Mura – două. LPS Banatul 2000, 2-1 (2-0) cu CSȘ Lugoj, la juniori B

Nu doar juniorii A de la LPS Banatul Timișoara s-au impus vineri după prânz în cadrul rundei a opta a Seriei 5 în Campionatul Național FRF, cu 3-1 în dauna vizitatorilor de pe malurile Timișului, ci și omologii lor juniori B, în cel de-al doilea meci al cuplajului cu CSȘ Lugoj.

Dacă în primul joc timișorenii pregătiți de Florin Filip au răsturnat scorul la 3-1 (1-1) după ce oaspeții preluați temporar la CSȘ de Dafin Danciu deschideau scorul prin Lascu, în schimb în cea de-a doua partidă, de la ora 14, juniorii generației 2000 de la ”Banatul” s-au desprins la 2-0 încă din prima repriză, încheind însă cu destule emoții: 2-1 (2-0).

Așadar a treia victorie acasă pentru elevii lui Sorin Badea în acest debut de campanie, cu 2-1 în dauna lugojenilor, după un 1-0 în runda inaugurală, cu CS FC Bihor Oradea, și un 3-1 cu ACS Șoimii Pâncota pe 12 septembrie, după care înregistrau pe teren propriu și un 2-2 cu CFR Simeria.

Mura a fost astăzi autorul golurilor desprinderii celor de pe Bega, în minutele 24 și 35, dar LPS Banatul nu și-a fructificat alte oportunități create, ochind chiar și bara, iar CSȘ Lugoj a fost nu departe să smulgă un punct la Timișoara, Stoian reducând din handicap dintr-o lovitură liberă avută în prelungiri, după minutul 80, iar apoi bara le-a salvat pe gazde.

Badea a aliniat o garnitură de 2000 cu portarul din generația 2001, și anume Ciută – Baitz, Andrei Rus, Pop, Puiu, Știrbu, Branga, Gavrilă, Ferțu, Talpă, Mura, apelând pe parcurs și la Croitoru, Rafan, Mihăescu și Stănilă.

Simion Moatăr i-a trimis în teren pentru CSȘ Lugoj pe Szabo – Gîrleanu, Tykodi, Nicola, Mihoc, Marin, Moț, Stoian, Șișcovici, Frumușescu și Rațiu, iar pentru oaspeți au mai jucat apoi și Bereș, Antoni, Hanțig, Mototolea și Watzulek, rezerve rămânând Drăghici și portarul Sas.

Juniorii B lugojeni sunt astfel la al treilea eșec consecutiv, rămânând în cont cu 3 victorii, dintre care una la Drobeta Turnu Severin.

În primul meci al oaspeților lugojeni la Timișoara, la juniori A, garnitura pregătită de Nicolae Cimponieru și preluată temporar de Dafin Danciu a jucat în alcătuirea Grecu – Cristof Ștefănescu, Buză, Peptănuș, Gașpar – Cincă, Nicula, Cristescu, Lascu – Ștefoni, Deian Ștefănescu, mai intrând Cimponieru și Miklos, în vreme ce rezerve au rămas Sas – Socaci, Costi și Iorgovan.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.