Millenium, 1-0 tur-retur cu cei din Deva

CS Millenium Giarmata a efectuat un pas înainte de la o săptămână la alta, remiză acasă vinerea trecută cu hunedorenii, victorie astăzi de la ora 15 cu vecinii acestora, devenii, de care s-au desprins astfel la capătul unui duel abordat de la egalitate de puncte, bănățenii semnând astfel un dublu triumf cu 1-0 în fața junilor de la LPS Cetate.

Cu câte un gol marcat pe meci în aceste prime apariții oficiale din 2019, timișenii au pornit așadar cu bine în noul an, alegându-se cu 4 puncte din șase posibile în întâlnirile organizate pe propria arenă ”Nicu Moraru”.

Astăzi după-amiază, CS Millenium a obținut o victorie la limită în faţa tinerilor de sub Cetatea Devei, adăugând celor 4 succese acasă din tur, completate atunci de un unic triumf pe teren advers, în runda secundă, tocmai în dauna acelorași oponenți: CS Millenium Giarmata – LPS Cetate Deva 1-0 (1-0).

Unicul gol al meciului a fost marcat de fundașul Raul Cochinţu, cu o lovitură de cap din apropiere, în urma unei centrări perfecte din corner, executat de Negrei în prelungirile reprizei I. O reușită la momentul oportun…

Timișenii ar fi putut însă deschide scorul chiar mai repede, în minutul 19, prin Daminuţă, care a nimerit din marginea careului de 16 metri stâlpul din stânga al porții apărate de Andrei Raţ.

Gazdele au abordat meciul din etapa a XVII-a în seria vestică prin a apela la 3 nume noi față de componenții formației de start de vinerea trecută, și anume Olteanu, Ferțu și Florin Călin, în vreme ce astăzi n-au mai început Sporin, Pricop și Beloescu. Oaspeții s-au aliniat cu un unsprezece mai tânăr, cu o medie de vârstă a titularilor cu circa 3 ani și jumătate mai scăzută decât a bănățenilor.

*

Răzvan Leucă (antrenor principal CS Millenium): ”A fost un meci echilibrat, în care ne-am propus obţinerea celor trei puncte, foarte importante, lucru pe care l-am reuşit. La fel şi în meciurile viitoare, este mult mai important să obţinem puncte, decât să practicăm un joc frumos”.

*

CS Millenium: 1. Sergiu Narița (n. 1981) – 22. Mircea Stupu (1997), 4. Raul Cochințu (1999), 17. Robert Covăsală (1993), 15. Dan Negrei (1993) – 5. Bogdan Ferțu (2000), 21. Nick Olteanu (1998) – 7. Michel Rosenblum (1988), 9. Florin Călin (1999), 10. Marius Călin (1989) – 6. Cristian Daminuță (1990).

Au mai jucat: 14. Remi Ochea (n. 1999), din minutul 60, în locul lui Florin Călin; 8. Romică Corlăţeanu (1993), din minutul 75 în locul lui Ferțu; 9. Florin Călin (1999), din minutul 75 în locul lui Popan; 18. Alin Pricop (1999), din minutul 80 în locul lui Marius Călin; 20. Narcis Popan (1999) din minutul 88 în locul lui Daminuță.

Rezerve: 12. Alex Ciută (2001) – 11. Darius Buzdugan (1995), 5. Răzvan Leucă (1981).

LPS Cetate Deva: 1. Andrei Raț (n. 1993) – 16. Roland Kelemen (1996), 6. Eduard Dina (1996), 3. Miroslav Radak (1995), 22. Andrei Mirică (2001), 4. Alin Barica (1999), 20. Claudiu Roșie (1998), 10. Alexandru Muscă (1996), 9. Cristian Cocan (1995), 8. Mario Boldea (1997), 7. Marius Lupu (1999).

Rezerve la start: 12. Rareș Anton (1999) – 13. Ionatan Jude (1997), 23. Tegbo Dum Mene Best (1993), 2. Ionuț Miculete (1993), 25. Antonio Teodorescu (1999), 17. Bogdan Cuibari (1998) și 23. Andrei Suciu (2000).

Rezultatele zilei în C4, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , . Salvează legătura permanentă.