Millenium, din succes în succes la Giarmata: Trifu răpune liderul în prelungiri

Ceea ce n-a reușit întreg sezonul trecut, și anume să învingă de două ori la rând pe teren propriu, CS Millenium a înfăptuit astăzi la Giarmata, în antepenultima etapă din turul Seriei a IV-a în Liga 3, penultima clasată învingând liderul cu exact același rezultat, 2-1, cu care trecea în urmă cu două săptămâni și de Pandurii II Târgu Jiu. Astfel, elevii lui Răzvan Leucă au rămas cu un singur eșec în ultimele 5 apariții, în care au strâns în schimb nu mai puțin de 3 triumfuri, fiecare cu câte două goluri marcate, îmbunătățindu-și și mai mult situația ierarhică și urcând în clasament.

Millenium Giarmata

Și mai semnificativ în ansamblul întregii întreceri, CS Millenium Giarmata a detronat liderul seriei vestice în liga a III-a, CS Național fiind ajunsă din urmă la puncte de CSM Școlar Reșița, care l-a depășit la golaveraj prin triumful cu 2-0 pe CFR, în fața lui Mama Mia.

Liderul din Sebiș a pățit-o așadar din nou în Timiș, precum se întâmpla luna trecută pe CFR, fiind zgâlțâit de data aceasta de ”mânjii” lui Leucă: Millenium Giarmata – Naţional Sebiş 2-1 (1-0) în etapa a XI-a din C4.

Dorin Codrea a deschis scorul pentru gazdele de pe ”Nicu Moraru” în minutul 4, iar Patrian Trifu a preluat din nou dar și decisiv conducerea adânc în prelungiri, în minutul 94, din lovitură de la 11 metri, după ce Ionel Mihuţa egala pentru oaspeții de pe primul loc în minutul 76.

Cu Mihălceanu revenit fundaș lateral dar fără Artimon şi Semenea – accidentați, gazdele au deschis scorul în minutul 5, în urma unui corner executat magistral de Ciobănică, Dorin Codrea învingându-l cu o lovitură de cap pe portarul timişorean Fişteag.

În mitanul secund, oaspeţii au egalat în minutul 76 prin Ionel Mihuţa, din lovitură liberă de la 25 de metri, și se părea că primii clasați, deja cu 4 victorii în cont în deplasările actualei ediții de campionat, își vor trece în registru și măcar un prim draw pe alte terenuri.

Dar minutele de prelungiri au fost dramatice, cu gazdele asaltând poarta lui Fişteag, iar în penultimul din cele 5 acordate de arbitru având și succes în ofensiva lor. Atunci, Călin Marius a fost faultat în careu de Stupu şi s-a acordat lovitură de la 11 metri, transformată cu sânge rece de Patrian Trifu, care a adus în visteria echipei trei puncte preţioase şi o victorie pe deplin meritată.

Răzvan Leucă (Giarmata): ”A fost un meci foarte bun făcut de băieţii mei, pentru care îi felicit că au luptat până la ultimul fluier al arbitrului. Mă bucur foarte, foarte mult de punctele câştigate, a fost o victorie foarte, foarte muncită! Era şi păcat, la câte ocazii am avut. Am întâlnit o echipă bine organizată, și chiar dacă ne-a dominat teritorial, noi am avut mai multe ocazii. Despre arbitraj, nu avem ce să comentăm…”

CS Millenium: Rusu – Mihălceanu, Soare, Maghici, Ciobănică – Codrea, Corlăţeanu – Stoica Călin, Florin Olariu – Trifu.

Antrenor: Răzvan Leucă.

Pe bancă: Luca, Ştefănescu şi Domşa.

Naţional Sebiş: Fişteag – Rosenblum, Basic, Stupu, Siminiuc, Cîrstoiu, Avramescu, Iuga, Săulescu, Mihuţa, Marius Ion.

Antrenor: Călin Cojocaru.

Au mai jucat: Suciu, Fuchs, Roman şi Susan.

Pe bancă: Tomşa, Ciocan, Clej.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.