Millenium, depășită pe final la Chișineu Criș

CS Millenium Giarmata a încheiat deplasările turului în seria vestică a Ligii 3 prin cea de-a șasea înfrângere în 8 partide pe teren advers, eșec conturat în ultimele minute ale jocului din etapa a XIV-a în fieful unei formații revenite astfel pe podiumul întrecerii: Crişul Chişineu Criş – CS Millenium Giarmata 2-1 (1-1).

Fără victorie în ultimele 4 partide și cu un singur punct adjudecat din ultimele 12 posibile, bănățenii aveau o misiune dintre cele mai dificile în ieșirea de la ora 14 pe un teren pe care marea majoritate a vizitatoarelor s-au recunoscut învinse, fruntașa CS Șoimii Lipova remizând alb în fief-ul Crișului.

Fie și așa, oaspeţii din Giarmata au deschis scorul în județul Arad și încă repede, deja în minutul 5, la o incursiune a lui Sporin pe flancul stâng, centrarea perfectă fiind fructificată de la 7-8 metri de George Beloescu, cu capul, în dreapta portarului… 0-1.

Mică lovitură de teatru din partea vizitatorilor din ultima treime a clasamentului, pe terenul unei grupări din plutonul fruntaș, însă liniștea timișenilor n-a ținut mult, în minutul 18 Rosenblum faultându-l în careu pe Ianc, lovitură de la 11 metri transformată de Alin Pavel… 1-1.

Zece minute mai târziu, oaspeţii solicitau la rândul lor o lovitură de la 11 metri într-o fază similară celei derulate la cealaltă poartă, Ochea fiind faultat în careu, dar jocul a continuat.

Iar finalul a aparținut Crișului, insistența arădenilor dând roade cu trei minute înainte de final, gazdele au reuşit golul victoriei prin același Alin Pavel, trei puncte prin care formația din Chișineu Criș poate ataca încrezătoare uvertura rundei finale a turului în C4, joi 29 noiembrie de la ora 14 la AFC Unirea 1924 Alba Iulia.

Leucă

Pentru CS Millenium urmează în schimb sosirea lugojenilor, cei din Giarmata încheind deplasările turului cu bilanțul 8 1 1 6 6-16 4 puncte. A fost a patra înfrângere consecutivă afară a elevilor lui Răzvan Leucă: ”A fost un joc foarte echilibrat, în care nu s-a văzut nici o diferenţă între cele două echipe, existentă în clasament. Din păcate, două greşeli de arbitraj au făcut să pierdem acest joc. Am întâlnit o echipă experimentată şi valoroasă a ligii a treia, dar tinerii noştri jucători au arătat că nu există diferenţe de exprimare în joc între cele două echipe. Aşteptăm ultima etapă, când vom trage linie şi vom vedea ce am făcut bine şi ce am greşit în acest an 2018”.

*

CS Crișul: Dagău –  Al. Pavel, Gligor, Siminic – Clej (min. 74, Lezeu), Maghici (min. 84, Lung), Ianc, Lazăr (min. 54, Alin Mihai) – Piț, Modan, Sebastian Budur.

Antrenor: Adrian Abrudan.

Rezerve: Bodri, Deliman.

Giarmata: Narița – Cochințu, Buzdugan, Stupu, Sporin – Olteanu (min. 89, Damian), Rosenblum – Popan (min. 70, Gînju), Ochea (min. 46, Gavruţă), Călin – Beloescu.

Antrenor: Răzvan Leucă.

Rezerve: Trifon, Florin Călin.

Au arbitrat: Vlad Inoan (Florești) – Cristian Mureșan (Florești) şi Radu Pascu (Satu Mare). Observatori: Constantin Semen (Târgu Jiu) şi Sorin Ciotlăuș (Deva).

Penultima rundă a turului în Seria a IV-a a consemnat 3 victorii ale gazdelor, o remiză și 4 succese în deplasare. Clasamentul și programul viitor, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.