Millenium sparge gheața și la Giarmata, la a cincea încercare, de la 0-1

Mult mai rapid decât în sezonul trecut, când izbutea primul triumf acasă abia spre finalul campionatului, CS Millenium s-a impus în premieră în noua campanie și la Giarmata, la cea de-a cincea încercare, legând astfel 3 apariții consecutive fără înfrângere, după 4-4 tot pe ”Nicu Moraru” cu ACS Poli II și întâiul succes din actuala stagiune, 2-0 săptămâna trecută la UTA BD II.

Răzvan Leucă, prime două victorii în noul campionat cu CS Millenium, în etapele 8 și 9, 2-0 la UTA BD II și 2-1 astăzi acasă cu Pandurii II

Având mari dificultăți în a se impune acasă, 0-2 cu CSM Lugoj, 0-0 cu Ripensia, 1-2 cu CSM Școlar Reșița și 4-4 cu ACS Poli II, CS Millenium Giarmata a reușit în schimb astăzi de la ora 15, în cadrul etapei a noua din Seria a IV-a, răsturnarea scorului în fața ”satelitului” Pandurilor, afectat la rândul său de gravele probleme de la nivelul primei garnituri din Liga 1, într-un club recent intrat în insolvență: Millenium Giarmata – Pandurii Târgu Jiu II 2-1 (0-0). Alb-albaștrii au luat așadar la rând… ”sateliții”, smulgându-le 7 puncte în ultimele două săptămâni.

Corlăţeanu a egalat pentru timișeni în minutul 73 iar puțin mai apoi, în minutul 76, rezerva Ghighilicea, adus în vară tocmai din fotbalul gorjean, de la Motru, și nu demult introdus în teren, a semnat golul primei victorii a celor din Giarmata în propriul fief în noul campionat, după ce Roberto Dumitru deschidea scorul pentru olteni în minutul 62.

Astfel, CS Millenium a conturat prima serie de două victorii în Seria a IV-a după peste o jumătate de an, de la ”dubla” din prima decadă a lunii aprilie, 2-1 la Lugoj și 3-1 acasă cu ACSO Filiași. Și acum, alb-albaștrii au învins mai întâi în deplasare, 2-0 la ”lanterna roșie” UTA Bătrâna Doamnă II, iar apoi în propriul fief, deși nu fără mari emoții, pe o suprafață de joc care s-a ținut totuși binișor, moale fiind.

Cel mai adesea învinsă la limită în deplasare în noul campionat, Pandurii II, care se impunea la Giarmata în returul trecut cu 1-2, s-a aliniat astăzi cu o formulă improvizată, dat fiind gravele probleme ale clubului dar și convocările în prima echipă, antrenată de Petre Grigoraș, și care marți evolua tocmai în Timișoara, pe ”Dan Păltinișanu”, într-un joc câștigat de Cupa României.

În ansamblu, Millenium a dominat teritorial partida însă fără a străluci, pe fondul unui joc modest, de uzură și luptă, în care cea mai notabilă fază a primei părți a fost rezolvată de portarul gorjenilor, blocându-l pe Trifu.

La reluare, lovitură dată de Pandurii II dintr-o ”liberă” de la 17 metri, expediată destul de bine peste zid, dintr-o poziție centrală, un pic lateral dreapta dar pe cadrul porții, unde era penalizată o obstrucție: 0-1 prin Dumitru în minutul 62.

Cu atât mai mult presată de situația din clasament, Millenium s-a aruncat cu mai mare dezinvoltură în atac și o incursiune pe dreapta a lui Soare a fost finalizată cu o lovitură de cap de Corlățeanu, din zonă centrală, de la 6 metri: 1-1 în minutul 72.

N-aveau să treacă 5 minute și o recuperare a lui Ghighilicea a dus la răsturnarea scorului, după ce a driblat un fundaș și a șutat pe lângă portar, în stânga sa, pe jos: 2-1.

Scor la care Stoica a finalizat frumos, ca o rază de soare într-un meci tern, o centrare reluată dintr-o bucată, de la 10 metri, goal-keeper-ul gorjean parând. Pandurii II are astfel secvența de insucces în deplasare 1-0 Cetate Deva, 1-0 CSM Școlar Reșița, 4-1 Industria Galda de Jos, 2-1 Millenium, întreruptă la a treia ieșire de un 2-1 victorios la Unirea Alba Iulia.

Răzvan Leucă a remarcat la final că este ”prima victorie de pe teren propriu, într-un meci care a fost foarte important pentru noi, să ținem aproape de plutonul celorlalte echipe. Probabil, datorită situației din clasament și a presiunii punctelor, resimțită de jucători, am avut o prestație mai puțin spectaculoasă – dar pentru noi foarte, foarte importante au fost astăzi punctele puse în joc. Nu a mers bine jocul dar am dominat teritorial partida și chiar ne-am dat drumul mai bine când am ajuns să fim conduși cu 1-0. Am operat atunci câteva schimbări, a ieșit Călin Marius și a intrat Ghighilicea, a ieșit Florin Olariu pentru Artimon, și probabil că primind golul n-am mai avut ce pierde și am ieșit să jucăm – am riscat mai mult”.

*

CS Millenium Giarmata: Rusu – F. Olariu (65, Artimon), Soare, Maghici, Ștefănescu (75, Ciobănică) – Stoica, Domșa, Corlățeanu (80, Mihai Olariu), Codrea, Călin (60 Ghighilicea) – Trifu – cpt.

Semenea nu poate fi în continuare convocat, accidentat fiind, pe când Mihălceanu a reintrat în programul normal al echipei, luând loc și pe banca de rezerve, unde au mai rămas și Popa respectiv antrenorul Leucă, dar fără portar de rezervă.

Pentru cei din Giarmata urmează în prima jumătate din noiembrie ieșirea la Deva și primirea Naționalului Sebiș peste două săptămâni.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.