Național Sebiș – ACS Poli 0-4 (0-2)

Adept al pregătirilor prin numeroase jocuri de verificare, în multe cazuri în zile consecutive, antrenorul Ionuț Popa și-a testat elevii și duminică după-amiază într-un alt meci amical, de astă dată în condiții de deplasare, disputat la puțin peste 24 de ore de la încheierea partidei câștigate la limită sâmbătă pe iarba terenului 2 de la ”Dan Păltinișanu”.

Precum ieri, în victoria cu 1-0 (1-0) cu nou-promovata ACS Ghiroda, ACS Poli n-a primit gol nici în succesul de la ora 15 la colega timișenilor de eșalon din Seria a IV-a a Ligii 3, CS Național, de care a dispus la Sebiș cu 0-4 (0-2), în prima jumătate a reprizei I înscriind marcatori ai prim-divizionarilor în partide oficiale de campionat din sezonul de toamnă iar după pauză sportivi sosiți în această iarnă în tabăra celor de pe ”Dan Păltinișanu”.

Nevoiți să-și încheie pregătirile pentru sezonul de primăvară cu o lună mai repede decât divizionarii C arădeni, care vor demara returul la început de martie, timișorenii au fost mult mai conectați la ritmul de joc decât gazdele din Sebiș și au deschis scorul deja în minutul 8, prin primul lor marcator în ediția în curs, Bîrnoi, din pasa lui Doman, după care l-au majorat în minutul 17 prin Drăghici, servit de marcatorul Bîrnoi: 0-2.

Ionuț Popa a abordat deplasarea în alcătuirea Smaranda – Străuț, Bocșan, Khanya, Neagu – Oprea, Croitoru – Velcotă, Bîrnoi, Doman – Drăghici, iar doi dintre acești jucători, și anume fundașul lateral Străuț și Velcotă au continuat și de la pauză, moment până la care în minutul 30 Straton l-a înlocuit între buturi pe Smaranda iar în minutul 35 Neagu a fost schimbat cu Șeroni iar Drăghici cu africanul Kayondo.

Partea secundă a fost abordată cu Straton – Străuț, Melinte, Bouslimi, Șeroni – Artean, Vașvari – Popovici, Zaluschi, Velcotă – Kayondo iar Zaluschi a majorat diferența la 0-3 printr-o lovitură liberă transformată în minutul 47, după care din minutul 60 și-a luat locul între buturi și Curileac.

Ulterior, timișorenii au efectuat și ultimele două înlocuiri avute la dispoziție, în minutul 75, când a ieșit și Străuț și a intrat Cochintu, Murariu preluând ștafeta de la Șeroni, iar un minut mai apoi a înscris și Alexandru Popovici: 0-4.

După o zi fără meciuri de pregătire, ACS Poli va relua de marți o serie de 3 apariții de verificare în tot atâtea zile.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.