Murani, prim succes, Ghiroda, prim eșec. Iar Lorena plătește tribut indisciplinei

Meciuri cu goluri, pe muchie de cuțit, la căderea cortinei peste etapa a V-a a Diviziei D Timiș, duminică de la ora 18 înregistrându-se un succes pe teren propriu și o remiză decisă deja din prima parte.

În consecință, s-a repetat întocmai bilanțul rundei inaugurale, și anume de 4 victorii pe teren propriu, două remize și 3 succese în deplasare, și numărul golurilor fiind foarte apropiat celor din etapele 1 și 3, 33 în ultimele trei zile, față de 34.

A doua remiză consecutivă acasă pentru nou-promovata CS Lorena, care n-a trecut de o altă grupare sosită din Campionatul Județean Timiș, Avântul ajungând și la a patra apariție fără eșec: Lorena Giarmata Vii – Avântul Periam 1-1 (1-1).

După cea de-a treia etapă, primul antrenor sancţionat în noua ediție a Diviziei D Timiș de Comisia de Disciplină, și anume Cristian Popa, s-a ales cu o suspendare de 4 etape şi o amendă de 200 lei, întrucât s-a răţoit cu arbitrul la sfârșitul meciului cu Cocoșul Orţişoara, încheiat 0-0, nemulţumit fiind de deciziile împărțitorilor dreptății. În consecință, Popa a urmărit astăzi din tribună duelul nou-promovatelor, împreună cu Costel Baci şi jucătorul Sebastian Lobonea, care a fost eliminat de pe teren în întâlnirea disputată la Peciu Nou şi câştigată cu 5-0. Cei trei au fost chemaţi la Comisia de Disciplină joi 3 septembrie la ora 11.

Chiar dacă gazdele au marcat de două ori, la pauză a fost unu la unu, Vlad Bura semnând un autogol în minutul 13 iar Răzvan Plopeanu egalând în minutul 25. În mitanul secund, gazdele au ratat iar în final ambele echipe s-au mulţumit cu un egal.

CS Lorena: Toma – Pătru, Călin, Inoveanu, Plopeanu, Costândana, Pătraşcu, Văcaru, Constantin Popa, Irimia, Bura.

Antrenor: Cosmin Bocşan.

Au mai intrat: Bokor, Curea, Păştilă şi Radu.

Pe bancă: Inoveanu, Puiu, Ştreangă, Nicolin.

Avântul: Robotin – Petric, Rejep, Simion, Totorean, Bode, Iulian Filip, Cioica, Bataneaţ, Cosur, Vereşteanu.

Antrenor: Marcel Cionca.

Au mai jucat: C. Filip şi Ologu.

Pe bancă: Zubaşcu, Uşvat, Iţu, Moldovan, Mucsi şi Petre.

Arbitri: Elvis Nanu – Florin Ciorogar şi Alin Stănuţ. Observatori: Ioan Lazăr şi Vasile Ciorogar.

+

AS Murani – AS Ghiroda 4-3 (3-3).

O repriză cu multe goluri, încheiată la egalitate la 3, după o eliminare pentru oaspeţi chiar din primul minut de joc, când arbitrul Cătălin Botaş l-a trimis la vestiare pe Sebastian Protopopu, care a faultat în careu şi s-a acordat 11 metri, transformat de jucătorul senegalez Mario Douhula, autor al deschiderii de scor.

Au mai marcat Raul Crainic, în minutul 7, și Stelian Argatu (min. 10), iar pentru vizitatori Bogdan Steop, în minutul 20, Alexandru Baranyi (min. 31) şi Sebastian Budur (36).

În mitanul secund s-a restabilit egalitatea în privința jucătorilor eliminați, Douhula văzând al doilea cartonaș galben în minutul 65.

Oaspeţii au reuşit golul 4 în minutul 89, autor fiind Muscă, doar că izbânda a fost anulată  pentru ofsaid. Gazdele au repus mingea rapid în joc, prin Stelian Argatu, care i-a pasat lui Costescu, plecat nestingherit spre poartă, pe când cei de la CS Ghiroda se certau cu arbitrul, şi înscriind golul victoriei. Validat de arbitrul Cătălin Botaş, golul a adus echipei sale prima victorie.

E în schimb primul eșec pentru cei din Ghiroda, care se prezentau la Murani după 3 succese cu câte patru goluri înscrise.

Au jucat următoarele formaţii:

Murani: Sârbu – Morcan, Porumba, Torok, Iosof, Duţu, Douhla, Crainic, Argatu, Bolborea, Costescu.

Antrenor: Stelian Argatu.

Au mai intrat: Kovacs, Pitic, Nichitean, Iambor.

Pe bancă: Toma.

Ghiroda: Filip – Miheţ, Protopopu, Hecsko, Zele, Mancaş, Boangheş, Muscă, Budur, Baranyi, Steop.

Antrenor: Remus Steop.

Au mai intrat: Gaidoş şi Bârsan.

Pe bancă: Narcis Laurenţiu, Firuţ, Baidoc, Olărescu şi Jichici.