 9 meciuri dar totodată una dintre cele 3 formaţii cu cîte 5 remize la activ. „Este important că ne-am apropiat toate cele 3 puncte şi suntem primii pentru o zi, pînă mîine, la egalitate de puncte cu Flacăra”, a concluzionat secundul Ilie Stoican, după victoria la limită acontată pe un teren totuşi bun al arenei „Nicu Moraru” din Giarmata, la capătul unui meci în care „am jucat mai slăbuţ, nu la fel de bine ca şi la Caransebeş. Însă am căutat după pauză să forţăm victoria şi am efectuat două schimbări deodată, iar Corlăţeanu a intrat foarte bine în joc şi a înscris cu o bună execuţie”.

„Tot timpul trebuie să revenim după ce primim un gol vremelnic”, a mai notat Stoican pe seama predilecţiei Milleniumului de a încasa goluri pe teren propriu, acesta fiind cel de-al 5-lea încasat în 4 meciuri, după 5-1 cu Apa Craiova, 3-2 cu FC Municipal 2012 Reşiţa şi 0-1 cu Pandurii II, de această dată din penalty, transformat de Coca, după o incursiune arădeană purtată pe frontul drept al gazdelor timişene, unde Oneţ a faultat imprudent printr-o alunecare.

Acelaşi Oneţ îşi repara însă peste numai 4 minute greşeala, în urma unei alte faze fixe, cornerul executat de Dancia, pe care l-a fructificat cu capul, pentru 1-1 în minutul 19.

Cu Mihălceanu respectiv Corlăţeanu intraţi puţin după pauză în locurile lui Luchici şi Mihuţa, CS Millenium a semnat golul celor 3 puncte în minutul 73, cînd Gideon a trimis o pasă între fundaşii adverşi iar rezerva Corlăţeanu a înscris la colţul scurt: 2-1.

Rezultat care s-ar fi putut majora în minutul 85, cînd gazdele, astăzi fără Zaluschi dar reintroducîndu-l treptat pe Călin Marius, după accidentare, au ratat o mare ocazie prin Moroşan.

Călin Cojocaru şi Ilie Stoican l-au menţinut pe Michel Rosenblum ca fundaş dreapta, consecvenţi în urma utilizării sale în defensivă la Caransebeş, unde CS Millenium dădea lovitura.

CS Millenium Giarmata: Nariţa – Rosenblum (80, Călin Marius), Oneţ, Francescu, Dancia – Mihuţa (50, Corlăţeanu), Bungău, Leucă (70, Hecsko), Luchici (50, Mihălceanu) – Moroşan, Gideon. Pe bancă: Ţurcaş – Băişan, Tăbăcaru.

Cartonaşe galbene: Bungău, Oneţ, Corlăţeanu. Oneţ va fi suspendat pentru deplasarea la Muncitorul Reşiţa, urmînd însă a reveni în ultima dispută a turului, acasă cu Vulturii Lugoj.

Rezultate C4 (etapa a XI-a):

Minerul Motru – Pandurii II 1-0: Răduca (61); Millenium Giarmata – Vladimirescu 2003 2-1: Oneţ (19), Corlăţeanu (73) / Coca (15 – pen.); AFCM Reşiţa – Muncitorul Reşiţa 2-2: Ţimbotă (29), Bobină (70) / Biţiş (42, 61); Minerul Mătăsari – Vulturii Lugoj 1-0: Ştoiu (62).

CS Apă Craiova – Flacăra Făget, se dispută mâine, de la ora 14:00. Autocatania Caransebeş şi Jiul Rovinari stau.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.