Millenium Giarmata, extaz şi agonie pe CFR: 1-1 cu CFR Simeria

După înfrângerile suferite în precedentele două etape, tocmai după ce obţinuse cu punctaj maxim fotoliul de lider, Millenium Giarmata a înregistrat sâmbătă după-amiază şi un semieşec, în runda a opta din C5, pe CFR cu… CFR Simeria, păstrându-şi astfel locul 4 în clasament.

Millenium Giarmata - CFR Simeria avea să aducă goluri abia în ultimele minute...

Şi îl putem cataloga un semieşec pentru că deşi a înscris în minutul 89, Millenium Giarmata nu s-a putut bucura de gol decât pe durata a nici două minute, fiind egalată la final.

Meciul a debutat cu faze destul de apatice, în ton cu vremea specifică unei zile de toamnă. În minutul 6 a avut loc prima ocazie importantă pentru CFR Simeria, aceasta fiind ratată de numărul 17, Andrei Făgărăşanu. A plouat cu o sumedenie de cornere, atât din partea gazdelor cât şi a oaspeţilor, pe parcursul întregii reprize, dar nici unul n-a fost fructificat..

Millenium Giarmata s-a remarcat în minutul 16 printr-o bună ocazie, ratată de atacantul Ajebitimi Gideon, urmată imediat de un şut peste poartă a numărului 19, Liviu Băişan. În continuare, echipa gazdă a efectuat pressing, înregistrând un număr de patru oportunităţi de a introduce mingea în poarta adversă.

Spre finalul primei reprize, mai exact în minutul 42, CFR Simeria a înscris prin Făgărăşanu dar arbitrul nu a validat golul, pe motiv de ofsaid. Prima repriză a fost prelungită cu un minut şi s-a încheiat fără ca mingea să scuture plasa.

Cea de-a doua repriză a debutat cu mai puţine cornere, dar mai multă tensiune. Minutul 61 a coincis cu prima schimbare a meciului, antrenorul echipei Giarmata, Călin Cojocaru, înlocuindu-l pe jucătorul Băişan cu Mohamed Zetoun. Schimbările au continuat, captând atenţia spectatorilor, acelaşi antrenor Cojocaru substituindu-l pe George Codrea cu Adrian Bungău.

A fost al doilea joc la rând al albaştrilor pe CFR în care să nu se impună. Pe când înapoi acasă, la Giarmata?

Adversarele n-au reuşit să profite de loviturile libere acordate de centralul partidei. În minutul 77, noul intrat, Bungău, ratează pentru Giarmata, iar în minutul 86, Vişan, pentru Simeria.

Iar când toată lumea se aştepta să audă fluierul de final, nigerianul Ajebitimi Gideon a surprins asistenţa cu golul marcat în minutul 89, dintr-o centrare. Din nefericire pentru gazde, nici cei de la Simeria nu s-au lasat mai prejos, folosind tot o centrare pentru a înscrie golul egalizator, în minutul 91, prin Andrei Stroia: 1-1.

Cei doi antrenori au utilizat toate schimbările posibile, pentru Giarmata mai evoluând Domşa Radu în locul lui Corlaţeanu Romică, iar pentru oaspeţi jucătorii Dăscălescu Daniel şi Chelariu Nicolae în locul lui Lintaru Raul respectiv Pepenar Adrian.

Centralul partidei, Pop Valentin, nu a fost nevoit să acorde niciun cartonaş, într-un joc „paşnic”.

Millenium Giarmata – CFR Simeria 1-1 (0-0)

Millenium Giarmata (antrenori Călin Cojocaru şi Virgil Bunescu):  12. Ţurcaş Petru – 23. Rosenblum Michel, 15. Oneţ Sorin, 3. Toma Marius, 17. Dancia Ioan Cristian – 5. Leucă Răzvan – 21. Codrea George, 10. Călin Marius, 13. Corlăţeanu Romică – 19. Băişan Liviu, 11. Ajebitimi Gideon.

Pe bancă la start: 1. Nariţa Ştefan – 8. Domşa Radu, 16. Mihălceanu Claudiu, 14. Zetoun Mohamed, 7. Ursachi Victor, 20. Lukics Cristian, 22. Bungău Adrian.

CFR Simeria (antrenori Marius Opric şi Marius Păcurar): 28. Iancău Vasile – 31. Vîrtan Emil, 14. Stroia Andrei, 22. Buta Ionuţ, 24. Dosan Ioan – 19. Găceanu Bogdan, 20. Şoit Andrei, 11. Vişan Constantin, 10. Pepenar Adrian, 17. Făgărăşanu Andrei, 25. Lintaru Raul.

Pe bancă la start: 91. Dragotă Gheorghe – 21. Ivaşcu Ioan, 16. Ungureanu Florin, 89. Pop Fabian, 15 Dăscălescu Daniel, 23. Chelariu Nicolae, 5. Alexandru Vlad.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.